Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus GB022K - Brak grzania CWU

20 Wrz 2011 19:38 2740 10
  • Poziom 8  
    Kocioł dwufunkcyjny pracuje prawidłowo ok 30 godz, nastepnie przestaje wykrywać przepływ cwu a więc nie grzeje jej. Po wyłączeniu kotła i przerwie ok 24-48 godz ponowniw zaczyna pracować prawidłowo, CO pracuje cały czas prawidłowo.
    Kocioł po przeglądzie, sprawdzana także turbinka przepływu - wydaje się, że wszystko jest w porządku, nie wyświetla żadnych kodów błędu.
    Jeśli ktoś miał taki problem proszę o poradę co robić.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    A w czasie gdy działa na wodę to czy tą temperaturę wody automatyka odczytuje prawidłowo? Spróbuj też załączyć fukcję komfort dla c.w.u.
  • Poziom 8  
    W czasie gdy kocioł pracuje prawidłowo wszystko działa dobrze: "pilnuje" temperatury cwu, reaguje na zmiany ustawienia temperatury.
    Jeśli chodzi o przełączenie na "ciepły start" też wszystko jest ok..
    Gdy kocioł przestanie wykrywać przepływ (nie wyświetla się ikonka kranu) możliwe jest przełączenie na "ciepły start", woda cyklicznie jest podgrzewana do zadanej temperatury, ale w dalszym ciągu kocioł nie reaguje na odkręcenie kurka z wodą a przy braku tej reakcji "ciepły start" wiele nie daje (znikome odczucie ciepłej wody).
    Więc musi to być turbinka przepływu.
  • Poziom 8  
    Tak mi się też wydaje, mam jednak pewne wątpliwości.
    Po wyciągnięciu i obejrzeniu turbinki od strony mechanicznej wydaje się, że pracuje bardzo dobrze (reaguje nawet na minimalny przepływ).
    Czy możliwa jest awaria zwiazana z wytwarzaniem sygnału przez czujnik turbinki, który przekazywany jest dalej do automatyki?
    Czy ktoś zna przybliżoną cenę czujnika turbinki?
    Czy możliwe jest sprawdzenie czujnika po wymontowaniu (np. wysłanie go do serwisu celem sprawdzenia)?
    jurand1973 napisał:
    Czy możliwa jest awaria zwiazana z wytwarzaniem sygnału przez czujnik turbinki, który przekazywany jest dalej do automatyki?
    Zapewne tak
    jurand1973 napisał:
    Czy ktoś zna przybliżoną cenę czujnika turbinki?

51 euro netto (+ cena wymiany części przez serwisanta + dojazd serwisanta) + VAT
    jurand1973 napisał:
    Czy możliwe jest sprawdzenie czujnika po wymontowaniu (np. wysłanie go do serwisu celem sprawdzenia)?
    Niestety nie.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za informację.
    Chciałbym jeszcze poznać pana zdanie na następującą kwestię: Czy na podstawie tego co napisałem można wykluczyć awarię zaworu trójdrogowego?
    Nie można (stwierdziłem że zawór 3-drog. sprawdziłeś już na samym początku).
  • Poziom 8  
    Dokładnie chodzi mi o to czy awaria zaworu "blokouje" wyświetlanie ikony kranu a następnie załączanie palnika. Zdaniem serwisanta ikona kranu mimo wszystko powinna się załączać po odkręceniu wody, ewentualne problemy powinny nastąpić później.
    Piszę o tym, ponieważ wszystko wskazuje u mnie na awarię czujnika turbinki, ale zawór 3-drogowy nie był sprawdzany (z tego co przeglądałem na forum jest częstą przyczyną problemów) - serwisant twierdził, że pracuje prawidłowo.
    jurand1973 napisał:
    czy awaria zaworu "blokouje" wyświetlanie ikony kranu a następnie załączanie palnika

Nie. Automatyka kotła "nie wie" w jakiej pozycji ustawił się siłownik zaworu 3-drog. Dlatego niezależnie od jego ustawienia ma się pojawić symbol kranu i ma się załączyć palnik. Jeśli jest coś z zaworem nie tak to ciepło zamiast na wymiennik kierowane byłoby na obieg c.o. (to możesz sprawdzić). Czyli w tym przypadku Twój serwisant ma rację.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie,

Już miałem pisać o rozwiązaniu problemu a tu niespodzianka.
    Za poradą serwisanta włączyłem piec bez sterownika RC20 - piec zaczął pracować poprawnie (wykrywał przepływ c.w.u), nastepnie wystartwałem ze sterownikiem - piec pracował dobrze 10 dni - niestety po tych 10 dniach znowu brak wykrywania przepływu c.w.u.
    Czy mozliwy jest problem z RC20?
    Czy możliwe jest sprawdzenie RC20?
    Ile kosztuje nowy sterownik RC20?