Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik linii sterujących

wrzaskun 20 Wrz 2011 15:48 573 0
  • #1 20 Wrz 2011 15:48
    wrzaskun
    Poziom 14  

Witam

Mam 10 urządzeń tego samego typu, każdy z nich ma wyprowadzenia, vcc (3.3V), gnd oraz 2 kanały na których jest napięcie 2V. W każdym urządzeniu jest układ sprawdzający stan napięcia na tych kanałach, w zależności od wysokości napięcia układ odczytuje sygnały.

2V nie robi nic - sygnalizacja wolnej linii
    1.5V - sygnał interpretowany jako A
    1V - sygnał B
    0V - sygnał C

Tak więc mam 4 stany, A,B,C oraz wolna linia - można to traktować jako 3 osobne przyciski gdzie do każdego jest podłączony inny rezystor sciągający do GND, a co za tym idzie zmieniający napięcie na odpowiednie.
    Sterowanie napięciem mogę zrobić właśnie za pomocą rezystorów podciąganych do masy albo za pomocą atmegi, powiedzmy że to nie jest trudne, natomiast jakie rozwiązanie zaproponowalibyście aby przełączać się między tymi 10cioma urządzeniami w taki sposób, aby były odseparowane od siebie a po rozłączeniu każdy z nich miał napięcie wolnej lini 2V, napięcie zmieniamy tylko dla 1 urządzenia którym aktualnie chcemy sterować.

Tak się zastanawiam nad takimi rozwiązaniami:
    - atmega ma PWM i na niej mógłbym za pomocą filtra z PWM zrobić stałe napięcie, oraz dać na wyjście oczekiwaną wartość napięcia. Atmega 1280 ma chyba 16 wyjść PWM, a więc takie dwie atmegi załatwią sprawę, wiąże się to z obsadzeniem 20 wyjść PWM.

- inne rozwiązanie to demultiplexer i tranzystory lub przekaźniki, dzięki temu sterowanie napięciem odbywa się na 2 żyłach PWM a kolejne 4 przełączają demultiplexer, jednak musiałbym dać ze 20 tranzystorów lub przekaźników jako kluczy.

Czy macie jakiś inny pomysł? Może jest układ z kaskadą tranzystorów albo przekaźników aby nie lutować 20 osobnych? Czy może jakieś inne rozwiązanie?

Dzięki.

0 0