Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo wolne działanie aplikacji udostępnionych w sieci LAN

22 Wrz 2011 23:40 4374 5
  • Poziom 9  
    Od dłuższego czasu borykam się z problemem dotyczącym bardzo powolnej pracy programów udostępnionych przez sieć w systemie W7 HP.
    Otóż mam taką sytuację. Posiadam 2 PC z W7 HP. Na jednym z nich mam zainstalowany program księgowy. Cały katalog programu udostępniłem w sieci. Na 2 PC również z W7 HP przymapowałem to udostępnienie i wyciągnąłem skrót do programu na pulpit. Program uruchamia się baaaardzoooo poooowoooliiii i też tak działa. Na systemie XP wszystko chodziło jak trzeba.
    Próbowałem już wszystkiego co mi do głowy przyszło i nic.

Co może być powodem tak wolnego działania programów przez sieć?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 15  
    Czy :

1. Komputery z Windows XP są podłączone do tego samego switcha co te z Windows 7 ?
    2. Próbowałeś pomiędzy komputerami przesłać większe pliki (np ISO z obrazem dystrybucji Linuxa) celem sprawdzenia prędkości? Jeśli nie, wykonaj taki test.
    3. Próbowałeś podłączyć komputer z Windowsem XP do tego samego kabla sieciowego co Windows 7 i sprawdzić prędkość działania aplikacji?
    4. W podglądzie zdarzeń systemu Windows 7 pojawiają się jakieś ostrzeżenia/błędy? Jeśli tak, wklej ich treść.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 10  
    Proponuję najpierw zapingować, jeżeli wszystko będzie w porządku, to wykonaj powyższe kroki.
    Proponuję podłączyć oba komputery do jednego switcha i sprawdzić połączenie między nimi.
    Sprawdź też jak duża jest baza danych - ile zajmuje miejsca na dysku komputera. Radzę sprawdzić też antywirusa - jeżeli ma sprawdzanie plików w locie, a baza danych jest obszerna i na innym kompie, to mocno to spowolni sieć. Sprawdź też, czy sieć nie jest obciążona.

Proponuję też spróbować odpalić program z klienta i łączyć się z bazą danych na drugim komputerze - udostępniając tylko tą bazę.
    Przy okazji - na jakiej bazie danych działa ten program?
  • Poziom 9  
    Najogólniej sieć wygląda tak:
    2 PC W7 połączone kabelkami przez TP-LINK TD-W8901G.
    Do urządzenia przyłączony jest internet NET24 na linii TP.
    Bezprzewodowo łączy się z trzecim PC WinXP HP.

Podczas próby kopiowania katalogu z tym programem księgowym transfer waha się w przedziale od 1,2 do 6,7 MB/s.

W poniedziałek spróbuję odpalić program na laptopie z XP i dam znać jak działa.
    Co do ostrzeżeń i błędów nic ciekawego nie znalazłem, ale przyjrzę się jeszcze raz.

Pingowanie nie wykazuje jakiś nieprawidłowości, ale dla wszelkiego spokoju sprawdzę i to raz jeszcze.

Baza danych nie ma tu specjalnego znaczenia, ponieważ inny program również działa dramatycznie powoli.

Sieć nie ma czym być obciążona ponieważ są tylko 3 PC.

Klienta nie ma, bo to program DOS-owy. Baza napisana w Clipperze (pliki dbf)
    Muszę dodać, że ten drugi program nie jest już pod DOS-a.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Czy miałeś szansę wykonać kroki 2 i 3 z mojego posta powyżej?
    Widzę, ze kopiowałeś katalog z programem, ale jest tam pewnie wiele "małych" plików, stąd nie można zobaczyć faktycznej prędkości i jakości połączenia.
    Nie chodzi mi tutaj o zatkanie switcha, ale o identyfikację problemu z okablowaniem sieciowym (wbrew pozorom często się spotykałem z taką przyczyną problemów), ewentualnie autonegocjacją prędkości przez karty sieciowe (niektóre karty negocjują 100 Half Duplex i pojawia się sporo kolizji przy większej ilości przesyłanych danych po kablu co przekłada się oczywiście na prędkość pracy aplikacji sieciowych).

Z czystej ciekawości :
    5. Czy na serwerze (Windows 7) program działa poprawnie?
    6. Czy właściwości skrótu do aplikacji na serwerze i na komputerze klienckim są takie same (w szczególności tryb zgodności itp)?
    7. Piszesz, również że inny program działa również dramatycznie powoli - co to jest za aplikacja? Czy również jest to program DOS-owy udostępniany sieciowo?
  • Poziom 9  
    Sieć jednak nie działała tak wolno jak myślałem. Problemem okazało się kilka rzeczy. Po pierwsze sam sprzęt sieciowy nie jest tak wydajny jak myślałem. Dodatkowo pracę spowalniał antywirus, który skanował dyski sieciowe (opcja została wyłączona). Trzecia sprawa to systemy Win98 i XP aby uruchomić program przez sieć potrzebowały zaledwie część informacji z plików, a w nowych systemach mechanizm udostępniania plików działa całkowicie inaczej i muszą zostać przesłane wszystkie kompletne pliki aby program zadziałał. W rezultacie programy korzystające z dużej ilości plików danych działają znacznie wolniej.
    Ponieważ same PC miały szybkie (1Gb) karty sieciowe postanowiłem to wykorzystać i połączyłem oba PC kabelkiem krosowym. Teraz jest już znacznie lepiej.
    Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc.