Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ściemniacz LIVOLO i Transformator EMC (nieprzyjemne buczenie)

wolodiej1 20 Sep 2011 14:27 5103 12
Tespol
    wolodiej1
    Level 12  
    Witam,

mam problem z buczeniem transformatora i ściemniacza podłączonego do lampy.

Buczące transformatory elektroniczne to:
    HTV210CL firmy HBL (oryginalny) na transformatorze jest napisane 50-210W, pomyślałem początkowo, że to wina transformatora więc kupiłem transformator YT250 EMT 0-250W, który "współpracuje z inteligentnymi ściemniaczami oświetlenia".
    Lampa składa się z 20 równolegle połączonych halogenów g4 10W.

Z tego co zauważyłem to przy maksymalnym ściemnieniu (żarówki lekko żarzą) ściemniacz i transformator praktycznie nie buczy, a przy pełnym rozjaśnieniu buczenie jest nie do wytrzymania na dłuższą metę.

Nie wiem co jest "elementem wykonawczym w ściemniaczu", rozebrałem ściemniacz lecz nie mogę się dostać do drugiej strony płytki i nie wiem co tam jest. Zauważyłem, że z przodu znajduje się mikrokontroler i MOSFET FQD6N50C. Tylko czy ten mosfet jest odpowiedzialny za sterowanie ? Chyba nie.

Czy jest jakiś sposób na eliminacje tego buczenia, (zastosowanie kondensatora filtrującego lub czegoś podobnego) ? Co może je powodować ? W końcu transformator powinien być ściemnialny.

Oczywiście klasyczna żarówka 100W pracuje idealnie, zero buczenia, ściemniacza nic nie słychać
  • Tespol
    Gloomwing
    Level 17  
    Jeśli chodzi o 'element wykonawczy', to spodziewam się, że to będzie mała podpowiedź: http://en.wikipedia.org/wiki/Thyristor#Applications

Jeśli chodzi o buczenie transformatora, to jest to tzw. przydźwięk sieci i żadne filtry na to nie pomogą. Wiąże się to z 'ładowaniem' rdzenia transformatora raz w jedną stronę (+) i raz w drugą (-) z częstotliwością sieci. Ta częstotliwość leży, niestety, w granicach naszej słyszalności.

Możesz jedynie wyciszyć jakoś ten transformator (przekładki tłumiące) lub poszukać innego źródła zasilania (może zasilacz impulsowy, regulowany?), ale o to musisz pytać tych 'lepiej zorientowanych w temacie'.

Mam nadzieję, że to pomoże.
  • Tespol
    wolodiej1
    Level 12  
    Tak myślałem, że za "ściemnianie" będzie odpowiedzialny triak, lecz chciałem się upewnić ;) Bo przecież są jeszcze tranzystory IGBT.

O tym przydźwięku to myślałem, że to dotyczy tylko klasycznych transformatorów.

Hmmm chyba nie rozróżniam zasilaczy elektronicznych od impulsowych (myślałem, że są dwie nazwy na ten sam transformator)...

Zasilacz jest niby przystosowany do ściemniaczy... więc może to wina mojej magicznej instalacji elektrycznej w której normalne jest łączenie bolca uziemiającego z 0 (PE z N)

Ktoś ma inne pomysły ?
    User removed account
    User removed account  
    wolodiej1
    Level 12  
    Dzisiaj spróbuje rozkręcić ten ściemniacz i zobaczyć czy coś tam jest z drugiej strony. Złożę też prosty układ na BT136 i zobaczę czy też buczy, ogólnie dzisiaj trochę go pomęczę i może coś znajdę... niestety oscyloskopu nie mam :P

A nie pomoże dołożenie filtra LC na wyjściu ze ściemniacza ?
    User removed account
    Level 1  
    wolodiej1
    Level 12  
    Ten sam efekt przy 90W czyli 9 żarówkach - buczy bez zmian.

Edit.

Zauważyłem pewną rzecz... Przy 4 żarówkach buczenie jest sporo mniejsze i "do wytrzymania", dziwną rzeczą jest że przy włączaniu zasilania buczenie jest głośne i po chwili się wycisza. Ściemniając żarówki do połowy buczenie znów się robi głośne i w końcu gdy ściemnimy żarówki prawie całkowicie znowu jest cicho.

Tak jakby istniało obciążenie lub napięcie, którego transformator (lub ściemniacz) nie lubi.
    User removed account
    Level 1  
    wolodiej1
    Level 12  
    To się nie popisałeś...

100W buczy tak samo jak 90W... Nie wiem jak i dlaczego ubzdurałeś sobie, że te 100W obciążenia rozwiązuje problem... Jakbyś się trochę zastanowił to byś widział zasadniczą różnicę między 100W żarówką a 10x10W halogenami między którymi jest TRANSFORMATOR...

Jakbyś dodatkowo był mniejszym ignorantem i chociaż dobrze przeczytał/poszukał to byś wiedział, że mam 2 transformatory i drugi pasuje do tego "lokalna firma". W końcu jest napisane Made in Poland i podany całkiem polski adres.

A tak w ogóle to ten link jest chyba o całkiem innych produktach, toroid ? Przecież nie mam takiego.

Możesz wskazać jakieś "markowe" trafo 200W ściemnialne ?

Mam pytanie do elektroników/elektryków a nie szpeców o brandingu...
    User removed account
    Level 1  
    wolodiej1
    Level 12  
    Rozumiem, że to brak argumentów...

Chyba dalej nie widzisz różnicy między halogenami 12V a żarówką 230V.

Ściemniacz + Żarówka 100W (230V) = normalna praca
    Ściemniacz >> Transformator + Halogeny 10x 10W (12V) = buczenie

Akurat w tym wypadku 100W nie miało znaczenia... Więc Twój wymysł że ściemniacz lubi 100W jest... błędny.

Może coś rzeczowego bo to się chyba nadaje do wymoderowania.

@UP
    Zdanie jest nieco źle skonstruowane - był to skrót myślowy, nie wpływa na zrozumienie całości. Widzę, że tylko w kwestii językowej masz coś do powiedzenia.
    kemot55
    Level 31  
    Jeżeli w Twoim ściemniaczu jest rzeczywiście jeden MOSFET (bo mogą też być dwa) to nic dziwnego, że transformator "buczy". To jest kwestia sterowania (przy MOSFET'ach układ załącza w zerze). To jest układ "nowej generacji" nadający się do obciążenia pojemnościowego czyli pozornie nadaje się do ściemniania wszystkich bubli energooszczędnych. Żeby nie buczało trafo (bo może jeszcze buczeć ściemniacz :-)) musisz kupić urządzenie z konfiguracją np. coś z Eltako. Tam się wybiera typ obciążenia (nie mówiąc o wyborze producenta żarówki :-) zgroza!). Ogólnie temat ściemniaczy na dzień dzisiejszy wygląda trochę abstrakcyjnie. Niby się "da zrobić" dobrze a jednocześnie się "nie da".
    dan992
    Level 9  
    Posiadam sciemniacze LIVOLO, w żyrandolach posiadma po 3 żarówki 45w i jest dużo ciemniej niz jak bym zastosowal zwykly wlacznik. czy mozna cos ztym poradzic? (opróczy wymienienie sciemniaczy?)