Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kurs AutoCad czy SEP -który lepiej wybrać?

lukaszo19 21 Wrz 2011 20:00 5012 15
  • #1 21 Wrz 2011 20:00
    lukaszo19
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Mam pytanie o wybór kursu. Jestem uczniem i w tym roku kończę technikum elektryczne. I w szkole możemy zrobić kurs za darmo z funduszy unijnych. I mam dylemat który ponieważ SEP kosztuje około 300 zł a Autocad około 1500. Wiem co mogę po SEP ale słyszałem że autocad jest programem do projektowania i można projektować schematy ale tylko dla siebie te schematy czy ogólnie mogę zarabiać na tym ?

Proszę o odpowiedź
    z góry dziękuję

• #2 21 Wrz 2011 20:32
    shadyman
    Poziom 9  

Jeśli myślisz o studiach technicznych to bierz AutoCad-a bez namysłu. Jeśli jednak chcesz podjąć pracę w zawodzie po technikum, to bardziej użyteczny będzie kurs SEP, bo po technikum i tak masz marne szanse na pracę w biurze projektów, a i nawet uprawnień projektowych z zakresu elektryki żadnych nie będziesz w stanie zrobić ze średnim wykształceniem. Poza tym jeśli podejmiesz pracę to kurs SEP będzie praktycznie w zawodzie niezbędny, a ATO-CAD-a możesz się sam w miarę przyzwoicie nauczyć bo jest trochę książek do tego. Tylko potrzeba czasu...
    Mam nadzieję że pomoże Ci to trafnie podjąć decyzję.

Pozdr.

• #3 21 Wrz 2011 20:36
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Mam identyczne zdanie, jak mój przedmówca.
    Nie patrz na koszty, tylko na to co Ci się w życiu może przydać.
    Podstaw Auto-Cada możesz się nauczyć na kursach w internecie i to do nieskomplikowanych zastosowań powinno Ci wystarczyć, natomiast o uprawnienia SEP może ktoś kiedyś zapytać.

• #4 21 Wrz 2011 20:46
    lukaszo19
    Poziom 9  

To znaczy mam zamiar iść na studia związane z moim zawodem ale różnie bywa także pewnie wybiorę SEP.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi Pozdro

• #5 21 Wrz 2011 20:51
    pavulon
    Poziom 20  

Rachunek banalnie prosty.

Jeżeli wybierzesz SEP i okaże się, że przydałby się CAD to masz do wydania 1500 zł
    Jeżeli wybierzesz CAD a okaże się, że potrzebne SEP to masz do wydania tylko 300 zł

Myślę, że lepiej mieć za darmo kurs CAD i za 300 zł SEP niż na odwrót.

Pozdrawiam.

• #6 21 Wrz 2011 22:01
    and61
    Poziom 26  

Z tego co pamiętam to autocad ma kiepskie biblioteki odnośnie kreślenie schematów elektrycznych , wiele bloków trzeba samemu tworzyć , ale przydatny jest do innych prac
    kurs kwalifikacyjny z egzaminem ? Czy egzamin trzeba opłacić dodatkowo ?

• #7 21 Wrz 2011 23:50
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Nie wiem co to za kurs na AutoCad'a co niby ma kosztować 1500pln. Chyba że kolega po odbyciu takowego kursu dostanie na niego licencję (na pewien określony czas) - wtedy ok. Standardowe kursy z materiałami (książka+instruktor+komputer z oprogramowaniem) chodzą po 400-600pln (w tym niejednokrotnie można zrobić certyfikat).
    Przyznam się szczerze że zrobiłem sobie takie 2 kursy wydając niepotrzebnie ponad 1000pln - mam certyfikaty na 2 stopnie wtajemniczenia :)
    Certyfikat certyfikatem, ładnie na ścianie wygląda ale to potrzeba praktyczna zmusza uczenia się oprogramowania - ciągła praca z nim.

Co do uprawnień grupy G1 na odpowiednie kwalifikacje, wydawanej przez SEP to jak napisałeś - koszt ok 300pln. Jeśli myślisz coś kombinować w zawodzie to takie uprawnienia jako młodemu niedoświadczonemu pracownikowi otwierają drogę do pracy w zawodzie. Taki papierek to podstawa bo nikt Cię nie wpuści na budowę - chyba że na czarno. I gdzie byś nie poszedł to takowy papierek będziesz musiał pokazać.

• #8 22 Wrz 2011 07:39
    czesiu
    Poziom 32  

JohnySpZOO napisał:
    Nie wiem co to za kurs na AutoCad'a co niby ma kosztować 1500pln.

