Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja RTV + SAT - Jeden czy dwa tory kablowe?

21 Wrz 2011 20:43 3497 11
  • Poziom 13  
    Witam!
    Mam pytanie związane z prowadzeniem instalacji RTV i SAT w nowym domu jednorodzinnym. Czy lepiej zsumować te sygnały i puścić po multiswitchu jednym koncentrykiem do każdego gniazdka czy tez lepiej rozdzielić instalację na dwa tory? Docelowo przewiduję ok. 2-3 punkty RTV+SAT i 2-3 RTV. Czy po muliswitchu trudniej jest sygnał wyregulować i można spodziewać się zakłóceń lub zniekształceń?

Jeszcze jedno: do salonu puścić 3 czy 4 przewody jeśli myślę o PVR i modulatorze?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Każde dodatkowe urządzenie, a zwłaszcza aktywne, to mniejsza niezawodność i większe skomplikowanie instalacji, a więc i trudniej ją uruchamiać i eksploatować.

Przy tak małej ilości punktów SAT ja bym zrobił rozdzielną SAT i TV (DVB-T), ewentualnie posumował sumatorami TV/SAT telewizję i SAT, tam, gdzie są punkty TV/SAT. Jak dasz po dwa kable na punkt (cztery na salon) to masz najprostszą instalację i możliwość ruchu w przyszłości, a kto wie, co będzie za kilka lat???

Istotny jest również czynnik ekonomiczny - policz, co ci się lepiej opłaca lub na co cię stać.

Na pewno, na dach, zarówno do anten TV, jak i SAT, poprowadź kable w wykonaniu zewnętrznym, w kolorze czarnym, z dużym współczynnikiem ekranowania (>95dB), przykładowo Triset-113PE czy Digitsat 113PE. Do obu typów anten może być taki sam kabel. Plus z jeden kabel zapasu... :D
  • Moderator
    Przychylam się do opinii ze technika zmienia się tak szybko, że trzeba mieć zapasy kabli. Najlepiej będzie, jak całą instalacje wsadzisz w peszle, by w razie czego powciągać coś nowego. Na elektrodzie jest sporo takich co żałują teraz, że poukładali kable pod tynkiem a nie w rurach.
    Proponuje podobnie jak przedmówca powciągać po dwa PORZĄDNE kable na każdy punkt odbiorczy (może do salonu nawet cztery) i wyjścia tych kabli doprowadzić gdzieś w pobliże dachu, by z tego punktu wyprowadzić kable do instalacji antenowych. Nie zapomnij do tego punktu doprowadzić zasilanie by mieć prąd dla multiswichy czy routerów multimedialnych w przyszłości.
    Nie zapomnij dołożyć równolegle do każdego zestawy kabli koncentrycznych po dwa kable UTP (skrętkę komputerową) i obowiązkowo przewód wyrównawczy (uziemienie) normalnym pojedynczym drutem 1,5 lub 2,5 mm (w kolorze żołto-zielonym).

Regulacja multiswichy nie jest skomplikowana jak się wie czym się reguluje.
  • Poziom 13  
    Dziękuję za odpowiedz. To jeszcze podpytam:
    1. Proponujecie skretkę i koncentryki w peszlu - całość?
    2. Zrobię tak: do wszystkich punktów dam dwa koncentryki i dwie skretki + uziemienie.
    3. Do salonu dam 4 koncentryki i dwie skrętki + uzieminie. Nie wiem po co ten czwarty koncentryk? Do osobnego toru naziemnej cyfrowej (ewentualnie)?

Pozdrawiam
  • Moderator
    Wszelkie kable tego typu w peszlu. Unikniesz kłopotów w przyszłości.
    Ale uwaga: peszle muszą być bardzo dobrze położone z zachowaniem minimalnych promieni skrętu. Im więcej tym lepiej, ja w takich instalacjach staram się robić skręty o promieniu nie mniejszym niz 25 cm.
    Celowo zaproponowałem cztery koncentryki do salonu bo nie wiadomo co tam będzie. Możesz założyć dwa, bo jak będą w peszlu to i tak będzie można coś wciągnąć.

Nie zapomnij położyć jednego lub dwa peszle na zewnątrz budynku - gdzieś przy fundamencie - do dołączenia np zewnętrznych sieci kablowej czy innego światełka - w przyszłości...
    Warto o tym pomyśleć.
    babarek napisał:
    1. Proponujecie skretkę i koncentryki w peszlu - całość?
    jak napakujesz za dużo do jednego peszla, to potem i tak nie wyciągniesz i nie wsadzisz nowego, zwłaszcza, jeśli peszel będzie dłuższy i z zakrętami. A w mieszkaniu tak będzie. Żeby coś zrobić z przewodem w peszlu, trzeba mieć przede wszystkim luz. Czasami daje się puszki rewizyjne w newralgicznych punktach (zagięcia) aby można było w przyszłości coś zrobić.

