Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny STX tanie na szybko. Wersja mini.

arek59 21 Wrz 2011 11:47 9469 10
  • Kolumny STX tanie na szybko. Wersja mini.

Witam, tak na szybko dopełniłem kolumny, gdyż dostałem zlecenie nagłośnienia bo miała wkrótce przyjechać pani minister do naszej gminy.
    Myślałem, że 2 kolumny sobie nie poradzą.

Dodatkowo chciałem sprawdzić jak wygląda liczenie metodą pi razy oko i co z tego wyjdzie. Powiem szczerze, że na taką metodę nie wyszło aż tak źle bo w na takiej metodzie liczenia się wychowałem :D

Więc szybko zamówiłem głośniki STX, od dawna myślałem o STX d800 i gdn30/400/8/se i takie zamówiłem.

Założeniem miało być wykonanie na szybko bez liczenia, bo miałem na to dosłownie tydzień czasu. Do tego miały być jak najmniejsze a efektywne.

Na poniższym zdjęciu widać 2 kolumny. Ta po lewej to obecnie prezentuję na forum a te większe po prawej zostały wykonane 2 lata temu i są na Eminence delta 12 pro oraz Beyma smc1020.

Kolumny STX tanie na szybko. Wersja mini.

Tyle, że wykonanie kolumn na STX wyniosło mnie 450zł bo resztę miałem to wykonanie paczek na Eminence i Beymie wyniosło mnie 1700zł i 2 tygodnie dokładnej pracy.

Zwrotnica to wg mojego patentu, który stosuję we wszystkich kolumnach i wygląda tak:

Kolumny STX tanie na szybko. Wersja mini. Kolumny STX tanie na szybko. Wersja mini.

Całość jest zbudowana z płyt meblowych 18mm, wszystko zostało wycinane Boschem z metalową tarczą oraz wyrzynarką Toya za 70zł, która co chwile się przegrzewała.

Całość skręcone wkrętami 5cm w odległościach co 15cm i wzmocnione klejem stolarskim.

Nóżki są z nakrętek butli, kraty są z jakiegoś suba, różowe wytłumienie znalazłem w materacu :D

Rączek do noszenia naprawdę nie potrzeba, kolumny ważą zaledwie niecałe 11kg.

W jednej kolumnie nadal brakuje mi 1 br bo zabrakło w sklepie. Zrobiłem prowizorkę z rury kanalizacyjnej ale podczas nagłaśniania wpadła do środka. :D

Kolumny mają grzybek na statyw.

Koc został przyklejony klejem od drewna, koc miałem w zapasie.

Mimo, że wszystkie nadstawki puszczam od 120 Hz to grają bardzo ładnie, w pełnym pasmie dopiero grają ładnie od 70
    Hz, ale wiadomo że basem to ma nie grać.

Efekt końcowy wyszedł tak: (po za brakującym 1 br)

Kolumny STX tanie na szybko. Wersja mini. Kolumny STX tanie na szybko. Wersja mini.

Na powyższych zdjęciach z boku kolumn widać wzmacniacze Bipolar 2x750W, Bipolar 2x400W, które kiedyś prezentowałem w ocynkowanych obudowach i była batalia o wygląd, od pewnego czasu są pięknie pomalowane :D

Jeszcze dodatkowo dodam kilka fotek:

Podczas głośnego grania żarówka w zwrotnicy świeci mocno. :D

Jeśli chodzi o porównanie kolumn to tak, STX są głośniejsze od Beymy i Eminence ale za to Beyma i Eminence mają lepszą jakość dźwięku i są łagodniejsze dla ucha.
    Porównałem również Ldm gran 200W i moje na STX grają sporo lepiej.

Ja twierdzę, że głośniki STX są super po za jedną wadą, nie mają w żaden sposób zabezpieczonych otworów wentylacyjnych cewki i potrafią wpadać różne cuda, ja na otwór przykleiłem kawałek rajstopy i mam spokój.

Ja jestem zadowolony z takiej konstrukcji i grają bardzo ładnie.

Zamierzam jeszcze tylko pomalować nóżki na czarno i czekam na ten brakujący bas refleks.

Fajne!
  • #2 21 Wrz 2011 12:23
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Na początek od strony wizualnej:

1. Nie podoba mi się to, że horn drivera zachodzi na BR.

2. Gril nie wygląda "PRO", kwestia gustu, no i rozumiem, że miało być tanio...

3. Za otworami BR ładnie byłoby zamalować powierzchnię na czarno.

4. Fajny patent na nóżki, ale koniecznie je pomaluj.

5. BR-y są za małe, co prawda to nie subwoofer, ale jednak żeby skutecznie pracowały, swoją powierzchnię muszą mieć. Poza tym śmiesznie wyglądają przy 12" głośniku...

Od strony akustycznej:

1. Nadstawka, jak nadstawka, głośniki oklepane.

2. W związku z powyższym, nie wiem, czemu zastosowałeś zwrotnicę "na pałę", skoro miałeś gotowiuśki schemat profesjonalnej zwrotnicy, zaprojektowanej na podstawie pomiarów.

Piszesz, że żarówka świeci mocno podczas głośnego grania- i to błąd... Jest za słaba do tego drivera...

Poza tym na schemacie zwrotnicy jest błąd- przy wartościach cewek powinny być mH, a nie µH (mili zamiast mikroHenrów). I nie rozumiem, co znaczy to 2A przy cewce w filtrze dolnozaporowym dla drivera- 2 Ampery?

W tej chwili masz (za)wysokie cięcię drivera (obliczając, ok. 4000 Hz)- to marnowanie jego potencjału, a poza tym 12" midbas nie zagra tak wysoko... Czyli ewidentny błąd w doborze zwrotnicy.

Tak poza tym, to nawet ładnie oklejone, kształt standardowy, obudowy poręczne, i dobrze, bo to w końcu nadstawka.

• #3 21 Wrz 2011 17:17
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Z mojej strony również podobne uwagi jeśli chodzi o stan wizualny:

1. Zachodzenie horna na BR wygląda jak dla mnie bardzo źle, mało tego że powierzchnie portów są zbyt małe to jeszcze są zatkane przez horn.

2. Gril jak gril, kwestia gustu więc nie będę się czepiał ;)

3. Nóżki jak i ścianki za BR należy pomalować na czarno, ponieważ najbardziej rzuca się to w oczy.

4. Osobiście mimo wszystko zastosował bym rączki do noszenia paczek, mimo że są bardzo lekkie, rączki jakoś tak poprawiły by nawet sam komfort noszenia.

5. Jeśli stosował bym koc, to założył bym również narożniki, ponieważ koc będzie Ci się szybko niszczył na rogach.

Jeśli chodzi o stronę akustyczną, to nie dziw się że paczki mają gorszy dźwięk od Eminence czy Beyma przy takim cięciu zwrotnicy. Nie liczyłem osobiście, ale jeśli tak jak napisał Wisnia_Lwa, cięcie wypada na 4kHz to nawet nie chciał bym przy takiej częstotliwości słyszeć tych GDN'ów. Cięcie powinno być na 1,8kHz lub max. na 2kHz ale nie wyżej bo ten GDN wyżej już nie przenosi zbyt dobrze, a poza tym w tej chwili według mnie masz dziurę w paśmie bo ten GDN przenosi dobrze tylko do 2kHz...

Kolejna sprawa to ta żarówka, ponieważ służy ona do zabezpieczenia głośników wysoko tonowych ze względu na swoje właściwości bo jak wiadomo jest to element nieliniowy. Jeśli żarówka zaczyna świecić to znaczy, że przejmuje na siebie już sporą "energię" więc tym samym ogranicza driver, który nie dostaje mocy. Żarówka zastosowana powinna być ok. 50W +55W na 24V i w tedy skutecznie ochroni ten driver nie przejmując niepotrzebnie mocy. Paczki mają dość dużą moc a zastosowana przez Ciebie żarówka jest znacznie za słaba i przy większej mocy - którą te paczki pewnie by wytrzymały, przepali się i "stracisz" driver ;)

• #4 21 Wrz 2011 19:48
    398216
    Usunięty  
  • #5 21 Wrz 2011 21:18
    arek59
    Poziom 29  

Zwrotnica to takie doświadczenie na szybko z racji że nie chciało mi się szukać i dopłacać za żarówki i rezystory mocy.
    Dobra, to wg waszych uwag zmienię żarówkę na 24V 55W+55W (włókna połączę szeregowo) oraz musiał bym dodać rezystor 8R i myślę że będzie ok. Jak twierdzicie że strojenie jest za wysokie to jak obniżyć, myślę że zwiększyć wartość kondensatora 3,3uf.

Na cewce jest napisane 0,4mH/2A, myślę że 2A to chyba prąd obciążenia.

Jeśli chodzi o otwory BR to pierwotnie miało ich nie być, ale słyszałem że głośniki szybciej wykończą się w zamkniętej obudowie, więc na BR wcisk upchałem.

Myślałem żeby rogi horna ściąć by nie zachodziły w BR ale wycinka rogów może osłabić konstrukcję horna.

Nóżki na pewno pomaluję, brakuje tylko mi czarnego spray którym maluję również wzmacniacze.

• #6 21 Wrz 2011 21:42
    tytka
    Poziom 15  

arek59 napisał:
    ...Jeśli chodzi o otwory BR to pierwotnie miało ich nie być, ale słyszałem że głośniki szybciej wykończą się w zamkniętej obudowie, więc na BR wcisk upchałem...

Ciekawe stwierdzenie z tą żywotnością głośników w różnych obudowach. Ja stwierdziłbym skrótowo, że są głośniki które są dla obudów zamkniętych i nie nadają się do bass-refleksu, a inne odwrotnie.

A ogólnie odnoszę wrażenie jak przedmówcy. Przede wszystkim za szybko (bo to wcale nie musi znaczyć dobrze).

• #7 22 Wrz 2011 17:17
    wariato
    Poziom 43  

Wydaje mi się że obudowy były najpierw zrobione a na koniec przyszły głośniki. Uśmiałem się z tego horna zachodzącego na BR. To już lepiej zmienić go na prostokątny.

Sporo niedociągnięć. Te obok można już powiedzieć że są bardziej PRO.

• #8 22 Wrz 2011 17:44
    kamil_cb
    Poziom 17  

Doprawdy szkoda że nie poszedłeś w kierunku stylistyki z tych co są obok... Te 3-4 cm wyższe jak by były żeby BR'y nie były pochowane zapewne by nie było zbyt zauważalne, ew prostokątny br się kłania... Grill idzie przeżyć ;)

Reasumując:

Tanio-jest
    Szybko-pewnie też jest
    Estetycznie-nie do końca

Zwrotnica, jeśli spełnia swoją rolę to ok, ale ta żarówka nie powinna zadziałać podczas normalnego grania więc coś nie hallo tam jest :)

• #9 22 Wrz 2011 23:17
    arek59
    Poziom 29  

:arrow: kolega wariato zgadł, obudowy były już robione jeszcze zanim głośniki przyszły :)

Podczas normalnego grania żarówka nie świeci, dopiero mruga jak wezmę dosyć głośno. Jak odłączyłem cewkę drivera między kondensatorem 3,3uf a 10uf to żarówka znacznie mniej mruga, przy głośnym graniu się jarzyła i zauważyłem obniżenie się pasma drivera.

• #10 23 Wrz 2011 09:50
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Dlatego też należy ją zmienić, ponieważ przy dużej mocy w znacznym stopiu ogranicza ona driver.

• #11 25 Wrz 2011 16:26
    elektryk22
    Poziom 11  

Nie będę powtarzał tego co koledzy powyżej napisali ,dodam tylko,żebyś zastosował zwrotnicę STX to pewnie zagra to o niebo lepiej:) A skrzynie możesz jakoś przerobić i na spokojnie dopracować więc żaden problem ,tylko chęci i będzie git:)

Co do żarówki też mam D-800 w swoich kolumienkach i właśnie nie do końca wiem jaką żarówkę dla niego zastosować? Ze zwrotnicy STX piszą,że 50W + 55W znaczy że w szereg 2 uzwojenia? czy 50W lub 55W ? Obecnie w sklepach z częściami do ciężarowych są dostępne żarówki 24V 70W Objeździłem dużo sklepów i nie mogłem dostać 55W ,więc jeśli trzeba taką to chyba z neta jedynie:)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME