Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściaganie izolacji z kabla miedzianego

loopb 21 Wrz 2011 10:20 21984 19
  • #1 21 Wrz 2011 10:20
    loopb
    Poziom 11  

Witam wszystkich.
    Natrafiłem na pewien rodzaju problem ze ściągnięciem izolacji (białej) z kabla 3x1.5mm.
    Pierwszy raz mi się zdarzyło, że biała izolacja przylega (sklejona jest) z izolacją każdej z trzech żył.
    Czy potrzebuję do tego jakiegoś ściągacza izolacji bo chałupniczo nie wychodzi.
    Proszę o odpowiedź.
    PS. Kabel ze szpuli 20M 3x1.5mm
    Łukasz.

0 19
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 21 Wrz 2011 10:35
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

To jest oszczędnościowa wersja produkcji przewodów, bez talku i dlatego teraz nie pozostaje nic innego, jak męczyć się przy zdejmowaniu izolacji.
    Podejrzewam, że przewód został zakupiony w jakimś markecie.
    Na przyszłość radzę kupować towar renomowanych firm w hurtowniach elektrycznych.

3
  • #3 21 Wrz 2011 11:40
    kreslarz
    Poziom 35  

Trochę upierdliwe w zastosowaniu, ale pomagają rurki termokurczliwe zakładane na niechcący odizolowane żyły. Powinno również pomóc bardzo delikatne nacinanie wzdłuż kabla nożykiem do tapet. Czasem daje się to draństwo oddzielić. Powodzenia i cierpliwości życzę.

0
  • #5 21 Wrz 2011 19:20
    12robert12
    Poziom 28  

Ja odradzam stosowanie wyżej wymienionych przyrządów, łatwo można naciąć izolację żył i nawet tego nie zauważyć.Te narzędzia są całkowicie nie przydatne przy częstych zmianach przewodów.

Ja polecam nożyczki (krótkie!) do delikatniejszych przewodów i nóż do kabli. Jak spróbujesz nożyczkami to już nie zamienisz na nic innego.

Pozdrawiam.

0
  • #6 21 Wrz 2011 21:49
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Wszystko zależy od doświadczenia w pracy wybranym narzędziem. Ja od 9 lat do ściągania białej izolacji i igielitu kabli używam noża do tapet z łamanymi ostrzami i uważam, że nie ma bardziej praktycznego narzędzia. Do ściągania izolacji z pojedynczych przewodów [nawet pod napięciem] odpowiednie szczypce z izolacją...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 24 Wrz 2011 17:33
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam
    Do tej pory korzystałem z haupy Ściaganie izolacji z kabla miedzianego byłem przekonany, że skoro sprzęt z górnej półki, to robi się nim dobrze - jednak cena około 150zł, możliwość ściągania izolacji tylko z żył, żyła lekko powyginana - urządzenie nie daje rady.
    Plusy - łatwe dojście do krótkich wypustów - np. w puszce podtynkowej. Po 1,5 roku - pękł plastyk w "szczękach" - narzędzie do wyrzucenia. Kupiłem na szybko, bez przekonania o połowę tańsze: Ściaganie izolacji z kabla miedzianego i ...
    pozytywne zaskoczenie, jak na razie odizolowywałem tylko 3*1,5 i 4*1,5 płaskie, narzędzie spisuje się wyśmienicie i dodatkowo ściąga bez problemu pierwszą izolację z przewodu, radzi sobie także z pozakrzywianymi żyłami o 100% lepiej niż haupa.
    pzdr

Kolego Mihwoo - także korzystam z tego noża - jednak przy większej ilości przewodów, warto pomyśleć nad czymś innym, w tego typu zastosowaniu jak poniżej fotka, opisane wyżej urządzenie jest na prawdę konieczne.

1
  • #8 24 Wrz 2011 23:28
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Przyznam się, że rozdzielnica na zdjęciu jest dość specyficznie wykonana. W większości rozdzielnic musimy obrać przewód na większej długości, co pokazane urządzenie (mam takie same ;) ) na zdjęciu nam nie ułatwi.
    Mam różne "obieraczki" ale wykorzystuje głównie nóż do tapet. Nie ma nic bardziej lepszego i prostszego.
    Na początku zamiast standardowych wkładów, korzystałem jeszcze z tych w kształcie harpuna ale nie zdawały egzaminu, nóż przestawał być wówczas uniwersalny w dodatku strasznie kaleczył ręce podczas nieuwagi.

0
  • #9 24 Wrz 2011 23:49
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Tego nie widać na zdjęciu - każdy z przewodów "obrany" jest na długości 40-30cm (zwinięte są z tyłu za modułami) Nie wiem jak to narzędzie będzie się sprawować na innych przekrojach poprzecznych.

Troszkę zszedłem z tematu wątku, może warto byłoby wydzielić nowy temat, bo sam jestem ciekawy Waszych rozwiązań.
    pozdrawiam

0
  • #10 25 Wrz 2011 00:05
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Przyznam się, że nie próbowałem obierać płaskiego tym urządzeniem na takiej długości. Z ciekawości muszę sprawdzić :) ale podejrzewam, że czas obierania będzie na korzyść nożyka do tapet ;)

0
  • #11 25 Wrz 2011 19:20
    masonry
    Poziom 29  

Nożyk do tapet jest bardzo dobry. Ma jednak mała wadę, a jest nią to że jak się ześlizgnie z przewodu to w rękę wchodzi bardzo głęboko.
    Ja najczęściej do obierania przewodów używam nożyka do kabli Haupa, a do grubszych kabli noża do PPN Hubixa ze stopką. Do tego zawsze mam pod ręką taki zagięty scyzoryk, kiedyś mówiło się że to jest nóż do szczepienia drzewek.

