Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Soldermaska chlorokauczukiem

bienieck 21 Sep 2011 21:36 1512 2
Altium Designer Computer Controls
    bienieck
    Level 10  
    Czy wykonanie soldermaski farbą chlorokauczukową to jest dobry czy zły pomysł? Wykonałem PCB. Polutowałem już wszystko i stwierdziłem, że fajnie byłoby pokryć czymś całą jedną stronę płytki aby po pierwsze zabezpieczyć przed utlenianiem i przypadkowymi zwarciami oraz ze względów estetycznych, gdyż trochę przysmoliłem płytkę :D.
    Mam trochę farby chlorokauczukowej i się zastanawiam czy to by się nadawało jako solder?
    Przed lutowaniem całość pomalowałem kalafonią w spirytusie ale ponoć to jest średniej klasy zabezpieczenie przed utlenianiem, a poza tym część się starła.
  • Altium Designer Computer Controls
    bienieck
    Level 10  
    Czemu nie nałożyć soldera po lutowaniu? Zabezpieczy się ścieżki razem z lutami. Teraz mógłbyś łaskawie uzasadnić dlaczego kauczuk nie nadaje się do PCB. Zdaje sobie sprawę z tego, że soldera można robić różnymi metodami i przy użyciu różnych specyfików za które trzeba zapłacić, a ja akurat mam trochę kauczuku i płytkę którą chcę czymś tanio zabezpieczyć. W takim wypadku proszę o uzasadnienie czemu kauczuk jest ZŁY (najlepiej uzasadnienie opierające się na chemii i fizyce a nie jedynie poglądach polityczno-społeczno-moralnych :D).

Moderated By rubens:

Kolega Serwis, odpowiedział na zadane pytanie, tym samym temat został wyczerpany. Po dywagacje dlaczego odpowiedź brzmi nie, odsyłam do podstaw chemii i fizyki. Do zabezpieczenia płytek po lutowaniu są odpowiednie lakiery i inne specyfiki.Zamykam.