Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWO/D 4113/P - nie działa część programów po wymianie LNK304

Fidelis 18 Wrz 2011 22:47 4672 2
  • #1 18 Wrz 2011 22:47
    Fidelis
    Poziom 16  

Witam,
    zaczęło się od problemów z zasilaniem - ni stąd, ni z owąd pralka pewnego dnia "umarła". Zero kontaktu. Sprawdziłem, że zasilanie sieciowe docierało do modułu programatora a dalej już nie.
    Dzięki radom na kolegów na forum namierzyłem usterkę, która tkwiła w spalonym rezystorze, (prawdopodobnie) dławiku i uszkodzonym sterowniku LNK304. Wszystkie elementy wymieniłem na nowe (scalak LNK na ten o większej wydajności prądowej, 305).

Po ponownym uruchomieniu pralki okazało się, że pacjent owszem "ożył", ale wykazuje symptomy dużej "niepełnosprawności":

Bez zarzutów działają programy: wypompowywanie, delikatne wirowanie, wirowanie, płukanie i wirowanie.
    Uruchomienie JAKIEGOKOLWIEK pozostałego programu piorącego ma identyczny przebieg: przez pierwsze 4-5 sekund pompa próbuje wypompować resztę wody (choć wcześniej programy "płukanie i wirowanie" a następnie "wypompowanie" opróżniły całą testową zawartość bębna do komunikatu END) a następnie za każdym razem pojawia się kod błędu F05.
    Ponoć kod ów informuje o problemach z czujką NTC, choć (jak wyczytałem) nie musi to być prawda.

Pytania:
    1) czy przy takich symptomach rzeczywiście mój problem może być problem z czujka, czy może dalej moduł wykazuje jakąś głębszą usterkę np. z procesorem?
    2) jeśli słuchać wskazówkek z kodu, to jak tę czujkę można przetestować? Gdzie jej w tej pralce szukać?

Odwołuję się do Waszego bogatego doświadczenia.
    Przy okazji informuję, że dysponuję drugim kompletem tych elementów do naprawy modułu programatora i mogę je zainteresowanemu z przyjemnością odstąpić/wysłać (LNK305, R, L, 2xC), co komuś ułatwi naprawę...

2 2
  • #3 19 Wrz 2011 08:22
    Fidelis
    Poziom 16  

Dzięki, ale już czytałem wszystkie wątki dotyczące F05.
    A możesz powiedzić, gdzie szukać tych punktów lutowniczych na przekaźniku? Które to? Jak mam je poprawić?
    No i przede wszystkim: jak interpretować fakt, że pralka każdy program prania rozpoczyna nie od wpuszczenia wody a od próby wypompowania wody, której nie ma? Jaki to ma/moze mieć związek z uszkodzoną czujką lub połączeniem czujki z programatorem?

Z góry dziękuję za wskazówki

0