Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytłumienie subwoofera - dodaje, czy odejmuje objętość?

Jaco18 20 Feb 2003 10:44 6901 16
    Jaco18
    Level 26  
    Mam małe pytanko: czy wytłumienie w subie się odejmuje od litrażu obudowy, czy nie, bo ja już sam nie wiem, jedni piszą że tak inni że absolutnie :?
    hki
    Level 20  
    jak dasz wytlumienie to tak jakby objętosc obudowy rosla ale w tej chwili nie pamietam o ile %
    Kuba_eM
    Level 24  
    To zależy jak zachowuje się dany rodzaj wtłumienia, a dokładniej jak tłumi ruch powietrza. Klocki drewniane (np. trójkątne) pozwalają na zastosowanie mniejszej obudowy, ale tylko o jakieś 1-3%. Natomiast gruba wata lub wełna nawet do 10%. Z wytłumianiem zestawu głośnikowego trzeba ostrożnie, żeby nie wytłumić go za dużo. Chodzi o to, żeby dźwięk - bas - nie zrobił się mulasty, powolny. Generalnie: bardziej wrażliwa na objętość ilość wytłumienia jest obudowa z otworem(ami). Za obudowy głośników średniotonowych są bardzo często wytłumione w 100% - oczywiście nie jest to regułą.
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    wytłumienia nie odejmuje
    Majeś
    Level 14  
    Ja też jestem zainteresowany na ten temat jest bardzo wiele rozbierzności.

lecz uważam że jednak Rubens bardziej wytłumaczył swoje wnioski. Bo ja uważam że może odejmować :? Prosze o wyjaśnienie
    Kuba_eM
    Level 24  
    Heja!
    No rzeczywiście w pierwszym poście nie napisałem na temat - przepraszam. Z tego, co wyczytałem w różnych mądrych książkach i z doświadczenia wiem, że objętości wytłumienia komory głośnika nie odejmuje się od wyliczonej objętości obudowy. I dopiero teraz w tym miejscu powinny się pojawić tekst z mojego poprzedniego postu.
    Pozdrawiam,
    remiorn
    Level 18  
    ni odejmuje sie . objetosc zajmowana przez wytlumienie zwieksza sie 0 10-30% w zaleznosci od materialu. wynika to z faktu mniejszej prędkości dźwięku w miekkich i porowatych materialach tłumiących
    0Cool^
    Level 14  
    a pytanei czym tlumic gabka czy czyms inym wata szklana co radzicie??
    eqt
    Level 26  
    :arrow: Jaco18
    ścierają się ze sobą dwa zjawiska
    1.dokładając materiał o objętości 1litra zmniejszasz objętość powietrza o jeden litr.
    2.materiał tłumiący rzeczywiście ma najczęściej większą prędkość rozchodzenia dzxwięku co we wzorach jest adekwatne do zwiększenia objętości komory.
    Owe zwiększenie o 10-30% o którym pisał kolega dotyczy obódów w pęłni wypełnionych materiałem dzwiękochłonnym (te wartości chyba dotyczą waty szklanej).
    Jeżeli więc twoje wypełnienie materiałem nie przekroczy 10- 20% objętości komory to przyjmij najlepiej, że komora jest bez zmian.
    UWAGA:
    1. wprowadzając duże tłuminie rozmijasz się z tym, co symulowałeś przy pomocy programu, bo program nie uwzględnia, że pojemnościowy charakter komory staje się rezystancyjny. Gdyby wytłumienie było idealne, to głośnik pracowałby jak w odgrodzie nieskończonej czyli tak jakby objętość komory była nieskończona. Czyli harakterystyki stają się bardziej podobne do tych z większą komorą, ile dokładnie procent to zależy od ilości i współczynnika tłumienia materiału.
    2.Jeżeli subbas ma grać tylko najniższe tony, powiedzmy do 150Hz to polecam w ogóle nie tłumić, bo poco. Problem zaczyna się w momencie, kiedy połowa długości fali jest porównywalna z odległością membrany od tylnej ścianki. Jeżeli głośnik ma odtwarzać te częstotliwości to tzeba wytłumić, a najlepiej częściowo wytłumić i zrobić nieregularną obudowę.
    Rzadka gąbka prawie nie wprowadza tłumienia dla niskich tonów tzn nie nadaje się. Jeżeli chcecie uzyskać silniejszy efekt zastosujcie filc lub matriał tapicerski zawinięty w harmonijkę. Można to zrobić przybijając zszywaczem pasek o szerokości 15cm co 1-2cm, robiąc harmonijkę na 3-6cm wysokości. Na chłopski rozum: w materiale tłumiącym musi się coś poruszać pod wpływem drań, ale nie w padać w oscylacje, tylko je hamować. Dobra jest też wata szklana albo wojłok.
    Yoshi_80
    Level 21  
    Suba w obudowie BR wytłumia się słabo i tylko ściankę przciwległa do membrany głośnika. Wytłumienie zwykle gąbką o ok 3 cm grubości.
    Suby w obudowie zamkniętej moim zdaniem powinno sie wytłumiać tak jak obudowę zamkniętą . Więcej info na forum http://www.subwoofer.itt.pl/
    0Cool^
    Level 14  
    Spoko a co lepiej wata szklana czy gabka?? czy macie cos innego ;p?
    Jaco18
    Level 26  
    DZIĘKI ZA TAK SZEROKI ODZEW I SZCZEGÓŁOWE WYJAŚNIENIE SPRAWY, NAPEWNO SKORZYSTAM :D

A co do wytłumienia to ja to zrobię matą bitumiczną bo mam trochę takiego badziewia.
    DSPEAKER
    Level 17  
    Wydaje mi się że wytłumienie daje dobre efekty przede wszystkim dla częstotliwości średnich i ich harmonicznych,gdzie fale są długosci kilkudziesięciu centymetrów ,natomiast jest absurdem mówienie o wytłumianiu dla fal choćby 100 Hz . Jedyny pożytek to pozorne zwiększenie obudowy .Dłatego wiele subwooferów nie posiada wcale wytłumienia ,ale mają natomiast bardzo sztywną obudowę.Ale koledzy mają pewnie inne zdanie
    wrath
    Level 16  
    sssposob tlumienia ala macgyver
    :D
    trzeba zaatakowac sklep spozywczy w skrocie ss i nabyc/zdobyc wytlaczanki na jajka te na 30 sztuk
    z jednej strony wypelnic je np wata albo gabka
    i wypelniona strona przykleic do obudowy wewnatrz
    TO NIE JEsT ZART
    pozdrowka
    ps jedna taka wytlaczanka wytlumila mi calkiem przyzwoicie obudowe cwiczebnej kolumny z glosnikiem tesli 21 cm tak jak ok 1,5 kg waty szklanej
    DSPEAKER
    Level 17  
    Ale taka wytłoczka ma zbyt dużą gęstość,poza tym w żadnej kolumnie nie widziałem czegoś takiego ,nawet tych renomowanych firm,które mają kolumny za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
    sofm
    Level 12  
    Jesli ta wytloczka ma zmienic kierunek fali to nic to nie da. Jesli juz to mozna wrzucic klocki ciete pod katem z MDF'u albo lepiej pochylic cala scianke.
    wrath
    Level 16  
    Dspeaker z calym szacunkiem widziales kiedys wytloczke do jajek?!?!?!?!?!
    o jakiej gestosci mowisz?!?!?!?
    to po prosty masa papierowa
    a po drugie nie widziales takiego rozwiazania? to obejrzyj B&W sprzed 3 lat tam to sobie nawet nazwali quiet box czy jakos tak wprawdzie nie sa to wytlaczanki ale chodzi o koncepcje
    z ty ze tam sa pryzmoidalne klocki z plyty wiorowej ale nie wyobrazam sobie zebym mogl co takiego zrobic w domu (braki warsztatowo-czasowe)
    pozdrowienia