Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel- przycisk ActiveX i warunkowe zaznaczanie

19 Wrz 2011 20:11 2932 12
  • Poziom 23  
    Witam. Bardzo prozę o pomoc w rozbudowaniu poniższego kodu.

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ogólnie to kod działa wyśmienicie ale chciałbym dodać do kodu pewną zależność. Kod zawiera pięć przycisków "ActiveX Pole wyboru" (te okienka z ptaszkami), każde z tych przycisków mogę zaznaczyć bez różnica w jakiej kolejności, jednak chcę dodać opcję że jeśli przycisk pierwszy to "PRAWDA" to mogę zaznaczyć przycisk drugi a jeśli to "NIEPRAWDA" to nie da się zaznaczyć przycisku drugiego, i tak po kolei z następnymi. Czy mogę kogoś poprosić o pomoc w rozbudowaniu kodu?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Np. przy inicjalizacji okienka/arkusza (bo nie napisałeś gdzie sią umieszczone boxy) wyłącz cztery checkboxy pozostawiając pierwszy.

wersja dla okienka:

A potem dodaj przed każdym "end sub" dla klikniecia checkboxa kod włączający kolejny checkbox.

i analogicznie dla następnych.

--------------------------------
    Ewentualnie można zrobić jeszcze zabezpieczenie że jak ktoś "odhaczy" chekboxa to drugi będzie znów wyłączony.

Ale nie wiem czy ma to sens przy twoim programie bo ktoś może włączyć drugi checkbox, procedura "pod nim" się wykona a następnie wyłączy checkbox2 odhaczając checkbox1
  • Poziom 23  
    Niestety nie umiem wykorzystać twoich kodów żeby poprawnie działały. Może dokładniej powiem co chcę osiągnąć tym kodem. Wykorzystałem w nim pięć przycisków CheckBox (wszystkie przyciski są w jednym arkuszu), w kodzie jak pokazałem w pierwszym poście wszystko działa ok, jednak chciałem aby zastosować kolejność odkrywania kolumn pod warunkiem że poprzednie kolumny zostały już odkryte. W moim kodzie niezależnie od tego który przycisk nacisnę to te kolumny zostaną odkryte lub zakryte. Kolejność odkrywania kolumn to:
    1. 49-54
    2. 55-59
    3. 60-64
    4. 65-69
    5. 70-74

I teraz jeśli kolumny 49-54 nie zostaną odkryte czyli przycisk CheckBox1 to NIEPRAWDA wówczas nie da się odkryć kolejnych kolumn.
    Myślałem o zrobieniu tego w inny sposób który zadowolił by mnie bardziej ale niestety tego już nie mam pojęcia jak zrobić, mianowicie chciałem zastosować coś takiego żeby zamiast 5 przycisków CheckBox dodać dwa przyciski CommandButton - i + których naciskanie odkrywałoby kolejne kolumny lub je zakrywało, czyli jedno kliknięcie na + to odkrycie kolumn 49-54 drugie kliknięcie na + to odkrycie kolejnych kolumn 55-59 i tak aż do ostatnich kolumn a naciskanie na - to zamykanie kolumn w odwrotnej kolejności, jednak taki kod musiałby pamiętać (wiedzieć) przy każdym otwarciu pliku czy kolumny zostały już odkryte lub nie. Czy dało by się coś takiego zrobić?

Dodano po 45 [minuty]:

Jednak udało mi się do czegoś dojść z Twoimi kodami, zrobiłem coś takiego:

i teraz działa to tak że: jeśli pierwszy przycisk jest niezaznaczony to reszta przycisków jest nieaktywna, jeśli zaznaczę przycisk 1 to aktywuje się przycisk 2 i tak po kolei ale jak teraz zrobić żeby po zaznaczeniu przycisku 2 dezaktywował się przycisk 1 uniemożliwiając odznaczenie przycisku 1 jeśli jest zaznaczony przycisk 2? I tak dalej?
  • Poziom 22  
    JaroFon napisał:
    chciałem zastosować coś takiego żeby zamiast 5 przycisków CheckBox dodać dwa przyciski CommandButton - i +
    ... jednak taki kod musiałby pamiętać (wiedzieć) przy każdym otwarciu pliku czy kolumny zostały już odkryte lub nie. Czy dało by się coś takiego zrobić?

Sprawdzaj, czy kolumna z danej "sekcji" jest już widoczna lub ustaw zmienną globalną w arkuszu. Zawsze można skorzystać z komórki w arkuszu i w niej przechowywać ustaloną wartość. Może to być chociażby komórka przykryta przez CommandButton.
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Zdaje się, że kolega Aldrin wskazuje dobry kierunek. Zginiesz z tymi checkboxami :)
    Proponuję pętlę sprawdzającą stan ukrycia kolumn, przypisanie argumentów w bloku Select Case i właściwa pętla działająca na kolumnach. Przykład w załączniku.
  • Poziom 23  
    @adamas_nt dzięki bardzo za plik to jest to o co mi chodziło, jednak mam pytanie jak zmienić żeby odkrywanie kolumn zaczęło się od najmniejszej? Próbowałem pozmieniać cyfry w kodzie ale to nie pomaga, ja chciałbym żeby kolejność odsłaniania zaczęła się od kolumn 49-54 i w górę a w Twoim pliku odsłanianie zaczyna się od kolumn 70-74 w dół, jak to mogę odwrócić?
  • Poziom 23  
    @adamas_nt wielkie dzięki, to jest to! :spoko:
  • Poziom 23  
    Witam ponownie. Wrócę do powyższego kodu i wykorzystania go w innej sytuacji. Tym razem ten sam kod chcę wykorzystać w tym samym pliku ale w innym arkuszu i tym razem odkrywanie i zasłanianie nie kolumn ale wierszy. Pozmieniałem trochę kod tak żeby działał na odkrywanie wierszy no ale tak pozornie bo kod nie działa, wyskakuje błąd. Tym razem chcę uzyskać odkrywanie/zakrywanie w pierwszej części wierszy:
    1: 11-13
    2: 14-16
    3: 17-19
    4: 20-22
    5: 23-25
    6: 26-28
    7: 29-31
    8: 32-34
    9: 35-37

...iw drugiej części wierszy:

1: 54-56
    2: 57-59
    3: 60-62
    4: 63-65

Czy mogę poprosić żeby zerknąć do pliku i zobaczyć co źle zrobiłem?
  • Poziom 23  
    Dodam jeszcze że odkrywanie (naciskanie na +) działa poprawnie jedynie zakrywanie (naciskanie na - ) wywala błąd
  • Poziom 23  
    @adamas_nt dzięki za pomoc, plik działa wyśmienicie. Jednak mam jeszcze jedną małą prośbę o pomoc w rozbudowaniu a dokładnie dodaniu jeszcze jednej opcji do kodu, niestety nie mam pojęcia jak to zrobić. W załączonym pliku pokazałem o co mi chodzi. Podam może parę szczegółów.
    W pliku dodałem parę arkuszy które ściśle odpowiadają swoją nazwą w odpowiednich wierszach arkusza TEST, dokładniej np. wiersz 35-37 w swojej tabeli zawiera nazwę arkusza A9 i jeśli zmienię nazwę tego arkusza na inną to automatycznie nazwa w tabelce również zostanie zmieniona na taką samą. I teraz chciałbym to połączyć ze sobą w ten sposób że z tabeli w arkuszu TEST w ciągu miesiąca nie będę potrzebował wszystkich wierszy z tabelki i dlatego dodałem opcję dwóch przycisków +/- tak aby prosto odkrywać lub zakrywać niepotrzebne mi wiersze i teraz jak zrobić żeby jak klikając na przycisk - to po ukryciu wierszy 35-37 został automatycznie ukryty arkusz z tą samą nazwą jaką zawierają ukryte wiersze? I tak we wszystkich ukrywanych wierszach. Bardzo proszę o pomoc.