0
  • #12 25 Wrz 2011 21:02
    barteqqq
    Poziom 21  

wbrew pozorom nóż do tapet jest idealny do odizolowywania tej pierwszej ( białej ) izolacji ale musi być ostry, a po jakimś czasie nawet nie zwraca się uwagi na " pochlastane " żyły - ja po 2 pierwszych miesiącach w pracy opanowałem to i każdy inny opanuje, a co do odizolowywania żył używamy coś podobnego do pierwszej fotki jaką dał KASPRZYK " Stripaxy " a zwykły scyzoryk też warto mieć przy sobie .

0
  • #13 25 Wrz 2011 21:22
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Mój zestaw do zaprawiania przewodów...

- nóż do tapet [najbardziej mi pasuje metalowa dedra, bo łatwo wysunąć i schować ostrze, ostrze się samo nie przesuwa, bo ma dobrą blokadę, wszystkie noże ze śrubami na blokadzie odpadają, bo trzeba za każdym razem odkręcać i zakręcać, a to marnowanie czasu, jak się za każdym razem chowa się nóż do kieszeni albo do pasa narzędziowego]:

- ściągacz izolacji w postaci szczypiec, pisałem już o tym na forum.. :)

- cienkie skórzane rękawiczki zapinane na rzepy

- dobre cęgi boczne [mam Bahco]

i żadna robota nie jest straszna.... :)

Do koncentryków i skrętek, w małej ilości też tapeciak, ale jak więcej, to już odpowiedni sprzęt, żeby nie marnować czasu, a w pośpiechu można naciąć izolację, a w przypadku RG59 nawet obciąć żyłę sygnałową :)

0
  • #14 25 Wrz 2011 21:48
    retrofood
    Moderator

Miwhoo napisał:

- nóż do tapet [najbardziej mi pasuje metalowa dedra, bo łatwo wysunąć i schować ostrze, ostrze się samo nie przesuwa, bo ma dobrą blokadę, wszystkie noże ze śrubami na blokadzie odpadają, bo trzeba za każdym razem odkręcać i zakręcać, a to marnowanie czasu, jak się za każdym razem chowa się nóż do kieszeni albo do pasa narzędziowego]:

Niby racja, ale...
    Mam już 18 lat nóż, który właśnie blokuje się skręcaniem. I naprawdę nie odczuwam marnowania czasu podczas jego obsługi. Ba, ja wszystko robię jednym palcem jednej dłoni w czasie krótszym niż typowe zwalnianie zatrzasku i wysuwanie ostrza w popularnych nożach tapeciarskich.
    Ale to jest japoński specjalny nóż, który w płd.-wsch. Polsce ma wszystkie noże pod sobą. :D
    A jak go obsługuję - nie pamiętam. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Musiałbym mieć go teraz w ręce i poobserwować. To się jakoś samo robi.
    Gwoli wyjaśnienia: w czasach gastarbaiterstwa byłem profesjonalnym tapeciarzem w pewnej austriackiej firmie. Nóż był przedłużeniem dłoni. Tapetowaliśmy miesiącami.
    A ten nóż kiedyś pozostawił na budowie szef naszej firmy, który wyjechał do Wiednia. Zapomniał go po prostu. No i co się miał zmarnować...

0
  • #15 25 Wrz 2011 22:09
    makar8
    Poziom 8  

Ale off-top się zroobił... Koledzy, chodziło chodziło o problem sklejenia się wierzchniej warstwy izolacji z iz. żył, a nie o wasze cudne narzędzia...

Kolego loopb:
    spróbuj lekko podgrzewać opalarką albo innym źródłem ciepła (zapalniczka tylko wyjątkowo, bo za słabo grzeje). Tylko wtedy da się to po ludzku odizolować.

0
  • #16 25 Wrz 2011 22:24
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Dlatego pisałem wyżej:

kasprzyk napisał:

Troszkę zszedłem z tematu wątku, może warto byłoby wydzielić nowy temat, bo sam jestem ciekawy Waszych rozwiązań.
    pozdrawiam

pozdrawiam

1
  • #17 25 Wrz 2011 22:45
    retrofood
    Moderator

Uważam, że jeszcze za wcześnie. To i tak jest ze sobą powiązane.

0
  • #18 26 Wrz 2011 19:13
    remik_l
    Poziom 29  

Płaskie przewody obieram zwykłym nożem monterskim w ten sposób, że ostrze wbijam między niebieską a żółtozieloną żyłę i ciągnę aby przewód się rozpołowił i wtedy łatwiej je odkleić od białej izolacji. Do obierania okrągłych używam takiego noża, który nadaje się również do obierania kabli.
    Do obierania żył przewodu używam takich ucinaczek.
    Jak widać przewody można obierać na różne sposoby a Ty powinieneś potrenować i wybrać sposób, który najlepiej Ci odpowiada.

0
  • #19 17 Paź 2011 14:00
    loopb
    Poziom 11  

makar8 napisał:
    Ale off-top się zroobił... Koledzy, chodziło chodziło o problem sklejenia się wierzchniej warstwy izolacji z iz. żył, a nie o wasze cudne narzędzia...

Kolego loopb:
    spróbuj lekko podgrzewać opalarką albo innym źródłem ciepła (zapalniczka tylko wyjątkowo, bo za słabo grzeje). Tylko wtedy da się to po ludzku odizolować.

kupiłem nowy przewód - 1 godzina roboty (ponowne układanie + zdejmowanie izolacji bez problemów)

0
  • #20 17 Paź 2011 14:08
    retrofood
    Moderator

Problem rozwiązany, temat zamykam.

0