Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzy odbiorniki do jednej anteny - zakłócenia.

mleczakm 20 Wrz 2011 19:54 1199 1
  • #1 20 Wrz 2011 19:54
    mleczakm
    Poziom 19  

Witam!

Mam dziwny problem. W czasie, gdy ja na swoim amplitunerze słucham Antyradia (94FM), w innych odbiornikach zanika albo zakłócany jest kanał Drugi Polskiego Radia (104,9). W jednym odbiorniku sygnał z dziwnym piskiem znika całkowicie, w drugim jest silnie zakłócony. Problem znika, gdy zmienię w sowim amplitunerze radio na inne (95,8 , 98,8). Instalacja wygląda tak: Antena radiowa Dipol 1/RZ B, kabel triset 5m żelowy, rozgałęziacz dipol 1x5 (nieużywane wyjścia zatkane konektorami 75 omów) i potem kable do poszczególnych odbiorników (triset albo no-name, ale przebicia do oplotu nie ma). Problem powstał (chyba) sam z siebie, pół roku po zrobieniu instalacji.

Proszę o pomoc i ewentualne podpowiedzi, jak sprawdzić, co jest uszkodzone/źle zrobione.

0 1
  • #2 20 Wrz 2011 20:58
    Jarok
    Poziom 21  

Witam.
    Prawdopodobnie heterodyna Twojego amplitunera 94+10,7MHz w jakiś sposób przedostaje się na wejście antenowe (obwód wejściowy głowicy powinien wyciąć wszystko poza 94MHz), "cofa" się na rozgałęźnik miesza z sygnałem użytecznym. Instalacja raczej poprawna, ewentualnie można sprawdzić czy wszystkie F-ki są dobrze dokręcone.
    Jeśli zakłócenie idzie kablem antenowym może pomóc dodatkowy wzmacniacz przed Twoim amplitunerem, który odseparuje sygnał cofający się sygnał.
    Pozdrawiam.

0