Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser i kamera, które wykrywają materiały wybuchowe na odległość

exti 20 Wrz 2011 23:22 1949 2
 • Laser i kamera, które wykrywają materiały wybuchowe na odległośćOkoło 60% spośród zgonów żołnierzy koalicji stacjonujących w Iraku i Afganistanie jest spowodowanych zaimprowizowanymi ładunkami wybuchowymi (tzw. IED) umieszczanymi wzdłuż dróg. Z racji, że tego typu bomby są najczęściej podkładane w obszarach zaludnionych, ważne jest, aby wykrywać je w sposób nieszkodliwy dla budynków i ludzi znajdujących się w pobliżu. Naukowcy z Michigan State University stworzyli urządzenie wykorzystujące laser, które mogłoby sprostać temu zadaniu.

  Ów laser wytwarza wiązkę światła podobną do tej pochodzącej z prostego wskaźnika prezentacyjnego. Krótkie impulsy wysyłane w kierunku podejrzanego obiektu powodują, że cząsteczki substancji zaczynają wibrować w sposób unikalny dla każdego związku chemicznego, natomiast dłuższe impulsy służą do "odczytywania" tych wibracji przy pomocy kamery.

  Urządzenie jest podobno w stanie wykryć nawet miliardową część grama materiału wybuchowego. Obecnie jego rozwojem zajmuje się firma BioPhotonic Solutions podlegająca pod Michigan State University.

  Źródło:
  http://www.gizmag.com/lasers-detect-roadside-bombs/19882/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 112, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  satanistik
  Poziom 27  
  Nie wiem czy wykrywanie tak małej ilości materiału ma jakiś sens - w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi wszystko jest pokryte pyłami materiałów, zresztą bomba nie musi mieć materiału na wierzchy.
 • #3
  Frog_Qmak
  Poziom 25  
  im wyższa czułość, tym lepiej, w końcu to nie problem programowo ją skalibrować. Poza tym mowa o improwizowanych ładunkach, a nie produkcji a w absolutnie sterylnych laboratoriach...