No własnie, chyba rysowanie w 3D i animacje. Widzę że niezły biznes można zrobić na szkoleniach. Kurs word + excel i obsługę poczty elektronicznej też można zaproponować za 1500zł.

Kol. lukaszo19 radzę iść na SEP, jak po 5 latach będziesz go znowu wyrabiał komisja będzie patrzeć przychylniej bo nie bedziesz debiutantem, wtedy pomyślisz o rozszerzeniu zakresu uprawnień i np. pomiarach.

• #9 22 Wrz 2011 07:54
    TyPeczek
    Poziom 23  

Ja bym wziął AutoCADa.
    SEPa to nawet za 150 zł można zrobić (tyle sam egzamin kosztuje). A pracę w instalatorstwie często na początek możesz dostać bez uprawnień. Porobisz parę miesięcy i zrobisz SEPa.

• #10 22 Wrz 2011 09:58
    JohnySpZOO

czesiu napisał:
    No własnie, chyba rysowanie w 3D i animacje.

Z tym się zgodzę ale to były by 3 kursy:
    - podstawy,
    - edycja zaawansowana,
    - modelowanie 3D + animacje,
    wszystko z uzyskaniem autoryzowanego certyfikatu Autodesk'u.
    Owe szkolenia trwały by z 3 miesiące jak nie lepiej (1 st. - 30h).

TyPeczek napisał:
    A pracę w instalatorstwie często na początek możesz dostać bez uprawnień. Porobisz parę miesięcy i zrobisz SEPa.

Chyba u Stasia na czarno przy kłuciu bruzd. Jak coś się stanie to Stasiu wypnie swoje 4 litery a chłopak pójdzie z płaczem ...
    Inna sprawa to jakieś zaświadczenia - choćby głupie praktyki gdzie owe świadectwo kwalifikacji jest w większości firm wymagane. Nie mówię już o umowie o zlecenie czy pracę gdzie wszystkie dokumenty, zaświadczenia na poziomie rozmowy kwalifikacyjnej są wymagane.

• #11 22 Wrz 2011 11:10
    TyPeczek
    Poziom 23  

JohnySpZOO napisał:
    Chyba u Stasia na czarno przy kłuciu bruzd. Jak coś się stanie to Stasiu wypnie swoje 4 litery a chłopak pójdzie z płaczem ...

Niestety, ale nikt nie zaczyna od podłączania rozdzielni, tylko właśnie od kucia bruzd. A do tego uprawnień nie trzeba, co więcej, nie trzeba ich też do kładzenia przewodów (to nie praca pod napięciem). Więc jeśli autor zdecyduje się na taką pracę, to na początek SEPa mieć nie musi. Zarobi to sobie zrobi, albo zrobi mu pracodawca.
    Druga sprawa. Jeśli nie chce pracować młotem i bruzdownicą, to musi iść na studia, a tu jak najbardziej kurs AutoCada się przydaje.
    Trzecie. Cena.

• #12 22 Wrz 2011 11:19
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

TyPeczek napisał:

Niestety, ale nikt nie zaczyna od podłączania rozdzielni, tylko właśnie od kucia bruzd. A do tego uprawnień nie trzeba, co więcej, nie trzeba ich też do kładzenia przewodów (to nie praca pod napięciem).

Tylko pod warunkiem, że robi to pod nadzorem kogoś, kto takie uprawnienia posiada. Inaczej - nie.

• #13 22 Wrz 2011 16:14
    lukaszo19
    Poziom 9  

Z tego co mnie poinformowano to ten kurs AutoCad to projektowanie 2D i 3D i trwa on 60h i za te kursy co mam do wyboru to nic nie płace.

• #14 22 Wrz 2011 20:23
    sebol*
    Poziom 15  

Podsumowując, mając uprawnienia SEP, możesz już coś robić. Kurs AutoCada nawet w 3D, niby fajna sprawa, ale spójrz realnie, kto Cię zatrudni do projektowania jak ludzi po studiach technicznych jest na pęczki, którzy 'władają' ciekawszymi aplikacjami...

• #15 23 Wrz 2011 00:16
    JohnySpZOO

sebol* napisał:
    Podsumowując, mając uprawnienia SEP, możesz już coś robić. Kurs AutoCada nawet w 3D, niby fajna sprawa, ale spójrz realnie, kto Cię zatrudni do projektowania jak ludzi po studiach technicznych jest na pęczki, którzy 'władają' ciekawszymi aplikacjami...

Ładna i bardzo trafna puenta :)

• #16 23 Wrz 2011 00:41
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

JohnySpZOO napisał:

Ładna i bardzo trafna puenta :)

Trudno odmówić jej słuszności. Sądzę, że wszystko jest jasne. Temat zamykam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo