Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB przy nadawaniu wyłacza mi centralke LPG

22 Wrz 2011 19:23 2543 10
  • Poziom 19  
    Witam , przypadek trochę dziwny ale jest tak: Radio LEGEND II antena hustler magnesowa . Podłączone pod akumulator , (zresztą pod zapalniczkę efekt był ten sam) , antena na bagażniku swr ,na 1 kanale 1.1 SWR na 40 - 1.6 SWR. ,Problem polega na tym że podczas nadawania wyłącza sie centralka od LPG ( lpg II generacji ) , gasną kontrolki od lpg i oczywiście przechodzi na benzynę , po puszczeniu PTT centralka po chwili się załącza normalnie. Dzieje się to na wszystkich kanałach , ale tylko w AM . W FMie jest ok . Radio mogę używać tylko do nasłuch , wtedy jest ok , ale to bezsensu . Sprawdzałem z inną magnesówką , bez rezultatu , przestawiałem antenę oraz radio w różne miejsca , bez rezultatu , puszczałem kabel antenowy na kilka sposobów , nic to nie dało .

Miał ktoś taki problem , lub ma jakiś pomysł ? Jestem zrozpaczony .
  • Tektronix
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przykręcić antenę na stałe do karoserii. Antenę, nie Hustlera.
    Michał
  • Tektronix
  • Poziom 30  
    Spróbuj naciąć kabel w kilku miejscach na całej długości powiedzmy co 20 centymetrów i zacisnąć go w tych miejscach do karoserii opaskami tak, aby było dobre połączenie galwaiczne z ekranem kabla. Jeśli to nie pomoże, to nic nie pomoże.
    Gruntowna przebudowa tak jak napisał Michał.

Marcin
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    rabbit2 napisał:
    Problem polega na tym że podczas nadawania wyłącza sie centralka od LPG ( lpg II generacji ) , gasną kontrolki od lpg i oczywiście przechodzi na benzynę , po puszczeniu PTT centralka po chwili się załącza normalnie.

Jest to typowy objaw zainstalowania sterownika LPG, który nie został odkłócony dla silnego pola elektromagnetycznego. :!:

Wyjście : pojechać tam gdzie instalowałeś LPG i nakazać a nie poprosić - o wymianę tego sterownika.

Możesz zagrozić Fachowcom (czytaj : laikom), że grozi to np. wybuchem gazu w czasie niekontrolowanego przełączania się sterownika i dobrze mieć wtedy ze sobą ręczne radio przy, którym te objawy również są.
    Od czasu do czasu trzeba tym Gazownikom pokazać, że nie do końca się znają na swym Fachu. :cry:

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Wygląda na problem sterownika w sensie samego przełącznika tam są często wzmacniacze operacyjne na kablu do NTC i do zbiornika nigdy nie spotkałem się aby one były ekranowane oni powiedzą, że wszystko jest OK. Bardzo ważne ekranowanie jest, czego praktycznie żaden nie ma oraz "przyporządkowanie punktu masy do uziemienia" oraz uziemienie samego przełącznika/sterownika. To, co jest w samochodach raczej daleko odbiega od tego, co mamy w radiotechnice Panie Adamie. Na odprowadzanie w.cz. raczej nie ma szans.
  • Poziom 19  
    Witam . Problem rozwiązany .

Połączenie panela sterowania z centralką jest wykonane zwykłymi przewodami , wymieniłem te przewody na przewody ekranowane i wszystko jest w porządku ( trzy przewody +5V , GND , DATA ) . Moja instalacja LPG to Razmus AF 800 , tak że jak ktoś będzie miał taki problem to może spróbować takiego rozwiązania .

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
  • Poziom 30  
    Postaraj się podłączyć masę jak najbliżej "blachy" aby odprowadzić w.cz. jak książka pisze.
    Co nie zmienia faktu, że Twoja antena jest zestrojona źle. Ona jest po części dostrojona do kabla, który stanowi jej część
  • Poziom 30  
    Chodzi o możliwość indukowania się napięcia w.cz. pomiędzy masą samochodu, a masą sterownika na obu końcach kabla.
    PS. nie znam tej centralki, ale po oznaczeniach przewodów sądzę, że ryzyko rozwalenia tłumika było nie małe.
  • Poziom 36  
    rabbit2 napisał:
    Radio LEGEND II antena hustler magnesowa . Podłączone pod akumulator , (zresztą pod zapalniczkę efekt był ten sam) , antena na bagażniku swr ,na 1 kanale 1.1 SWR na 40 - 1.6 SWR. ,Problem polega na tym że podczas nadawania wyłącza sie centralka od LPG ( lpg II generacji ) , gasną kontrolki od lpg i oczywiście przechodzi na benzynę , po puszczeniu PTT centralka po chwili się załącza normalnie. Dzieje się to na wszystkich kanałach , ale tylko w AM . W FMie jest ok . Radio mogę używać tylko do nasłuch , wtedy jest ok , ale to bezsensu . Sprawdzałem z inną magnesówką , bez rezultatu , przestawiałem antenę oraz radio w różne miejsca , bez rezultatu , puszczałem kabel antenowy na kilka sposobów , nic to nie dało . Miał ktoś taki problem , lub ma jakiś pomysł ? Jestem zrozpaczony .
    Zrozpaczony to możesz być Kolego po wypadku (lub Twoja rodzina, lub OFIARY Twojej "inwencji"). Na razie zrobiłeś samodzielnie jeżdżące zagrożenie w ruchu drogowym: równie dobrze może dojść do niekontrolowanej zmiany prędkości i kierunku ruchu samochodu (Może też dojść do uszkodzenia czułych urządzeń elektronicznych np. nawigacji GPS - już ktoś opisywał to na forum).
    Koledzy SP5IT i Bc211 nieśmiało sugerowali co zrobić, ale napiszę wprost: to co na razie zrobiłeś nie nadaje się do używania w czasie ruchu pojazdu z powodów bezpieczeństwa (nie tylko Twojego) - i nieistotne jest że "tysiące już takich widziałeś i jeszcze się nic się od tego stało" i "jak jest w sprzedaży to chyba można tak używać" - na razie jest to podobnie jak z przelewaniem benzyny w zamkniętej kabinie ("znajomi tak robili i jeszcze żyją").
    Poczytaj, proszę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1656280.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5804586#5804586
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2016800.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725220.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2082368.html (dot. nie tylko dostawczych)
    Aby rozwiązać problem potrzebna jest poprawna instalacja antenowa. Na razie jej nie masz, a to co ją imituje powoduje że częścią instalacji antenowej są też w znacznym stopniu: ekran przewodu koncentrycznego, przewody mikrofonowe, głośnikowe i zasilające radiotelefon - a przez to i pozostałe przewody elektryczne w pojeździe ! Dzięki temu energia w.cz jest promieniowana (i odbierana) nie tylko przez to co uważasz za jedyne możliwe miejsce czyli antenę. Tylko tyle i aż tyle.
    Słowa kluczowe do wyszukiwania: Charoy, EMC, detekcja obwiedni, ekranowanie.