Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza schematu sterownika mieszkania.

20 Wrz 2011 19:11 1803 19
  • Poziom 18  
    Witam Serdecznie mam prośbe czy możecie mi Panowie sprawdzić schemacik czy jest poprawnie narysowany.

Analiza schematu sterownika mieszkania.[/img]
  • AdexAdex
  • Poziom 42  
    1. Wyrzuć C8

2. Gdzie filtracja zasilania procka ?

3. ULN ma wyjścia typu otwarty kolektor - jesteś więc pewien, że tak chcesz mieć podłączone diody LED ??? ;)

4. Po co ci tak w ogóle przycisk reset ??? To jakaś płytka ćwiczeń ? czy gotowy układ ?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Temat nazwałeś: Sterownik mieszkania.
    Na schemacie nie przewidujesz zasilania awaryjnego.
    Stąd pierwsze moje pytanie: Czy to zbędne?

Drugie pytanie dotyczy urządzeń, które będą tym sterownikiem. Jakie to urządzenia?

Trzecie pytanie: Skąd masz ten schemat?
  • AdexAdex
  • Poziom 18  
    Wiec tak dzięki za zainteresowanie odpowiadam na pytania
    sterownik bedzie sterowal roletami , swiatlem , drzwiami ktore sa na silnik jak narazie , awaryjne zasilanie jak narazie nie potrzebne bedzie ups , schemat stworzony przeze mnie , co do diod led to korzystalem z gotowej aplikacji z internetu , reset w razie awarii a o filtracji procka fakt zapomnialem.

Dodano po 3 [minuty]:

co do uln-a to nie bedzie dzialac
  • Poziom 42  
    darex120 napisał:

co do uln-a to nie bedzie dzialac

No właśnie - przemyśl to dobrze, i nie opieraj się na jak to mówisz "gotowych aplikacjach z internetu" bo w 60% najczęściej jest to radosna twórczość osób, które nie do końca wiedzą co robią i co publikują a potem robi się łańcuszek. Znajdują to kolejni początkujący - (jak np kolega) i powielają - i potem kolejny....

Ja bym na twoim miejscu zabrał się najpierw za testowanie mniejszymi kroczkami, po kolei migania diodami LED, podłączania ULN'a itp .... ale też poćwiczył programowanie - bo zaczynasz troszkę jakby od tyłu. Tworzysz schemat, później płytkę, i tracisz czas bo schemat źle zaprojektowany, płytkę też można skopać nawet do poprawnego schematu a na końcu okaże się, że napisaniem programu jest ciężko :(

Dlatego proponuję mniejszymi kroczkami i ćwiczenia - to po niedługim czasie da ci ogląd wszystkiego i już lepiej się za to zabierzesz ...
  • Poziom 18  
    no fakt kolega ma racje z tym ze program mam juz napisany i na plytce testowej dziala
  • Poziom 42  
    darex120 napisał:
    no fakt kolega ma racje z tym ze program mam juz napisany i na plytce testowej dziala

A no to inna sprawa ;) ale skoro masz jakąś płytkę testową ze scalakiem ULN to podpatrz sobie na jej schemat jak tam ULN jest podłączony i wykorzystany - zamiast wymyślać koło od nowa ... szybciej ci pójdzie...

Podejrzyj też inne rzeczy .... A przycisku reset w gotowych urządzeniach tego typu się nie stosuje bo po co? albo będzie działać albo nie. Co nie oznacza, że nie można - jak ktoś lubi reset to go sobie doda ;)
  • Poziom 18  
    co do tego ULN-a to niestety nie mam go na pylytce kupilem ja dawno temu wiec moze dlatego

Dodano po 1 [minuty]:

ale to znaczy ze ten ULN nie bedzie dzialal
  • Poziom 42  
    darex120 napisał:

ale to znaczy ze ten ULN nie bedzie dzialal

Najlepiej zajrzyj jak najszybciej do noty PDF tego scalaka - i zobacz na prosty schemat jaki tam pokazano - wszystko się od razu wyjaśni. Bo coś mi się zdaje, że ty to zasilanie do ULN'a podłączone do nogi nr.10 potraktowałeś nieco opatrznie w swoich rozważaniach niestety :( to jest tylko zasilanie na diody zabezpieczające tranzystory wyjściowe. A nie jakieś zasilanie podawane na wyjścia niestety.
  • Poziom 18  
    Co do pdf to jest tak jak tutaj nie inaczej
  • Poziom 42  
    No tak ale spójrz dalej w notę - z czego składa się taki pojedynczy moduł ;)

teraz jaśniej ???? toż to wyjście typu "Otwarty kolektor" - więc w twoim przypadku da radę wysterować dwa małe silniczki ale te diody LED nie będą świeciły gdy podasz impuls - tylko odwrotnie - będą świecić pobierając prąd przez cewki silnika w stanie spoczynku....
  • Poziom 18  
    czyli jesli podepne jakies urzadzenie na wyjscie np. silnik lub swiatlo to powinno zaswiecic dobrze mysle czy nie
  • Poziom 42  
    Dobrze myślisz (jak piszesz o silniku - bo z tym "światłem" to troszkę zaszalałeś ;) ) ale chyba nie tego się spodziewałeś czy nie to zakładałeś prawda ?

Te diody LED to mógłbyś dać ew równolegle do cewek silnika żeby obserwować jak się zapalają gdy lecą impulsy na cewki. A nie tak jak teraz masz je podłączone do GND. Przecież kolektor po prostu zwiera do GND. A nie podaje żadnego zasilania jak często początkujący myślą - widząc wejście COM tego scalaka.
  • Poziom 18  
    no to teraz kapuje to w takim razie jak moge zrobic aby widziec stany wyjsc z procesora w zalaczniku schemacik hmm nie moge dodac zalacznika
  • Poziom 42  
    Już pisałem, te same diody podłącz katodami do pinów ULN'a a anody przez rezystory do zasilania. I do tych samych nóg wtedy możesz podłączyć cewki silnika ;) wtedy będziesz miał i jedno i drugie ;)
  • Poziom 18  
    czyli wystarczy jesli zamienie miejscami rezystor z dioda
  • Poziom 42  
    darex120 napisał:
    czyli wystarczy jesli zamienie miejscami rezystor z dioda

no co ty mówisz? ;) przecież pisałem że dioda z rezystorem ma być podłączona do zasilania a nie do GND jak to teraz masz - więc jak to można zamienić sobie na - zamianę miejscami rezystora i diody ??????????? ;)

rezystor może zostać jak jest, ale diodę odwracasz - czyli katodą do rezystora a jej anodę do zasilania.
  • Poziom 18  
    a no faktycznie i wtedy bedzie pokazywalo mi stany portow
  • Poziom 18  
    czy do uln-a mam podac odzielne napiecie 12V bo w chwili obecnej wedlug schematu powyzej strasznie sie grzeja stabilizatory bez obciazenia