Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częściowa modernizacja starej instalacji

grabek011 20 Wrz 2011 18:47 5962 16
  • #1 20 Wrz 2011 18:47
    grabek011
    Poziom 7  

Chciałbym odremontować sobie górę w domku jednorodzinnym i zamierzam oczywiście zacząć od instalacji elektrycznej gdyż ta jest w tragicznym stanie.
    Oczywiście jakichkolwiek projektów instalacji brak, a dojść do czegokolwiek w istniejącej instalacji to istny koszmar :D, dlatego rozważam całkowitą modernizację w domu ale etapami. Na początku chciałbym zająć się górna częścią budynku i na tym w niniejszym poście chciałbym się skupić.
    Mianowicie planuję zlikwidować zabezpieczenia topikowe przy liczniku odpowiedzialne za górę budynku (obecnie 2 bezpieczniki topikowe po 16A jeden na oświetlenie drugi na gniazda) i przenieść ,,je" do nowej rozdzielnicy na piętrze, gdzie planuję potworzyć zmodernizowane zabezpieczenia jak na mini schemacie:

Przyłącze do domu 1faza- 5KW zabezpieczenie topikowe przed licznikiem 25A

Chciałbym się niniejszym poradzić czy taki schemat ma jakikolwiek sens merytoryczny :D, jeśli nie proszę o wskazówki i sugestie

Zdaje sobie sprawę że kuchenka elektryczna na jednej fazie i przy przyłączu na cały budynek 5KW to nie najlepszy pomysł (ale wykonalny trzeba tylko rozsądnie ją używać), ale za bardzo niestety nie ma możliwości podłączyć do budynku siły, jutro zamierzam sprawdzić również możliwość zwiększenie siły przyłącza i jej opłacalność-koszt. Czy np dodatkowe zabezpieczenie które wyłączy inne urządzenia przy zbyt dużym poborze prądu tu coś zmieni?

1 16
  • Pomocny post
    #2 20 Wrz 2011 19:23
    Miniax
    Poziom 30  

Jaki układ sieci?

Co z przewodem N i PE?
    Rozrysuj wszystkie przewody (jak będą podłączone aparaty - schemat ideowy), a nie pojedyncze nic nie znaczące kreski między zabezpieczaniami.
    Zabezpieczenie kuchenki bezpiecznikiem B25A, przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A, nie jest zbyt rozsądne.

Czekam na poprawiony i bardziej rozwinięty schemat, bo póki co nie można powiedzieć nic.

0
  • #3 21 Wrz 2011 15:48
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Projekty zaczyna się od warunków zasilania, a nie od najwyższego piętra.

0
  • #4 22 Wrz 2011 00:32
    grabek011
    Poziom 7  

Dzięki za wskazówki, na tym ,,niby" schemacie miałem na celu zobrazować jedynie rozprowadzenie fazy- tylko na tym się skupiłem bo z tym miałem największy problem- chodziło o dobranie zabezpieczeń.
    Postaram się poprawić na kolejnym schemacie :D
    Załączam również foto z obecnych ,,zabezpieczeń" w instalacji:

Dodano po 3 [godziny] 59 [minuty]:

oto poprawiony schemat części modernizowanej- mam nadzieję że teraz ma on większy sens :DCzęściowa modernizacja starej instalacji

0
  • Pomocny post
    #5 22 Wrz 2011 15:42
    elektryk83
    Poziom 14  

Witam ,po co kolego Tobie różnicówka z członem nadprądowym jak i tak dajesz zabezpieczenie po różnicówce. Większe koszta lepiej kup różnicówki z członem nadprądowym z mniejszym amperażem 16A na lodówkę i pralkę. Jaka moc piekarnika? Na oświetlenie i gniazda daj zwykłą różnicówkę 25A bez członu nadmiarowoprądowego + zabezpieczenia takie jakie masz na schemacie

0
  • #6 22 Wrz 2011 17:52
    grabek011
    Poziom 7  

witam
    wczoraj na pół śpiąco to rysowałem :D oczywiście miało być tak:

0
  • #7 22 Wrz 2011 19:30
    filip.s
    Poziom 23  

Sieć pracuje w układzie TT ?

0
  • #8 26 Wrz 2011 14:06
    grabek011
    Poziom 7  

witam
    Ja wyprowadzam to pod TN-S , aczkolwiek w gniazdku na chwilę obecną są 2 przewody faza i przewód zerowy (wszystko w aluminium) , a gniazdka nie posiadają bolca :(
    Planuję dla modernizowanej części L i N podpiąć pod starą instalację przy liczniku a PE połączyć z wykonanym uziomem pionowym. Mam nadzieję iż ma to jakiś sens :D

0
  • #9 26 Wrz 2011 14:11
    michalekk1
    Poziom 24  

grabek011 napisał:
    witam
    Ja wyprowadzam to pod TN-S , aczkolwiek w gniazdku na chwilę obecną są 2 przewody faza i przewód zerowy (wszystko w aluminium) , a gniazdka nie posiadają bolca :(
    Planuję dla modernizowanej części L i N podpiąć pod starą instalację przy liczniku a PE połączyć z wykonanym uziomem pionowym. Mam nadzieję iż ma to jakiś sens :D

Pytanie o układ sieci nadal bez odpowiedzi. Bez tego nie da się pomóc :)

Celowo nie podpisałeś niebieskiego przewodu? :P

Przy okazji rycia w ścianach warto ułożyć przewód 5x do kuchenki, a nuż kiedyś będziesz chciał na 3 fazy przejść bez rycia w ścianach?

Jakieś przekroje przewodów być podał..?

0
  • #10 27 Wrz 2011 19:27
    grabek011
    Poziom 7  

Witam
    Szczerze powiem że nie jestem pewien co do układu sieci.
    Z tego co mi powiedziano w ZE to ponoć jest to w TN-S,
    Może pomożecie mi w jej określeniu: przyłącze do domu linią napowietrzną - 2 przewody, może to coś pomoże Very Happy
    Niebieski przewód to L oczywiście Smile
    A co do przewodów to faktycznie chyba od razu ułożę 5x pod kuchenkę i również pod żyrandole w pokojach dam 4x no i w łazience planuje dać wszystko w rurkach tak na przyszłość Very Happy
    Co do przewodów to 1,5 na światło i 2,5 na gniazda, nie wiem tylko czy do kuchenki może być też 5x2,5?

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedna kwestia:w kuchni planuję wstawić taką kuchenkę w zabudowie:
    Zestaw składający się z piekarnika elektrycznego 7-funkcyjnego, o szerokości 59.4 cm, z minutnikiem elektronicznym, w klasie energetycznej A oraz z płyty ceramicznej z 4 polami o łącznej mocy 6300 W.
    Tak jak wspominałem przyłącze to tylko 5kw,kuchenka będzie używana sporadycznie i na pewno na małej mocy, ( pilnowane przez zabezpieczenie nadprądowe 16A- czyli jakieś 3KW- jak by się ktoś rozkręcił to wyskoczy bezpiecznik Very Happy)
    Więc me pytanie czy może to być tak rozwiązane?
    Oczywiście póki co, nie chcę wydawać po 115,83zł/KW za zwiększenie siły przyłącza+ ewentualne koszta.

0
  • #11 27 Wrz 2011 19:38
    mrst
    Poziom 18  

grabek011 napisał:
    Z tego co mi powiedziano w ZE to ponoć jest to w TN-S

TN-S raczej odpada bo
    grabek011 napisał:
    przyłącze do domu linią napowietrzną - 2 przewody

0
  • #12 27 Wrz 2011 20:25
    grabek011
    Poziom 7  

Tak mi powiedziano przez telefon, pracownik ZE chyba nie za wiele wiedział w tym temacie -chyba nawet mniej jak ja :D

Dodano po 8 [minuty]:

Według mnie wygląda mi to na układ sieci TN-C?
    Napiszcie co myślicie?

Czy od tak przy modernizacji mogę zmienić układ sieci dla części modernizowanej poprzez wydzielenie PE z PEN i wykonanie dla niego uziomu pionowego? Czy do tego potrzeba specjalnych pozwoleń?

0
  • #13 27 Wrz 2011 20:37
    kkas12
    Poziom 40  

Kolego żadnej łaski nie robisz.
    Dzisiejsze instalacje muszą posiadać rozdzielone przewody PE i N.
    Więc TN-C w nowej instalacji nie wchodzi w grę, chyba że PEN będzie miał przekrój 10mm2 Cu lub 16mm2 Al.
    Spełnienie tego warunku w typowej instalacji domowej jest niewykonalne.
    Uziom tak, ale z GSW i połączeniami wyrównawczymi.

0
  • #14 28 Wrz 2011 18:00
    grabek011
    Poziom 7  

Witam
    Wcale nie robię łaski bo tak zamierzałem zrobić tylko tak jak pisałem wyżej:

grabek011 napisał:

Dodano po 8 [minuty]:

Czy od tak przy modernizacji mogę zmienić układ sieci dla części modernizowanej poprzez wydzielenie PE z PEN i wykonanie dla niego uziomu pionowego? Czy do tego potrzeba specjalnych pozwoleń?

nie wiem jak to wygląda ze strony formalnej?

0
  • #15 28 Wrz 2011 18:26
    1044571
    Usunięty  
  • #16 28 Wrz 2011 18:32
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

retrofood napisał:
    Projekty zaczyna się od warunków zasilania, a nie od najwyższego piętra.

Napisałem tak na początku, ale oczywiście zupełnie się tym nie przejąłeś. Setki razy również napisano na tym forum i tysiące razy w innych miejscach, że przewód PEN można rozdzielać, jeśli jego przekroj wynosi niemniej niż 10 mm² Cu i 16 mm² AL.
    Nie można udzielać Ci rad, jeśli nie zna się tego, co jest na początku.
    Oczywiście, że można wykonywać przebudowę instalacji etapami. Ale należy ją przygotować do zmiany układu sieci, znając to, co ma być na początku.
    Nawet, jeśli na razie tego jeszcze nie ma.

0
  • #17 29 Wrz 2011 20:11
    grabek011
    Poziom 7  

witam w odniesieniu do tego co napisał Bronek22

Bronek22 napisał:

Nie musisz robić żadnych uziomów. Źle gdzieś przeczytałeś o tym uziomie punktu podziału.
    Kolego, w każdym gnieździe bolcem w instalacji TN-C masz punkt podziału. Czy ktoś uziemia, każde gniazdo ?
    W budynku wielorodzinnym indywidualny uziom jest niemożliwy do zrobienia.

Nie nie pisałem że zamierzam uziemiać każde gniazdo- bez przesady :D
    Planuję przewody PE z instalacji połączyć na Listwie(zerowej) w rozdzielnicy a stamtąd wykonać

Dodano po 1 [minuty]:

wykonać połączenie z uziomem pionowym

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo