Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fibaro vs. zHouse porównanie systemów przez użytkowników

student_Wojtek 23 Wrz 2011 13:33 8877 16
  • #1 23 Wrz 2011 13:33
    student_Wojtek
    Poziom 16  

Witam

Przeczytałem masę postów o Systemie Fibaro i zHouse. Przepychanki przedstawicieli poszczególnych systemów itd.
    Dlatego pytanie kieruję do ludzi POSIADAJĄCYCH powyższe systemy.
    Jak się wam z tym żyje, jakie są minusy danego systemu?

Co gdy np system pada. Można włączyć światło włącznikiem, czy nie działa nic?

jakie były wasze koszty tego systemu. mniej więcej ilość punktów a koszt całościowy.

Pozdrawiam
    Wojtek

0 16
  • Deimic Smart Home
  • #2 26 Wrz 2011 02:53
    fidme
    Poziom 9  

Witam,

Jeśli chodzi o fibaro i nasze zminiaturyzowane moduły wykonawcze to instaluje się je bezpośrednio pod klawisz włączający światło, roletę, etc.
    W kwestiach akcji wykonawczych system pracuje w 3 płaszczyznach:

1 - pełna funkcjonalność: działa HC, wszystkie moduły, dostęp znalny, itd.
    2 - autonomiczna funkcjonalność modułów: HC nie działa (padło, spłonęło, ukradli;) moduły nadal komunikują się ze sobą (obrazu poinformują się nawzajem że HC "nie żyje") i w uproszczonym stopniu podejmują samemu określone czynności, Każdy z nich ma ok 10 możliwych do zaprogramowania funkcji i można powiązać go z 16 innymi urządzeniami tworząc całkiem przyzwoitą logikę powiązań.
    3 - funkcjonalność bezpośrednia: HC nie działa, nie działa 90% urządzeń w budynku (odcięło część zasilania, budynek płonie, etc) urządzenia które są jeszcze zasilane można mechaniczne włączyć (gdy są powiązane z innymi będą nadal próbowały przekazać im polecenia zmieniając routing i starając się za wszelką cenę dogadać) podczas mechanicznego włączania/wyłączania urządzenie będzie działało tak jakby go nie było. Czyli włącznikiem włączymi normalnie światło:)

Jeśli chodzi o koszty zapraszamy do salonów pokazowych:
    http://www.fibaro.com/index.php?ID=gdziekupic
    przedstawiciele na pewno zaproponują atrakcyjne rabaty:)

0
  • #3 26 Wrz 2011 07:56
    student_Wojtek
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedź. Czyli w razie jakiejkolwiek awarii żona włączy sobie światło ;)

Szkoda tylko, że tak mało osób mających ten system w domu się tu wypowiada.
    W takim razie ja będę pierwszy ;)

0
  • #4 16 Paź 2011 22:19
    Dawid_21
    Poziom 8  

Kupiłem kilka urządzeń sterujących w ZHouse. Moja opinia:
    - VERA2 - działa bez zarzutu i złego słowa na nią powiedzieć nie można,
    - moduły sterujące roletami (Fibaro) – w porządku, działają i na razie nic się jeszcze nie zwiesiło ;),
    - moduły typu włącz/wyłącz (mam pojedyncze i podwójne też Fibaro) – pewnie działają dobrze (mam taką nadzieję) jednak mam z nimi pewien niemały problem. Wszędzie gdzie tylko nie zajrzę piszą, że taki „moduł podtynkowy montowany w puszce elektrycznej, pod włącznikiem lub gniazdkiem” (cytat ze strony) powinien działać bez przerabiania instalacji i bez problemów z podłączeniem. Ja np. mieszkam w nowowybudowanym domu 2 miesiące. Instalacja jest niby nowa. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że zrobiona jest superprawidłowo, bo każdy kto chociaż raz się budował wie jak współpracuje się z fachowcami i jak to powinno się niby znać na wszystkim. Elektrykiem nie jestem. Nie raz jednak byłem na budowach i widziałem jak wygląda zwykła instalacja domowa jednofazowa (przewód trzyżyłowy - faza, zero i ochrona/uziemienie – mam nadzieję, że nic nie schrzaniłem… ;). Mając jednak taką instalację nie podłączę zakupionych urządzeń, bo potrzebuję jeszcze czwarty przewód, neutralny!!! O tym dowiedziałem się dopiero, kiedy zadzwoniłem do Zhouse, żeby mi pomogli z przyłączeniem, bo nie wiem jak mam to podłączyć. Nie wiem jeszcze co z tym zrobię… Automatyzacja domu miała być moim hobby, a nie największym problemem, a do tej pory to urządzenia za 2k (liczę tylko te niepodłączone ;-) leżą bezużytecznie już ponad miesiąc…
    Abstrahuję już od faktu, że po otrzymaniu urządzeń nie potrafiłem za żadne skarby ich dodać do VERY (chodzi o urządzenia Fibaro, bo AEON dodawał się bezproblemowo). Po kilku dniach mordowania się odesłałem urządzenia Fibaro do Zhousa (tam je kupiłem). Kiedy otrzymałem je ponownie to dodawały się bez problemu. Podobno to moja wina chociaż robiłem dokładnie to samo, co za pierwszym razem… (nikogo jednak nie osądzam – specjalistą od tego nie jestem).
    Odnośnie ogólnej opinii dotyczącej samej sprzedaży to:
    - czekałem na urządzenia o ponad dwa tygodnie od ustalonego terminu,
    - otrzymałem niektóre urządzenia w otwartych pudełkach bez instrukcji obsługi,
    - część z nich nosiła widoczne ślady używania (jakby ktoś używał zbyt dużego śrubokręta do przykręcania przewodów),
    - obiecano mi zainstalowanie na Verze różnych aplikacji, do dzisiaj (ok. miesiąc od dostarczenia) nikt tego nie zrobił,
    - obiecano mi pomoc w skonfigurowaniu Very, żeby korzystała z połączenia internetowego z laptopa, zdążyli mi podłączyć WiFi do domu… :|
    - o fakturę prosiłem ponad miesiąc,
    - teraz czekam na pomoc w podłączeniu włączników i ściemniaczy (problem z tym przewodem neutralnym), ale Zhouse jest zajęty…
    Ogólnie kontakt z Panem Maciejem oceniam jako dobry z minusem (może naciągane…). Telefony odbiera, przez co czuję się jeszcze możliwie bezpiecznie. Pozostaje mi czekać aż czas się znajdzie i wreszcie ktoś mi z tym pomoże…

Dodano po 25 [minuty]:

Tak swoją drogą to wcześniej myślałem, że w przewodzie trzyżyłowym gdzie mamy fazę, zero i ochronę to właśnie "zero" jest przewodem neutralnym, ale chyba jednak kiepski ze mnie elektryk... :D:D:D

1
  • #5 17 Paź 2011 08:19
    student_Wojtek
    Poziom 16  

dzięki za odpowiedź!
    czyli aż tak kolorowo to nie wygląda ;/
    z tym 4 kablem neutralnym też jestem mocno zaskoczony. a nie można tego "zmostkować" z normalnym przewodem neutralnym z instalacji?

z tego co zrozumiałem z Zhouse kupiłeś też sprzęt Fibaro?
    ja się skłaniam ku całemu zestawowi Fibaro. Umówiłem się już na pokaz w jednym z punktów fibaro w poznaniu. Zobaczę to na żywo.

0
  • #6 17 Paź 2011 10:47
    Dawid_21
    Poziom 8  

Podobno nie można zmostować. Taką informację mam zarówno od Zhouse jak i Fibaro. Od Pana z fibaro dowiedziałem się tylko, że: "Dimmer ma taką możliwość, że potrafi zasilać się bez przewodu neutralnego w puszce." - cokolwiek to jest ten DIMMER (pewnie jakiś producent)...
    Tak, kupiłem z Zhouse Verę, ściemniacze AEON, włączniki pojedyncze i podwójne oraz sterowniki rolet FIBARO. Kiedy decydowałem się na VERĘ, jako jednostę sterującą, byłem w przekonaniu (info z Zhouse), że Fibaro to system zamknięty (nawet gdzieś na Elektrodzie tak napisał ZHouse). Byłem więc przeświadczony o tym, że jak kupię serwer Fibaro to nie podłączę do niego żadnego urządzenia Z-wave poza tymi od Fibaro... Tak de fakto to chyba wszystkie te urządzenia są na jedno kopyto i różnią się tylko szczegółami (jedne są mniejsze, inne większe, jedne dodaje się przez kombinację wciśnięć na włącznikach ściennych, a inne mają dodatkowy przycisk, jedne są białe inne czarne :D ). Różnica, z tego co zdążyłem się zorientować, jest chyba tylko w sofcie serwera. VERA i serwer Fibarowski to chyba to samo urządzenie, ale ten od fibaro ma zaje... GUI i podobno ma jeszcze jakieś dodatkowe funkcjonalności. Wydaje się, że poco przepłacać dla softu, ale w tym wypadku soft to cała frajda z automatyzacji domu. Serwer wrzucasz gdzieś, gdzie go najmniej widać, a ma zasięg (jakoś przecudnie to te serwery nie wyglądają - jak przestarzały AP ;) ), a całą "robotę" odwala się softem.
    Dodatkowo na stronie Fibaro wyczytałem, że ma wyjść jakiś nowy serwer, który chyba będzie już swego rodzaju Media Center - będzie mógł sterować telewizorem, itp. Fajna zabawka... Ktoś dzwoni do drzwi, a TV przełącza się na obraz z kamery przed drzwiami... Do Very też jest fajny soft, ale nie na samą Verę, a na coś, co nią będzie sterować (chyba najlepsze są na wszystkie jabłka, ale na androida też są ładne). Ja dopiero przymierzam się do kupienia jakiegoś tabletu (i chyba będzie to ipad), bo aktualnie mam telefon z Symbianem, a na niego jakoś nic nie wypuścili - podobno Symbian to nierozwijany system, itd...

Z softem sobie poradzę. Jak kupię tablet to całe to sterowanie stanie się bardziej przyjemne. Większym problemem jest przyłączenie tych urządzeń sterujących bez dodatkowego przewodu neutralnego... Zupełnie tego nie kapuję! Nigdy nie spotkałem się z instalacją, która by (przy jednej fazie) miała cztery przewody. Nie wiem co z tym zrobię, bo na ten moment przyłączone mam tylko sterowniki rolet, a tym to mógłbym sobie sterować z jakiegoś pilota.
    Wiesz jak jest... "Miało być tak pięknie, a wyszło tak jak zawsze..." :D

Swoją drogą to chętnie poznałbym kogoś, kto ma to zamontowane w domu. Chętnie zobaczyłbym jak się to przyłącza z tym dodatkowym przewodem.
    ...i kto w ogóle ma taką instalację. Ja usłyszałem, że moja instalacja jest przestarzała, a wszyscy mają w domu już instalację z dodatkowym przewodem neutralnym. Problem w tym, że nie wiem co autor miał na myśli, ale ja nie widziałem takiej instalacji u nikogo, a prowadziłem roboty wykończeniowe w budownictwie mieszkaniowym i wchodziłem po elektrykach, nie raz byłem na budowach i powoli napisałem doktorat przy poprawianiu po developarze mojego domku). Mieszkam na osiedlu bliźniaków i wszyscy tutaj mają "przestarzałą" instalację. Mieszkałem wczesniej w mieszkaniu na osiedlu, w mieszkaniu nad powierzchniami handlowo-usługowymi i w swoim rodzinnym domu. Wszędzie instalacja była "przestarzała".

Wszystkie te urządzenia sterujące niby nie wymagają zasilania 12V (to fajnie), bo są radiowe, ale dodatkowy przewód to de facto konieczność kucia ścian, itd. Kiedy wszyscy chwalą się, że "bez kucia", "na istniejące instalacje", itd.
    Mam nadzieję, że wypowie się tutaj ktoś mądrzejszy i powie co z tym zrobić.

1
  • Deimic Smart Home
  • #7 17 Paź 2011 12:55
    student_Wojtek
    Poziom 16  

no to wesoło. szukałem po internecie i nigdzie nie widzę info o 4 żyłach w normalnej instalacji ;)

ten post powstał właśnie po to żeby poszukać ludzi który mają te systemu działające.

W poznaniu Fibaro ma demonstracyjne pomieszczenia z tym systemem, domyślam się, że tam też można pogdlądnąć montaż itd

0
  • #8 17 Paź 2011 17:59
    jestam
    Specjalista Automatyk

Spojrzałem na dokumentację Fibaro. http://materialy.fibaro.com/instrukcje/relay%20switch%20FGS221%20v1_4%20eng.pdf.

Moduł potrzebuje zasilania: 2 żyły. Kolejne 2 żyły do sterowania 2 żarówkami. Razem 4.
    Niestety, do puszek łączników często doprowadzone są 3 żyły. (Przewód ochronny nie ma tu nic do rzeczy).

"Dimmer" to "ściemniacz". W systemie Fibaro pewnie też. Te moduły http://materialy.fibaro.com/instrukcje/Dimmer%20FGD211%20v1_4%20eng.pdf mają taką miłą cechę, że potrafią zamknąć swój obwód zasilania poprzez podłączoną do nich żarówkę. Niestety, nie potrafią sterować dwoma żarówkami. Może dwa moduły?

Tyle dokumentacja. Nie wiem, jak wygląda Twoja instalacja (ile przewodów i jakich jest poprowadzonych między puszkami), ale kumaty elektryk powinien dać radę.

0
  • #9 18 Paź 2011 18:14
    245292
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 18 Paź 2011 22:20
    jestam
    Specjalista Automatyk

Cytat:
    Chociaż czarodzieje z fibaro twierdzą, że demontaż wyłącznika, montaż modułu i ponowny montaż wyłącznika zwykły użytkownik zrobi w 3 min.

Może to jest 3 min.*

* (lista warunków małym drukiem)
    :)

0
  • #11 19 Paź 2011 04:45
    fidme
    Poziom 9  

Panowie,

Wyjasnie dla jasnosci modul 2 x 1,5kw jest dwu obwodowy, modul 1 x3kw jest jedno obwodowy. Kazdy nasz modul pracuje na instalacji 3 przewodowej! Dodatkowo sciemniacz moze pracowac jako wlacznik na instalacji 2 zylowej. Nie wiem skad Wam sie biora te 4 zyly, takie kable to sie pod lcna kladzie:) do zasilenia fibaro wystarczy L i N:)

Za obsluge techniczna i dystrybucje od firmy z-house nie odpowiadamy, ta firma nie jest nawet wymieniona tu: http://fibaro.com/index.php?ID=gdziekupic

Kolega mozna zamontowac w czterdziestke, bez przesady, wsadzalismy nawet w angielskie 25tki w pewnym apartamencie w warszawie (koles mial te kwadratowe angielskie puszki) wtedy po prostu otwornica poglebiasz puszke. Sladu i tak nie ma.

Dawid_21
    Napisz maila na wsparcie techniczne fibaro:http://fibaro.com/index.php?ID=kontakt
    i podaj swoje namiary, napewno uzyskasz fachowa pomoc.
    Ponadto fibaro to zaden zamkniety system, wszystko co dziala na verze pracuje tez na fibaro. U nas tylko nie kupisz pewnych urzadzen ktore zaoferuja Ci inni sprzedawcy.

0
  • #12 19 Paź 2011 08:28
    jestam
    Specjalista Automatyk

fidme napisał:
    Wyjasnie dla jasnosci modul 2 x 1,5kw jest dwu obwodowy, modul 1 x3kw jest jedno obwodowy. Kazdy nasz modul pracuje na instalacji 3 przewodowej! Dodatkowo sciemniacz moze pracowac jako wlacznik na instalacji 2 zylowej. Nie wiem skad Wam sie biora te 4 zyly, takie kable to sie pod lcna kladzie:) do zasilenia fibaro wystarczy L i N

To może znaczyć, że musicie popracować nad dokumentacją techniczną. :)
    Dla wyjaśnienia sytuacji: czy te moduły należy montować w puszce pod łącznikiem czy gdzieś indziej?

0
  • #13 19 Paź 2011 16:00
    fidme
    Poziom 9  

Ok, wyjasnie by nie bylo nieporozumien;)

mamy L czyli fazę/zasilanie, mamy N czyli neutralny i mamy PE czyli ochronny. Kiedyś było tak ze PE i N były jednym przewodem PEN i nazywaly się "zero". Teraz "zero" mówi się na neutralny choć niektórzy elektrycy to rozróżniają ze neutralny to nie zero. Nie zmienia to faktu ze nigdy nie znajda się w puszce lub nawet całej instalacji dwa rożne przewody neutralny i zero. To jest w gruncie to samo.

Mam nadzieje ze teraz juz jest wszystko jasne. Jezeli ktos sugeruje ze powinieny byc dodatkowy przewod (zero/neutralny) to chyba nie wie oco chodzi.

Schematy sa czytelne dla kazdego elektryka, nie wiem jak mozna to prosciej oznaczyc.

Odnosnie pytania gdzie montowac:
    Montowac mozna wszedzie gdzie sie chce, czy pod łącznik, czy pod gniazdo, czy bezposrednio przy oswietleniu, te moduly sa naprawde niewielkie, znamy przypadki ze sobie klienci do kawiarki wsadzaja (podpinaja dwuobwodowy pod oba rodzaje kawy) i wykozystuja to np: w scenie poranek. Opcji jest nieskonczenie wiele, mozna podpiac pod elektroniczna baterie termostatyczna, pod silownik bramy, elektrozawory od podlogowki, elektrozaczep, alarm, itd, wszystko zalezy jak sobie ktos to wymysli.
    Im wieksza kreatywnosc tym ciekawiej mozna system zbudowac.

0
  • #14 19 Paź 2011 18:49
    jestam
    Specjalista Automatyk

fidme napisał:
    mamy L czyli fazę/zasilanie, mamy N czyli neutralny i mamy PE czyli ochronny...

Pomińmy to na chwilę, bo nie w tym jest IMO problem.

fidme napisał:
    Odnosnie pytania gdzie montowac:
    Montowac mozna wszedzie gdzie sie chce, czy pod łącznik

Do puszki łącznika dwuobwodowego doprowadzone są 3 przewody (L + 2 obwody żarówek). Jakich i ilu przewodów doprowadzonych do puszki wymaga dwuobwodowy moduł zamontowany w tej puszce pod łącznikiem?

0
  • #15 24 Paź 2011 18:57
    krzychu8
    Poziom 1  

Dwuobwodowy łącznik 2x1,5kW wymaga oprócz przewodu zasilającego również przewodu neutralnego. Daje on możliwość włączania i wyłączania dwóch obwodów.

Dimmer umożliwia sterowanie jednym obwodem, ale za to do jego podłączenia nie jest wymagany przewód neutralny i wystarczy sam przewód zasilania i przewód obciążenia (szczegóły w schemacie podłączenia). Aby podłączyć dwa obwody należy zainstalować dwa dimmery. Dimmery oprócz włączania i wyłączania umożliwiają również ściemnienie światła.

Nie rozumiem tylko o co chodzi z tą instalacją 4-żyłową. Instalacja "przestarzała" to instalacja 2-żyłowa (faza L i przewód ochronno-neutralny PEN). Instalacje 3-żyłowe to instalacje, które są obecnie zakładane. Znajdziemy w niej przewód fazy L (czarny lub brązowy), przewód neutralny N (niebieski), przewód ochronny PE (żółto-zielony). Mam właśnie taką instalację i Fibaro działa na niej bez problemu. Dziwi mnie trochę, że masz problem z podłączeniem N do włącznika on/off, a podłączyłeś sterownik rolety, gdzie również należy podłączyć przewód neutralny.

0
  • #16 24 Paź 2011 20:04
    jestam
    Specjalista Automatyk

krzychu8 napisał:
    Dziwi mnie trochę, że masz problem z podłączeniem N do włącznika on/off, a podłączyłeś sterownik rolety, gdzie również należy podłączyć przewód neutralny.

Kol. krzychu8: jeśli odpowiadasz na wcześniejszy post, to go zacytuj. Ja nie podłączałem sterownika rolety i nie mam problemu z Fibaro.

0
  • #17 26 Sty 2012 15:18
    roman000
    Poziom 8  

Dawid_21 napisał:
    Elektrykiem nie jestem. Nie raz jednak byłem na budowach i widziałem jak wygląda zwykła instalacja domowa jednofazowa (przewód trzyżyłowy - faza, zero i ochrona/uziemienie – mam nadzieję, że nic nie schrzaniłem… ;). Mając jednak taką instalację nie podłączę zakupionych urządzeń, bo potrzebuję jeszcze czwarty przewód, neutralny!!! O tym dowiedziałem się dopiero, kiedy zadzwoniłem do Zhouse, żeby mi pomogli z przyłączeniem, bo nie wiem jak mam to podłączyć. Nie wiem jeszcze co z tym zrobię…

Witam. Ja również sam zrobiłem sobie instalację w domu (głębokie puszki), zasilanie podprowadziłem do wyłącznika a następnie odpływ do lampy więc przewód neutralny mam w puszce wyłącznika. Jak ktoś chce zamontować taki moduł w starej instalacji tzn. gdzie są puszki powyżej wyłączników to przewód neutralny jest właśnie w tej puszcze i można tam upakować moduł. Jeżeli ktoś zrobił instalację doprowadzając przewód zasilający do lampy a odpływ od lampy do wyłącznika to moduł taki można zamontować przy lampie...

Może jestem w w błędzie ale tak czy inaczej da się zamontować taki moduł..?

0