Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie naprawić latarkę/reflektor halogenowy?

biblo 21 Wrz 2011 14:36 2305 5
  • #1 21 Wrz 2011 14:36
    biblo
    Poziom 10  

Witam!
    Poszukuję serwisu lub elektronika w Warszawie, który spróbuje naprawić latarkę/reflektor halogenowy. Upadł mi na podłogę i przestał działać... Żarówka jest OK, napięcie dochodzi, styki oprawki żarówki są w porządku, ale mimo to nie świeci.

0 5
  • #2 22 Wrz 2011 05:06
    cepilek
    Poziom 26  

Skąd wiesz, że żarówka jest OK po upadku - jak sprawdzałeś, czy świeci w innej oprawie? Gdy napięcie dochodzi to wymień żarówkę - powinien zaświecić?

0
  • #3 22 Wrz 2011 08:24
    biblo
    Poziom 10  

Żarówkę sprawdzałem omomierzem, poza tym wymieniłem ją na drugą i dalej jest tak samo... Na chłopski rozum powinno świecić - żarówka dobra, napięcie jest - ale nie świeci...

0
  • #4 23 Wrz 2011 05:59
    cepilek
    Poziom 26  

Czym sprawdzałeś napięcie - neonówką? Gdy neonówką to sprawdź woltomierzem, może faza jest a nie ma styku na przewodzie neutralnym?

0
  • #5 23 Wrz 2011 19:42
    biblo
    Poziom 10  

Sprawdzałem woltomierzem i napięcie jest prawidłowe...

0
  • #6 29 Wrz 2011 17:11
    cepilek
    Poziom 26  

No to cuda! Musimy wrócić do źródeł, czyli do początku, czyli do pytania co Ty w ogóle posiadasz? Podaj nazwę, symbol, model, wygląd urządzenia (latarki/reflektora halogenowego), nazwę, symbol model żarówki, podaj zdjęcia fotograficzne tego urządzenia z zewnątrz i wewnątrz bo być może dyskutujemy nie o tym co trzeba? A może przyczyna jest prozaiczna, taka jak podaję tutaj: nie dalej jak kilka dni temu zakupiłem żarówkę halogenową do oprawy oświetleniowej na napięcie 230 V zmiennego bo stara żarówka się spaliła a żarówka nowa nie zaświeciła po włożeniu. Musiałem zeszlifować kątową szlifierką porcelanowe końcówki nowej żarówki po obu stronach po niespełna milimetrze aby styki elektryczne z oprawy miały dostęp do styków nowej żarówki i zaświeciła... :)
    Są różne przyczyny braku styków nawet przy nowych żarówkach J78 100 W tego typu:
    Na przykład: za dużo wystaje porcelana nad stykami z boku, za mała średnica otworu z boku aby styki z oprawy styknęły się ze stykami żarówki, czasem w ogóle za mała długość żarówki aby styki dotknęły - trzeba podginać styki z oprawy i odwrotnie, czasami za duża długość żarówki i rozpycha ona styki tak, że nie stykają... Mierzyłem różne żarówki tego typu od różnych producentów i różnią się one wymiarami długości od 76 do 84 mm a powinny mieć 78 mm zgodnie z tym co jest napisane na opakowaniu. To dlatego z czasem powstają luzy lub brak styków gdy stosujemy zamiennie żarówki od różnych producentów o różnych jak się okazuje parametrach nie tylko długości ogólnej ale i o różnej średnicy oraz różnej głębokości otworów na styki w porcelankach bocznych.
    Może i u Ciebie po prostu nie ma styku pomiędzy stykami oprawy oświetleniowej a stykami żarówki halogenowej tak jak ja miałem, co przytoczyłem wyżej?
    Poniżej przedstawiam Ci zdjęcie z boku żarówek: przyszlifowanej na pierwszym planie i oryginalnej z tyłu - bez szlifowania, dla porównania jak głęboko znajdują się styki:
    Ta druga - oryginalna, także u mnie w oprawie nie świeci ale jak ją podszlifuję tak aby styki się trochę odkryły jak w pierwszej, to zaświeci... :)

0