Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rejestrator do monitoringu + wysyłanie zdjęć na mail/FTP?

Miwhoo 22 Wrz 2011 23:07 5998 10
  • #1 22 Wrz 2011 23:07
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam kolegów.

Mam pytanie, czy ktoś z Was orientuje się, który rejestrator miałby możliwość [oprócz standardowej stałej rejestracji obrazu z kamer na HDD] robienia zdjęcia z jednej z kamer o określonej porze i wysyłania tego zdjęcia na e-mail lub na serwer FTP?

Monitoring ma spełniać 2 funkcje:
    - standardowa rejestracja na HDD
    - zrobienie zdjęcia raz na 24h, aby później te zdjęcia można było poskładać w poklatkowy film z postępu wykonywanych prac [aby np. pół roku zamknąć w 5 czy 10 minutach filmiku, który można dać inwestorowi jako dodatek do dokumentacji]

Dzwoniłem dziś do SPS Trading [Aper] i Vidiconu, jednak serwisy nie potrafiły odpowiedzieć od ręki i jak na razie oczekuję...

Cały problem w tym, że zdjęcie ma być robione raz na dobę o określonej porze bez ingerencji operatora, więc full automat. Myślałem o tym, że jeśli nie da się ustawić tego w harmonogramie, to może by wykorzystać wejście alarmowe w rejestratorze, którym będzie sterował np. zewnętrzny timer wywołujący alarm...

Tylko teraz pytanie, który rejestrator sobie z czymś takim poradzi. Odnośnie systemu monitoringu, to najlepiej gdyby to ogarnąć na analogu bo już część monitoringu pracuje [na razie na zastępczym rejestratorku BCS 0404].

Jeśli macie jakieś sugestie lub uwagi, to zapraszam do dyskusji.

0 10
  • Napad.pl
  • #2 22 Wrz 2011 23:37
    sanatarium
    Poziom 22  

Witam, w instrukcji BCS pisze jak to zrobić, trzeba ustalić z których kamer mają być robione zdięcia, skonfigurować FTP oraz terminarz. Pozdrawiam.

0
  • #3 22 Wrz 2011 23:43
    Miwhoo

BCS'y, VTV i Apery mają tą opcję, bo pracowałem na tych trzech markach, ale z tego, co kojarzę to maile można było wysyłać tylko przy ustawieniu alarmu z detekcji ruchu, a nie na określony czas, no i nie wiem, czy do maila dołączał zdjęcie, bo do tej pory nie korzystałem z tej opcji...

A właśnie wysyłanie zdjęcia na maila lub FTP będzie decydowało o wyborze konkretnego typu rejestratora...

0
  • Napad.pl
  • #4 23 Wrz 2011 09:44
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

Miwhoo napisał:
    (...) najlepiej gdyby to ogarnąć na analogu bo już część monitoringu pracuje
    A może nieco inne rozwiązanie: kamera IP z wyjściem serwisowym analogowego wideo?
    Przykładowo, ta kamera lub ta kamera mają możliwość wysyłania zdjęć na FTP co np. 12 godzin (definiowany czas do maks. 5000 sekund, a więc nie da rady zrobić zdjęcia co 24 godziny - jednak ewentualnie w procesie "składania filmu" możesz połowę zdjęć usunąć).
    A wyjście analogowe BNC podłączasz do dowolnego typu rejestratora z wejściami "analogowymi".

0
  • #5 23 Wrz 2011 10:10
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Widziałbym to w ten sposób:

Rejestratory Koukaama - 4,8,16,24 i na 48 kamer
    Mają wbudowany serwer FTP na który zrzucają nagrania, można też ustawić harmonogram co do dnia i godziny kiedy ma robić snapshota. Ma też wewnętrzną możliwość składania tego w film.

Do rejestratora najlepiej kamery wykorzystujące komendy CGI które wspiera rejestrator. Możesz np. zastosować kamerę KCM-5111 - 4.0 Mpixelowa na przetworniku BSI, więc można zrobić wysokiej klasy filmik. Kamera nie jest droga, tańsza o dobre 200-400 zł od 2 Mpixelowych na rynku.

Możesz też pokusić się o kamerę IQeye ze slotem na karty CF. Można na niej ustawić co jaki interwał ma robić snapshota i później łączyć to w film. Kamery też współpracują z tymi rejestratorami Koukaam.

0
  • #6 23 Wrz 2011 16:38
    Marek31415
    Poziom 31  

Miwhoo napisał:
    Monitoring ma spełniać 2 funkcje:
    - standardowa rejestracja na HDD
    - zrobienie zdjęcia raz na 24h, aby później te zdjęcia można było poskładać w poklatkowy film z postępu wykonywanych prac [aby np. pół roku zamknąć w 5 czy 10 minutach filmiku, który można dać inwestorowi jako dodatek do dokumentacji]

Przy jednym zdjęciu na 24h z 6-u miesięcy film będzie miał 10 sekund, chyba nie o to chodzi.
    Ten temat jest zrealizowany przez pewną firmę budowlaną odrobinę inaczej.
    Kamery IP 2MPix Vivotek są zainstalowane na kilku budowach.
    Do kompletu na budowie jest modem - router GPRS/UMTS...
    Kamera wysyła zdjęcia na wirtualnego FTP-a w odstępie 10 - 30 minut.
    Oprogramowanie monitoringu Selcamnet ma wbudowany emulator serwera FTP.
    "Odbiera" zdjęcia z kilku lokalizacji i zapisuje do plików (inny dla każdej kamery).
    Z punktu "widzenia" programu taka kamera jest obsługiwana w ten sam sposób jak kamera IP online, tylko ilość klatek na sekundę jest drastycznie mniejsza.
    Po zakończeniu budowy oprogramowanie umożliwia z całego okresu rejestracji budowy przygotowanie klatek do realizacji filmu poklatkowego.
    Czyli podajemy daty początku i zakończenia budowy (rejestracji), godziny rozpoczęcia i zakończenia w każdym dniu (wyeliminowanie zdjęć nocnych) i co którą klatkę wybieramy (np. co 10-ą klatkę z rejestracji).
    Podajemy jeszcze katalog zapisu i otrzymujemy zbiór zdjęć w formacie jpg.
    Teraz "ręcznie" usuwamy zdjęcia uszkodzone (to się zdarza przy protokole FTP) i robimy film poklatkowy za pomocą np. programu "Super".
    Temat zrealizowany i sprawdzony.
    Oczywiście jeżeli rejestracja jest na miejscu monitoringu, to użycie protokołu FTP nie jest wymagane.
    Wystarczy skorzystać z funkcji przygotowania filmu poklatkowego z danego okresu rejestracji.
    Trzeba tylko zadbać o odpowiednią ilość miejsca na dysku, aby zapisy nie zostały skasowane lub regularnie zapisy przenosić do archiwum (funkcja programu).
    Można również do danej kamery przypisać ekstra dysk lub użyć funkcji programu wysyłania na FTP w celu dodatkowej archiwizacji.
    Możliwości bardzo dużo do realizacji tematu.

0
  • #7 25 Wrz 2011 08:40
    IGS

Poziom 21  

Rozwiązanie IP
    Kamery AV Tech wysyłają materiał na FTP, krótkie filmiki wraz z wbudowanym w plik odtwarzaczem - bardzo wygodne dla przeglądania
    Wyzwolenie wysyłania - na pewno detekcja, i chyba harmonogram i wejście alarmowe
    ale tego nie pamiętam bo zainstalowałem i testy robiłem tylko z detekcji ruchu
    - jeżeli zadanie aktualne to daj znaka na PW to zalogujemy się na obiekt i sparwdzimy

0
  • #8 25 Wrz 2011 10:24
    Miwhoo

Cały szkopół w tym, że chyba jednak będzie analog, bo na obiekcie jest już zainstalowana część monitoringu. Znam już z grubsza środki techniczne do realizacji tego zadania dla opcji IP i analogowej. Odezwę się, jak będzie po wstępnym spotkaniu z inwestorem. Podejrzewam, że cena może mieć decydujące znaczenie... Jeśli nie, to zrobię monitoring na analogu, a jedną kamerkę do robienia fotek dam IP, to by było najlepsze rozwiązanie, aby pogodzić analoga i jakość oferowaną przez kamerki Mpix.

0
  • #9 25 Wrz 2011 11:35
    IGS

Poziom 21  

Spotkałem się z kamerami IP posiadającymi interfejs TC/IP jak i z wyjściem wideo w postaci tradycyjnego złącza BNC
    Nie było by dylematu, system byłby analogowy z funkcja backupu FTP na jednej z kamer
    Kamery jakie mam na myśłi to wcale nie najwyższa półka, przeciwnie - min kamery wspomnianego AV Tech z modeli za około 300zł - o ile posiadały by funkcjonalność wysyłania na FTP która potrzebujesz, biorąc je do Twojego pomysłu realizacji mogło by to wyjść ciekawie
    Niestety nigdy nie wpadłem na to by używać oba interfejsy na raz i nie wiem jak to działałoby, tu może koledzy się wypowiedzą jak to by działało

Daj znać jak poszło

0
  • #10 25 Wrz 2011 12:01
    Miwhoo

:) odezwę się na pewno co i jak, bo jak wypali, to się ciekawy projekt zapowiada... jeśli by się udało wykorzystać obydwa wyjścia w kamerze, to nie byłoby problemu, pod warunkiem, że kamera da się oprogramować tak, jak tego chce inwestor. Pewnie i tak będzie trzeba budować łącze bezprzewodowe LAN, bo odległości i specyfika obiektu jest szczególna, nie da rady puścić zwykłej skrętki w torach kablowych...

0
  • #11 25 Wrz 2011 12:28
    IGS

Poziom 21  

To technologia IP jest zdecydowanie przyjemniejszą przy wdrażaniu systemów telewizji bezprzewodowej, tak też "uleczyłem" problem z brakiem zgody właściciela pewnego obiektu na instalację przez mojego klienta-najemcę własnego systemu monitoringu
    Dwie kamery IP spięte są dzięki WIFI, poza tym te kamerki (vivotek - model nie pamiętam) akurat nie mają wbudowanego WIFi gdyż wolałem zastosować mi znane AP nad którymi mogę "zdalnie panować", na rynku są także kamery z wbudowanym interfejs bezprzewodowym - wedle uznania
    W każdym razie kamery z interfjsem 10/100mb przewodowym łatwo przerzucasz sobie dzięki dopracowanej juz dawno technologi wifi- i to niemal bez stratne
    To samo sie tyczy zapisu, tam tez stosowałem rejestrator strumieni
    Trzeba uwązać na wydajność i realny transfer urządzeń w danej lokalizacji w zależności od welkości danych w strumieniu, ale dla jednej kamery to wystarczy abyś w uproszczeniu - trzymał sie dobrego sygnału i przy 54mb da radę
    Czasem warto pomyśleć o re starterze IP lub choć zegarowym
    Podsumowując w technologi IP łatwiej i skuteczniej wykonasz monitoring radiowy niż w analogu
    Może być fajna instalacja

0