Kable w ścianach generalnie się nie psują, chyba, że ktoś się zaweźmie i przewierci, więc ten peszel to dyskusyjna sprawa. Można też dać pusty peszel z pilotem, ot tak na wszelki wypadek, na przyszłość.

babarek napisał:
    2. Zrobię tak: do wszystkich punktów dam dwa koncentryki i dwie skretki + uziemienie.
    tylko zostaw max długie końcówki w puszkach, by potem nie płakać przy podłączaniu...

babarek napisał:
    3. Do salonu dam 4 koncentryki i dwie skrętki + uzieminie. Nie wiem po co ten czwarty koncentryk? Do osobnego toru naziemnej cyfrowej (ewentualnie)?
    zapas. Różnie może być.

Może postawisz w salonie PVR (2 x SAT), a potem przyjdzie potrzeba postawić jeszcze jedną platformę SAT (bo tylko tam będzie jakaś liga... :D) - to już trzeci kabel, do tego DVB-T i mamy wszystkie cztery kable zajęte... O, o - zbrakło na zwrotną...

A i tak się wszystkiego nie przewidzi, bo życie bywa dużo bardziej pomysłowe od wszelkich przewidywań... :D
  • Poziom 13  
    Czy dobrym pomysłem jest stosowanie jednej puszki i jednego podwójnego gniazda na zakończeniu dwóch koncentryków czy też lepiej dwie puszki i dwa gniazda?
    Chciałbym zminimalizować ilość gniazdek na ścianach ale pozostać z uniwersalnością na przyszłość (sygnał z modulatora?, TV oraz TV SAT razem lub dwutorowo?) . Jakie gniazdka polecacie pojedyncze i podwójne?
    babarek napisał:
    Czy dobrym pomysłem jest stosowanie jednej puszki i jednego podwójnego gniazda na zakończeniu dwóch koncentryków czy też lepiej dwie puszki i dwa gniazda?
    Chciałbym zminimalizować ilość gniazdek na ścianach ale pozostać z uniwersalnością na przyszłość (sygnał z modulatora?, TV oraz TV SAT razem lub dwutorowo?) . Jakie gniazdka polecacie pojedyncze i podwójne?

Wedle uznania. Może być i tak, i tak. Na pewno dwie puszki to większa swoboda manewru w przyszłości, ale przecież wszystkiego i tak się nie przewidzi, a jedna to mniej miejsca, i bywa, że trochę taniej.

Poza tym, zawsze, w razie konieczności, można dokuć drugą puszkę lub dodać, w ostateczności, gniazdo natynkowe.

Większość gniazd z serii elektrycznych i tak ma te same wnętrzności pochodzące od dwóch, trzech największych producentów... więc ma pasować funkcjonalnie i współgrać stylistycznie z resztą osprzętu... :D
  • Poziom 13  
    Czy mam rozumieć że w takim podwójnym gniazdku RTV + SAT oba wyjścia są identyczne nie ma podziału zakres przepuszczanych częstotliwości. Przychodzą do niego dwa koncentryki. Gdzie który podepnę w gniezdzie i co nimi puszcze to już nie ma znaczenia? Tak?

Nie mam doświadczenia ale zapewne w takim podwójnym jest dużo ciaśniej przy montażu?
  • Poziom 36  
    Wal dwie puszki. Mało jest "lini wzorniczych" pozwalających podłączyć 2 koncentryki do 1 gniazda. Poza tym mało miejsca w puszce na swobodne połączenie 2 kabli. W takich podwójnych gniazdach jedno wejście to zsumowane rtv/sat a drugie to zwyczajna przelotka.
    babarek napisał:
    Czy mam rozumieć że w takim podwójnym gniazdku RTV + SAT oba wyjścia są identyczne nie ma podziału zakres przepuszczanych częstotliwości. Przychodzą do niego dwa koncentryki. Gdzie który podepnę w gniezdzie i co nimi puszcze to już nie ma znaczenia? Tak?

no, niezupełnie tak jest.

Są różne typy gniazd 2xSAT + TV/R, ale jedne z najpopularniejszych gniazd podwójnych to cztery wyjścia: SAT1, SAT2, TV, Radio, a wchodzi się w takie gniazdo dwoma kablami: [ SAT1 + TV/Radio ] i [ SAT2 ] (SAT2 też może być z TV/R). Z kabla SAT1 w gnieździe jest rozdział na SAT + TV + Radio, SAT2 idzie bezpośrednio na wyjście SAT2.

babarek napisał:
    Nie mam doświadczenia ale zapewne w takim podwójnym jest dużo ciaśniej przy montażu?
    no, tak.
  • Poziom 13  
    Czyli lepiej oddzielne puszki i pojedyncze gniazda.

Chcę cały zestaw umieścić we wspólnej ramce. Znacie ramki na 4- 6 gniazd ? Dojdą przecież elektryczne gniazda.