Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended.

wojtek0995 22 Sep 2011 21:33 9047 11
Tespol
  • Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended.

Witajcie,

Jest to druga odsłona (tego) wzmacniacza w klasie A na 2N3055... nie, wrrrróć, tym razem na 2SC5200 .

Idea:

Wzmacniacz ten powstał, z racji strasznej awaryjności jego poprzednika. No i pomyślałem, że warto byłoby wymienić obudowę.
    Tak więc wziąłem się do roboty (po 2 miesiącach gromadzenia części).

Obudowa:

Front oraz tył zostały wykonane z paneli podłogowych pomalowanych na czarno, góra i dół zostały po innym wzmacniaczu. Boczki, to jakaś deska
    wygrzebana ze strychu którą przetarłem papierem ściernym i dociąłem .
    Gałka oraz przycisk sa mojego pomysłu (wykonania z resztą też ).

Elektronika:

Wykorzystane tranzystory to jak wspominałem 2SC5200. Są to tranzystory typowo do zastosowań audio, więc wybór uzasadniony .
    Tranzystory sterujące:
    -w torze audio 2SC2824;
    -w prądowym BD139.

Układ opóźnionego załączania głośników, również mojego pomysłu (prostszy niż budowa cepa ). Na płytce możemy zobaczyć
    dwa rezystory, są one po to by "rozładować" cały wzmacniacz po wyłączeniu.
    Pojemność w zasilaczu to 20.000uF (wiem, mało jak na tak duży prąd - 1,7A) jednak brum i tak jest prawie niesłyszalny.
    Na płytce zasilacza możemy zobaczyć 2 wyjścia 3-pinowe oraz LM317. Docelowo miały być jeszcze wentylatory, jednak szum był zbyt mocno słyszalny.
    Radiatory wyjęte bodajże z Tosci 303 (wiem, małe, rozmieszczenie tranzystorów też nie takie, lecz temperatura
    napewno nie przekracza 100*C - więc w nawet w normie.) Wszystkie kondensatory są na 105*C, rezystory były dobierane i rozbieżność
    między nimi nie jest większa niż kilka ohmów.
    Kable głośnikowe 1mm², sygnałowe Cordiala oraz jakieś produkcji polskiej (oba mają pokaźne ekrany)

Koszta:

Nie liczyłem ich na bierząco, wiele części miałem, ale myślę że zamknąłem się w +/-400zł.

Odsłuch:

Gra lekko, i ma całkiem dużą kontrolę nad głośnikiem - ogólnie PODOBA MI SIĘ :D.

W tym wzmacniaczu, starałem się zachować jako-taki porządek w kablach i rozmieszczenia poszczególnych płytek. Myśle, że się udało :).
    Na wszelkie pytania chętnie odpowiem.

Zdjęcia:

Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended. Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended. Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended. Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended.
    Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended. Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended. Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended. Wzmacniacz na 2SC5200 w klasie A single-ended.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    wojtek0995
    Level 27  
    Has specialization in: nagłośnienie, psuj
    wojtek0995 wrote 1004 posts with rating 110, helped 80 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2008 year.
  • Tespol
    pawel_aa
    Level 25  
    Klasa A, duuużo ciepła i tranzystory przymocowane... przy krawędziach radiatora?
    Po chińsku trochę. Wiesz z jakiego powodu?
    wojtek0995
    Level 27  
    Boleję nad tym montowaniem tranzystorów też... inaczej nie mogłem.
    Po chińsku... domyślam się, ale możesz powiedzieć Kolego :).
  • Tespol
    Rinho
    Level 19  
    wojtek0995 wrote:
    Po chińsku... domyślam się, ale możesz powiedzieć Kolego :).

A czemu nie mogłeś? Przecież można je było bardziej do środka przesunąć nawet jak by go PCB zasłaniało.
    pawel_aa
    Level 25  
    wojtek0995 wrote:

Tranzystory to pikuś przy tym co się dzieje z półprzewodnikami na płytce przykręconej do radiatora :) W sumie rozwiązanie podobne do zastosowanego w WS-503... tyle, że to nie ta klasa wzmacniacza.
    Mamy tu więc dodatkowo piękną kompensację temperaturową :)

Płytkę mozna było odsunąć od radiatora a tranzystory umieścić na nim zgodnie ze sztuką. I tak są na kablach więc nie byłoby problemu z ew. demontażem.
    Mihas66
    Level 22  
    Chyba się nie doczytałem ale jaka mocy wyjściowa? jakie trafo? O robiłeś dokładne pomiary tego cuda?
    Mac3k
    Level 20  
    No to pięknie energooszczędny :-) Mój lampiak mający ok 1,5W na kanał także w klasie A zasysa z sieci około 35W z czego 15 zjada żarzenie lamp :-) A w sumie niewiele więcej mu potrzeba i można by 5W na wyjściu ustawić , no ale transformator głośnikowy drogą nie chodzi.
    Ale żeby dla 5 W marnować 180 ? :D Chyba że się kolega pomylił ? :-)
    wojtek0995
    Level 27  
    Coś kosztem czegoś... I tak wzmacniacz włączam może na godzinkę dziennie, więc...
    i nie dla 5 W! tylko dla 10 W :D.