Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentna koszulka monitoruje parametry zdrowotne pacjentów

danielde 21 Wrz 2011 22:56 1468 2
 • Inteligentna koszulka monitoruje parametry zdrowotne pacjentówCoraz częściej pojawiają się informacje o nietypowych ubraniach, wykorzystywanych na polu medycznym, w celu monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Jedną z ostatnich propozycji jest "inteligentna koszulka" zaprojektowana przez naukowców z hiszpańskiego Universidad Carlos III de Mardid (UC3M). Potrafi ona badać temperaturę ciała osoby, tętno, poziom jej aktywności, postawę oraz lokalizację.

  Prototypowy model koszulki wyposażono w elektrody działające podobnie do elektrokardiogramu. Poza tym inteligentne ubranie wyposażono w wymienny element zawierający termometr oraz akcelerometr. Urządzenia te są odpowiedzialne za badanie temperatury ciała, postawę osoby oraz poziom jej aktywności fizycznej. Co ważne - koszulka może być prana.

  Naukowcy planują również wyposażyć koszulkę w urządzenie odpowiedzialne za komunikację bezprzewodową z nadajnikami rozmieszczonymi na terenie szpitala. Dzięki temu centralny system zarządzania informacjami, za pomocą pewnego algorytmu potrafi określić lokalizację pacjenta z dokładnością do dwóch metrów. Poza tym badacze z UC3M mają nadzieję, że koszulka znajdzie swe wykorzystanie również w użytku domowym i posłuży do zdalnego monitorowania stanu zdrowia osób i alarmowania w przypadku odnotowania nieprawidłowości.

  Inteligentna koszulka monitoruje parametry zdrowotne pacjentów

  Źródło:Link

 • #2 22 Wrz 2011 10:10
  xantros
  Poziom 10  

  Taka ona inteligentna jak łopata z licznikiem wbić w ziemię :P Parę czujników nie tworzy "inteligencji"...

 • #3 23 Wrz 2011 16:12
  miono
  Poziom 15  

  "Dzięki temu centralny system zarządzania informacjami, za pomocą pewnego algorytmu potrafi określić lokalizację pacjenta z dokładnością do dwóch metrów"

  Ciekawe jak to zrobili. Pomiar w pomieszczeniach odległości jest bardzo trudny. Ciekawe czy to algorytmy są oparte na akcelerometrze, kamerach, czy może jest to realizowane radiowo. Gdyby było radiowo to jestem pełen uznania.