Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytłumienie subwoofera - dodaje, czy odejmuje objętość?

Jaco18 20 Feb 2003 10:44 6901 16
 • #1
  Jaco18
  Level 26  
  Mam małe pytanko: czy wytłumienie w subie się odejmuje od litrażu obudowy, czy nie, bo ja już sam nie wiem, jedni piszą że tak inni że absolutnie :?
 • #2
  hki
  Level 20  
  jak dasz wytlumienie to tak jakby objętosc obudowy rosla ale w tej chwili nie pamietam o ile %
 • #3
  Kuba_eM
  Level 24  
  To zależy jak zachowuje się dany rodzaj wtłumienia, a dokładniej jak tłumi ruch powietrza. Klocki drewniane (np. trójkątne) pozwalają na zastosowanie mniejszej obudowy, ale tylko o jakieś 1-3%. Natomiast gruba wata lub wełna nawet do 10%. Z wytłumianiem zestawu głośnikowego trzeba ostrożnie, żeby nie wytłumić go za dużo. Chodzi o to, żeby dźwięk - bas - nie zrobił się mulasty, powolny. Generalnie: bardziej wrażliwa na objętość ilość wytłumienia jest obudowa z otworem(ami). Za obudowy głośników średniotonowych są bardzo często wytłumione w 100% - oczywiście nie jest to regułą.
 • #4
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  wytłumienia nie odejmuje
 • #5
  Majeś
  Level 14  
  Ja też jestem zainteresowany na ten temat jest bardzo wiele rozbierzności.

  lecz uważam że jednak Rubens bardziej wytłumaczył swoje wnioski. Bo ja uważam że może odejmować :? Prosze o wyjaśnienie
 • #6
  Kuba_eM
  Level 24  
  Heja!
  No rzeczywiście w pierwszym poście nie napisałem na temat - przepraszam. Z tego, co wyczytałem w różnych mądrych książkach i z doświadczenia wiem, że objętości wytłumienia komory głośnika nie odejmuje się od wyliczonej objętości obudowy. I dopiero teraz w tym miejscu powinny się pojawić tekst z mojego poprzedniego postu.
  Pozdrawiam,
 • #7
  remiorn
  Level 18  
  ni odejmuje sie . objetosc zajmowana przez wytlumienie zwieksza sie 0 10-30% w zaleznosci od materialu. wynika to z faktu mniejszej prędkości dźwięku w miekkich i porowatych materialach tłumiących
 • #8
  0Cool^
  Level 14  
  a pytanei czym tlumic gabka czy czyms inym wata szklana co radzicie??
 • #9
  eqt
  Level 26  
  :arrow: Jaco18
  ścierają się ze sobą dwa zjawiska
  1.dokładając materiał o objętości 1litra zmniejszasz objętość powietrza o jeden litr.
  2.materiał tłumiący rzeczywiście ma najczęściej większą prędkość rozchodzenia dzxwięku co we wzorach jest adekwatne do zwiększenia objętości komory.
  Owe zwiększenie o 10-30% o którym pisał kolega dotyczy obódów w pęłni wypełnionych materiałem dzwiękochłonnym (te wartości chyba dotyczą waty szklanej).
  Jeżeli więc twoje wypełnienie materiałem nie przekroczy 10- 20% objętości komory to przyjmij najlepiej, że komora jest bez zmian.
  UWAGA:
  1. wprowadzając duże tłuminie rozmijasz się z tym, co symulowałeś przy pomocy programu, bo program nie uwzględnia, że pojemnościowy charakter komory staje się rezystancyjny. Gdyby wytłumienie było idealne, to głośnik pracowałby jak w odgrodzie nieskończonej czyli tak jakby objętość komory była nieskończona. Czyli harakterystyki stają się bardziej podobne do tych z większą komorą, ile dokładnie procent to zależy od ilości i współczynnika tłumienia materiału.
  2.Jeżeli subbas ma grać tylko najniższe tony, powiedzmy do 150Hz to polecam w ogóle nie tłumić, bo poco. Problem zaczyna się w momencie, kiedy połowa długości fali jest porównywalna z odległością membrany od tylnej ścianki. Jeżeli głośnik ma odtwarzać te częstotliwości to tzeba wytłumić, a najlepiej częściowo wytłumić i zrobić nieregularną obudowę.
  Rzadka gąbka prawie nie wprowadza tłumienia dla niskich tonów tzn nie nadaje się. Jeżeli chcecie uzyskać silniejszy efekt zastosujcie filc lub matriał tapicerski zawinięty w harmonijkę. Można to zrobić przybijając zszywaczem pasek o szerokości 15cm co 1-2cm, robiąc harmonijkę na 3-6cm wysokości. Na chłopski rozum: w materiale tłumiącym musi się coś poruszać pod wpływem drań, ale nie w padać w oscylacje, tylko je hamować. Dobra jest też wata szklana albo wojłok.
 • #10
  Yoshi_80
  Level 21  
  Suba w obudowie BR wytłumia się słabo i tylko ściankę przciwległa do membrany głośnika. Wytłumienie zwykle gąbką o ok 3 cm grubości.
  Suby w obudowie zamkniętej moim zdaniem powinno sie wytłumiać tak jak obudowę zamkniętą . Więcej info na forum http://www.subwoofer.itt.pl/
 • #11
  0Cool^
  Level 14  
  Spoko a co lepiej wata szklana czy gabka?? czy macie cos innego ;p?
 • #12
  Jaco18
  Level 26  
  DZIĘKI ZA TAK SZEROKI ODZEW I SZCZEGÓŁOWE WYJAŚNIENIE SPRAWY, NAPEWNO SKORZYSTAM :D

  A co do wytłumienia to ja to zrobię matą bitumiczną bo mam trochę takiego badziewia.
 • #13
  DSPEAKER
  Level 17  
  Wydaje mi się że wytłumienie daje dobre efekty przede wszystkim dla częstotliwości średnich i ich harmonicznych,gdzie fale są długosci kilkudziesięciu centymetrów ,natomiast jest absurdem mówienie o wytłumianiu dla fal choćby 100 Hz . Jedyny pożytek to pozorne zwiększenie obudowy .Dłatego wiele subwooferów nie posiada wcale wytłumienia ,ale mają natomiast bardzo sztywną obudowę.Ale koledzy mają pewnie inne zdanie
 • #14
  wrath
  Level 16  
  sssposob tlumienia ala macgyver
  :D
  trzeba zaatakowac sklep spozywczy w skrocie ss i nabyc/zdobyc wytlaczanki na jajka te na 30 sztuk
  z jednej strony wypelnic je np wata albo gabka
  i wypelniona strona przykleic do obudowy wewnatrz
  TO NIE JEsT ZART
  pozdrowka
  ps jedna taka wytlaczanka wytlumila mi calkiem przyzwoicie obudowe cwiczebnej kolumny z glosnikiem tesli 21 cm tak jak ok 1,5 kg waty szklanej
 • #15
  DSPEAKER
  Level 17  
  Ale taka wytłoczka ma zbyt dużą gęstość,poza tym w żadnej kolumnie nie widziałem czegoś takiego ,nawet tych renomowanych firm,które mają kolumny za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • #16
  sofm
  Level 12  
  Jesli ta wytloczka ma zmienic kierunek fali to nic to nie da. Jesli juz to mozna wrzucic klocki ciete pod katem z MDF'u albo lepiej pochylic cala scianke.
 • #17
  wrath
  Level 16  
  Dspeaker z calym szacunkiem widziales kiedys wytloczke do jajek?!?!?!?!?!
  o jakiej gestosci mowisz?!?!?!?
  to po prosty masa papierowa
  a po drugie nie widziales takiego rozwiazania? to obejrzyj B&W sprzed 3 lat tam to sobie nawet nazwali quiet box czy jakos tak wprawdzie nie sa to wytlaczanki ale chodzi o koncepcje
  z ty ze tam sa pryzmoidalne klocki z plyty wiorowej ale nie wyobrazam sobie zebym mogl co takiego zrobic w domu (braki warsztatowo-czasowe)
  pozdrowienia