Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka jest różnica w działaniu reduktora do butli gazowej 37/50mbar?

santiagoiso 20 Sep 2011 16:50 42658 11
    santiagoiso
    Level 12  
    Chciałem kupić reduktor butli gazowej 11kg ,której używam w promienniku ciepła do ogrzewania pomieszczenia.
    Zastanawia mnie informacja o :
    37mbar
    50mbar
    Jedne reduktory maja tyle,drugie tyle mbar-ów.
    Oba są stosowane w butlach gazowych 11kg.

Jaka jest różnica w działaniu i jak to może przekładać się na pracę urządzenia w praktyce ?
    Niechce rozwijać tematu mojego piecyka gazowego ale w skrócie przedstawię sprawę bo to ważne :
    Gdy butla jest pełna piecyk działa,gdy w butli zostało około 25% gazu piec zaczyna wariować co przekłada się na słaby płomyk.Płomyk podobny do tego z ... świeczki ,a nie z ..palnika.Płomyk z palnika to mocne ciśnienie gazu,a tylko przy takim piec działa ,a nie gaśnie.
    No i tu moje pytanie bo może to reduktor 37mbar jaki posiadam zbyt mocno redukuje ciśnienie ?

Co jeszcze ważne:
    Ja piecyk kupiłem bez reduktora,a na dzień dzisiejszy sklep internetowy sprzedaje te piece z reduktorem gazowym w komplecie.Od razu zapytałem jaki reduktor jest w tym zestawie.Otrzymałem odpowiedź,że ...50mbar.
    I teraz tak:
    Tabliczka znamionowa na moim piecu Delonghi SC85 podaje,że 36mbar.Jest to ten sam piec ,który jest w sprzedaży tamtego sklepu.(tak pozatym - piece te nie są już produkowane)

Proszę o pomoc bo tu chodzi jak wiadomo o bezpieczeństwo ,a chciałbym doczekać wiosny :D

Tutaj ten piecyk katalityczny Delonghi SC85 :arrow: http://www.outletrtvagd.pl/product-pol-943-Pi...dium=cpc&utm_campaign=2011-09&utm_content=943

Jaka jest różnica w działaniu reduktora do butli gazowej 37/50mbar?

Jaka jest różnica w działaniu reduktora do butli gazowej 37/50mbar? Jaka jest różnica w działaniu reduktora do butli gazowej 37/50mbar?
  • Helpful post
    markmd
    Level 25  
    Producent odbiornika gazu podaje znamionowe ciśnienie gazu i typ gazu. Dwa rodzaje reduktorów : starsze odbiorniki 37mbar, nowsze 50mbar. Reduktor dobierasz do posiadanego odbiornika- u Ciebie 36mbar. Chyba, że jest błędna tabliczka. Jeśli zastosujesz reduktor 50 mbar może następować zrywanie płomienia, ale można spróbować.
    waldekel
    Level 28  
    W sieci gazowej ciśnienie nominalne 20mb. Dopuszczalne 16÷25mb. (dla GZ50).
    Jak widzisz tolerancja spora. Ja jednak stosowałbym reduktor taki jak jest zalecany.
    Quote:
    Gdy butla jest pełna piecyk działa,gdy w butli zostało około 25% gazu piec zaczyna wariować

Jeśli reduktor sprawny, to coś z gazem nie tak, może jakieś dziadostwo zostaje w butli?
    santiagoiso
    Level 12  
    Powiem Wam tak:
    Testowałem juz stacje z gazem od BP,Shell,Orlen,po xxx,yyy ...
    To nie wina jakości gazu.
    Tego tematu nie chciałbym szerzej poruszać bo nie o to mi dokładnie chodzi,no ale dzieki.

Dziś kolejny sprzedawca powiedział mi ,że piec sprzedaje z reduktorem 50mbar...w sumie już trzeci.

Quote:
    Jeśli zastosujesz reduktor 50 mbar może następować zrywanie płomienia, ale można spróbować.

W powietrze nie wylecę ?
    :D

Wysłałem dziś pytanie do producenta(przedstawicielstwa w Polsce) z podanym numerem seryjnym pieca i może oni będą w stanie wskazać odpowiedni reduktor.
    markmd
    Level 25  
    Klient ma zawsze rację, ale po co pytasz ?
    santiagoiso
    Level 12  
    Nie rozumie :/
    Tomasz.W
    Level 35  
    santiagoiso wrote:
    ....To nie wina jakości gazu....
    A skąd ta pewność :?: Gaz butlowy to mieszanka propanu i butanu. Różnią się one temperaturą parowania, ilością ciepła potrzebnego do odparowania i oczywiście ceną. Więc dlaczego nie dać więcej gazu "gorszego" lecz tańszego :?: Przy tej samej wadze można sporo zaoszczędzić (czytaj zarobić). Takiej mieszanki bez jej podgrzania w całości nie odparujesz. A dlaczego w samochodowych instalacjach LPG ze zbiornika pobierany jest gaz w fazie ciekłej ? Jednym z powodów jest właśnie to co napisałem wyżej. W parowniku odparowane zostaną obydwa składniki, bez parownika jest już z tym problem. Czy dalej uważasz że to nie może być wina gazu :?: Pomijam już fakt ewidentnego złodziejstwa polegającego na wlewaniu do butli np. 1-2 litrów...oleju napędowego. Efekt jest taki że "opróżnioną" butlę stawiasz do góry nogami, otwierasz zawór i wylewa się coś, co się nawet zapalić nie chce.
    santiagoiso wrote:
    ....Tego tematu nie chciałbym szerzej poruszać....
    A tak z ciekawości, dlaczego nie :?:
    Dinop
    Level 14  
    Miałem ten sam problem z płytą grzewczą gazową. Kupiłem płytę amica 4 palnikową i do niej reduktor 36mbar tak jak było w instrukcji (dysze wymienione na propan). Płyta działała dobrze, aż do momentu kiedy w butli zostawała ok.1/4 gazu. Wtedy płomień zmniejszał się tak, że nie dało sie gotować a po włączeniu 2 palników na raz nie dało się odpalić gazu. Też próbowałem na różnych stacjach bez rezultatu. Wymieniłem reduktor na 50mbar i od 2 lat problem nie występuje. Zużywam każdą butle do końca. A z niepalącym się płynem w butli też się nie raz spotkałem, wg. mnie są to resztki skroplonej wody i nawaniacza.
    santiagoiso
    Level 12  
    Tomasz.W wrote:
    santiagoiso wrote:
    ....To nie wina jakości gazu....
    santiagoiso wrote:
    ....Tego tematu nie chciałbym szerzej poruszać....
    A tak z ciekawości, dlaczego nie :?:

Bo zrobi sie temat rzeka,a mi głównie chodziło o sprawę zastosowania reduktora gazowego 37 lub 50 mbar i wszelkie następstwa tego.
    Nie chodzi tu o jakość gazu,podkreślam to.
    No nic,zainwestuje te 30zł i sprawdzimy,najwyżej wyląduje na alledrogo.
    Tomasz.W
    Level 35  
    Dinop wrote:
    ....mnie są to resztki skroplonej wody i nawaniacza....
    Taaa, szczególnie że dodatek tegoż śmierdzidła (np. merkaptan) wynosi ~ 1mg na...1m³ gazu. To jakim cudem z 11 kilogramowej butli można wylać choćby 1,5 litra "czegoś" ? U nas ( znaczy się w Polsce) jest to całkiem normalne. W Norwegii z podobnej butli nic nie chce wylecieć.
    markmd
    Level 25  
    Podłączysz wreszcie reduktor 50 mbar, czy będziemy tak dalej biadolić?
    santiagoiso
    Level 12  
    Gdybyś czytał dokładnie ...
    santiagoiso wrote:

No nic,zainwestuje te 30zł i sprawdzimy,najwyżej wyląduje na alledrogo.

Znaczy to dokładniej,ze musze go kupić i potrwa to kilka dni conajmniej.