Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LaserJet IIp, awaria lustra, ale trochę inaczej.

Ture11 22 Wrz 2011 22:59 548 0
 • #1 22 Wrz 2011 22:59
  Ture11
  Poziom 34  

  Witam.
  Na serwisie mam starą, 21-letnią drukarkę laserową, antyka z serii LaserJet IIp. Oczywiście, jest i typowy defekt - nie wirowało lusterko skanujące - wada fabryczna, na którą padały wszystkie IIp/IIIp. Jednak po naprawie jest inaczej. Teraz lustro zaczyna się kręcić, lecz nie przestaje ;-). Lecz aby nie wprowadzić zamętu napiszę tak;
  Kilka lat temu zauważyłem w tej laserówce problemy ze startem lustra (typowe), więc ją rozłożyłem i zmieniłem lustro na inne, które miało uszkodzony jeden tranzystor. Wtedy zaczęło się - lustro rozpędza się, lecz zamiast utrzymać stałe obroty, rozpędza się jeszcze bardziej, jakby chciało odlecieć (mniejsza o to). Drukarkę zostawiłem na 2 lata w spokoju. Potem znów mi się zachciało... Doszedłem do wniosku, że brakujący tranzystor miał jakąś rolę w układzie. W jego miejsce wsadziłem BC547, co kompletnie nic nie zmieniło. W międzyczasie podjąłem próbę naprawy starego lusterka, co zakończyło się zniszczeniem większości ścieżek, czego nie byłem już w stanie naprawić. Dorwałem więc kolejne lustro, z uszkodzonym scalakiem, podmieniłem ze sprawnego... i znowu brak ograniczenia prędkości. Sprawdziłem sygnały na oscyloskopie, na wyjściu prostokąty zależne od prędkości. Sprawdziłem także działanie zezwolenia na rozpęd - po podaniu plusa na Chip Enable silnik staje. No i wygląda na to, że swoją kombinacją z tranzystorem uszkodziłem coś na płycie głównej... Jednak pomyślałem, że może ten czas kiedy drukarka stała, może jakiś kondensator padł?


  Teraz małe pytanko - czy zdarzało się kiedykolwiek, by wskutek wyschnięcia kondensatora lustro nie otrzymywało regulacji obrotów?

  Pozdrawiam ;-)

  0 0
  Szukaj w 5mln produktów