Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przed indukowaniem napięcia podczas burzy.

21 Wrz 2011 16:59 2419 8
  • Poziom 18  
    Witajcie.
    Buduję linka radiowego między dwoma domami.
    Na dachu jednego z domów chcę umieścić antenę z AP w puszce hermetycznej i zasilić AP po skrętce. Mam pytanie związane z indukowaniem napięcia podczas wyładowań burzowych, które mogą spalić port lan albo w AP albo w routerze do którego będzie odprowadzony sygnał z AP.
    Rozważam dwa rodzaje ochrony:
    1. Skrętka FTP z folią ekranującą i żyłą dotykająca do folii którą podłączę powiedzmy do kaloryfera żeby uziemić.
    2. Zwykły kabel UTP bez ekranu ale za to z netprotektorem APC podłączonym po stronie routera. Kabel uziemiający z netprotektora byłby podłączony do kaloryfera.
    Które rozwiązanie będzie lepiej chronić ?
    Czy w rozwiązaniu 2 jednakowo będa chronione porty lan w AP i w routerze ?
    Czy użycie netprotektora w jakiś sposób będzie zakłócać zasilanie AP po lanie ?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator - Sieci, Internet
    Co ty masz z tym kaloryferem? To jest rozwiązanie bardzo niebezpieczne, zagrażające życiu. Poczytaj o wykonaniu prawidłowego uziomu. Lepszym rozwiązaniem jest podłączenie się do istniejącej instalacji odgromowej.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    Idzie burza - wyciągnij wtyczki z gniazdek zasilających. Nie ma znowu tak wielu burz w naszym kraju żeby się nie można było bez internetu obyć przez ten krótki czas burzy.
    Jeśli chodzi o kaloryfer - teoretycznie powinien być uziemniony (co nie oznacza że podłączony do instalacji odgromowej). Jeśli więc piorun walnie w maszt (podłączony do instalacji odgromowej), na którym będzie antena - TEORETYCZNIE nie powinno nic się wydarzyć (choć może równie dobrze wydarzyć się wiele), jeśli natomiast piorun walnie np. w pobliski transformator, wygeneruje się ogromne napięcie, wówczas Twoje urządzenie TEORETYCZNIE ochroni netprotector.
    Podczas ostatnich burz jeden z piorunów spowodował tak ogromny ładunek w sieci elektrycznej że mikrotik zasilany przez PoE, bez żadnych zabezpieczeń po drodze, po prostu eksplodował, że nie wspomnę o spalonej instalacji elektrycznej i kilku innych urządzeniach domowych...
  • Poziom 43  
    Jeśli piorun walnie w maszt z anteną, żaden netprotektor nie pomoże - tylko szufelka i zmiotka i zgrabnie zmieść to co zostało z anteny i co najmniej karty w komputerze a zazwyczaj cały komputer. To tyle jeśli chodzi o bezpośrednie uderzenie w antenę lub jej bliskie pobliże.

Netprotektory chronią tylko i wyłącznie przed indukowaniem się prądu w skrętce(jako, że jest ona skręcona, prąd indukuje się bardzo chętnie i przy dłuższych przewieszkach nawet kilometr-dwa odległości nie stanowi problemu dla upalenia portu).

Jeśli piorun walnie w trafostację, nie powinno nic się stać - ona jest odpowiednio zabezpieczona chociażby porządnie wykonanym odgromem i ochronnikiem przeciwprzepięciowym typu A na linii n/n co 4-5 słup i przy wyjściu z trafostacji.

Ale warto stosować netprotektory, bo bezpośrednie uderzenia pojawiają się rzadko, natomiast te dalsze mogą narobić bałaganu w portach.
  • Poziom 24  
    jeśli to nowe budownictwo to uziemianie czegokolwiek do kaloryfera chyba mija się z celem, pomiejąc to że nie jest zgodne ze sztuką. obecnie grzejniki podłączają rurkami pcv :)
  • Poziom 18  
    Chciałbym już zamknąć temat więc napiszę co rozbiłem.
    Link działa już prawie rok. Było w tym czasie trochę burz, deszcz, śnieg i ostatnio ekstremalne upały. W całej instalacji nie zastosowałem netprotektorów ale skrętkę FTP z żelem i aluminiowym ekranem w środku kabla. Skrętka z dachu wchodzi do bloku i dalej prowadzona jest w kanałach teletechnicznych obok liczników energii elektrycznej. Ekran skrętki wewnątrz bloku podłączyłem do skrzynki z licznikami, która jest uziemiona. Na dachu AP owinąłem folią aluminiową i podłączyłem do ekranu skrętki. Całość umieściłem w puszce hermetycznej. Z drugiej strony linka AP jest umieszczony w pomieszczeniu z żelbetonowymi ścianami. Tutaj nie stosowałem wspomnianej skrętki FTP tylko zwykłą UDP i nie owijałem AP folią aluminiową.
    I tak całość istnieje już około roku.

Dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    W 50 sekundzie tego filmu:
    Instalacja anteny WiFi MikroTik SXT
    podpinany jest żółto-zielony kabelek uziemiający do anteny MikroTik.

Piorunochron na dachu jest pod ręką, a do instalacji elektrycznej muszę ciągnąć w dół 10 metrów kabla.

Bo zdaje mi się, że jak piorun walnie, to po instalacji odgromowej płynie prąd, a po przewodzie ochronnym (żółto-zielonym) instalacji elektrycznej w budynku prąd z wyładowania chyba nie płynie?

PYTANIA:
    1. Czy można go połączyć na dachu do istniejącej instalacji odgromowej czy też konieczne jest połączenie tego z przewodem ochronnym instalacji elektrycznej?
    2. Gdzie taki żółto-zielony kabelek zakończony takim gotowym kółeczkiem można kupić?
  • Poziom 10  
    @1 - jak trzaśnie w odgromową to wróżę dużą szansę ze pójdzie też do anteny. Ja bym to podpiął pod uziom elektryczny jak już (chociaż tu może się też inni wypowiedzą czy to rozwiązanie jest bezpieczniejsze)
    @2 W dowolnym sklepie ;) Zresztą te kółeczka są też dostępne i po prostu zaciska się je na kablu ;)
  • Poziom 9  
    Witam,

można podłączyć NetProtector np taki

http://www.cyberbajt.pl/produkt/303/filtr-netprotector-poe.html

nie musi być na dachu można od strony routera który znajduje się w domu, wystarczy że jest na kablu który idzie na dach, będzie bezpieczniej i powinien działać bez problemu

ps. do ogromu nie polecam bo przy uderzeniu może być tak że antenę i netprotector będziesz zbierał z ziemi :D

Pozdrawiam