Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Whirlpool AWO/D 4113/P - nie działa część programów po wymianie LNK304

18 Sep 2011 22:47 5512 2
 • Level 16  
  Witam,
  zaczęło się od problemów z zasilaniem - ni stąd, ni z owąd pralka pewnego dnia "umarła". Zero kontaktu. Sprawdziłem, że zasilanie sieciowe docierało do modułu programatora a dalej już nie.
  Dzięki radom na kolegów na forum namierzyłem usterkę, która tkwiła w spalonym rezystorze, (prawdopodobnie) dławiku i uszkodzonym sterowniku LNK304. Wszystkie elementy wymieniłem na nowe (scalak LNK na ten o większej wydajności prądowej, 305).

  Po ponownym uruchomieniu pralki okazało się, że pacjent owszem "ożył", ale wykazuje symptomy dużej "niepełnosprawności":

  Bez zarzutów działają programy: wypompowywanie, delikatne wirowanie, wirowanie, płukanie i wirowanie.
  Uruchomienie JAKIEGOKOLWIEK pozostałego programu piorącego ma identyczny przebieg: przez pierwsze 4-5 sekund pompa próbuje wypompować resztę wody (choć wcześniej programy "płukanie i wirowanie" a następnie "wypompowanie" opróżniły całą testową zawartość bębna do komunikatu END) a następnie za każdym razem pojawia się kod błędu F05.
  Ponoć kod ów informuje o problemach z czujką NTC, choć (jak wyczytałem) nie musi to być prawda.

  Pytania:
  1) czy przy takich symptomach rzeczywiście mój problem może być problem z czujka, czy może dalej moduł wykazuje jakąś głębszą usterkę np. z procesorem?
  2) jeśli słuchać wskazówkek z kodu, to jak tę czujkę można przetestować? Gdzie jej w tej pralce szukać?

  Odwołuję się do Waszego bogatego doświadczenia.
  Przy okazji informuję, że dysponuję drugim kompletem tych elementów do naprawy modułu programatora i mogę je zainteresowanemu z przyjemnością odstąpić/wysłać (LNK305, R, L, 2xC), co komuś ułatwi naprawę...
 • Level 16  
  Dzięki, ale już czytałem wszystkie wątki dotyczące F05.
  A możesz powiedzić, gdzie szukać tych punktów lutowniczych na przekaźniku? Które to? Jak mam je poprawić?
  No i przede wszystkim: jak interpretować fakt, że pralka każdy program prania rozpoczyna nie od wpuszczenia wody a od próby wypompowania wody, której nie ma? Jaki to ma/moze mieć związek z uszkodzoną czujką lub połączeniem czujki z programatorem?

  Z góry dziękuję za wskazówki