Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor protonowy połączy maszyny z ludźmi

exti 21 Wrz 2011 12:07 2799 4
 • Tranzystor protonowy połączy maszyny z ludźmiInżynierowie materiałowi z University of Washington opracowali tranzystor działający na protonach zamiast na elektronach. Pozwoli to urządzeniom elektronicznym komunikować się bezpośrednio z żywymi tkankami. Ludzkie ciało wysyła sygnały i wykonuje czynności właśnie przy wykorzystaniu protonów lub jonów. Z tego powodu zawsze dużym wyzwaniem było jak przekształcić sygnały typowo elektryczne na biologiczne.

  Badacze odkryli, że substancja o nazwie chitozan bardzo dobrze przewodzi protony i można jej użyć do budowy układów komunikujących się bezpośrednio z żywymi organizmami - monitorujących procesy życiowe, a nawet mogących na nie wpływać. Krokiem w tym kierunku jest właśnie tranzystor stworzony na UoW. Jest to zwykły tranzystor polowy (FET) z bramką, drenem i źródłem mierzący około 5 mikrometrów. Różnica polega jednak na tym, że steruje on przepływem nie elektronów a protonów. Chitozan, którego użyto do wytworzenia tranzystora jest "kompatybilny" z żywymi tkankami i można go łatwo pozyskiwać z odpadków pochodzących z przemysłu spożywczego, a konkretnie z pancerzy krabów i gladiusów kałamarnic.

  Źródło:
  http://www.tgdaily.com/trendwatch-features/58587-proton-based-transistor-could-let-machines-communicate-with-humans

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 115, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  RitterX
  Poziom 38  
  Kolejny znaczący krok przy budowie np. sztucznej siatkówki.
 • #3
  Pedzik42
  Poziom 9  
  Tak, tylko zanim to będzie mieć rację bytu to zleci ładne pare lat... No i nie wiemy, czy to prawda co piszą, w internecie aż się roi od informacji z palca wyssanych. Chociaż może... Zobaczymy :)
 • #4
  RitterX
  Poziom 38  
  Nawet jeśli ma to zająć 20 lat to chyba warto choćby z powodu kompatybilności tej technologii z tkankową. Tego typu tranzystory nie będą raczej służyły do budowy superkomputerów choćby z powodu kiepskiej ruchliwości jonów.
 • #5
  MasMas
  Poziom 16  
  A może mi ktoś powiedzieć jak to jest z tym ruchem protonów ?

  Bo ja zawsze byłem przekonany, że to tylko elektrony mogą sobie tak o. Z resztą tak jest, jak prąd płynie to uporządkowują się wolne elektrony.

  To jak to ma działać? Są też wolne protony w materiałach? No i jak wymusić ruch tych protonów? Prądem elektrycznym czyli elektronami? Dziwne to jakieś.