Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mnożenie częstotliwości przy użyciu układów cyfrowych

30 Lis 2004 16:07 2593 6
 • #1 30 Lis 2004 16:07
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #2 30 Lis 2004 17:48
  lelekx
  Poziom 29  

  Częstotliwość można powielić np. za pomocą pętli PLL. Za pomocą wyłącznie układów cyfrowych można teoretycznie powielić dwukrotnie, na wyjściu pojawi się impuls przy każdym zboczu sygnału.

  0
 • #3 30 Lis 2004 18:01
  Xitami
  Poziom 29  

  PLL czy raczej DLL to właśnie cyfrowa możliwość podniesienia częstotliwości nie tylko o czynnik 2 ale dowolny który jest liczbą wymierną czyli ilorazem dwu liczb całkowitych

  0
 • #4 01 Gru 2004 17:33
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Dwa razy lub 4 razy to nie problem, różniczkujesz oba zbocza by uzyskać szpilki wyzwalające układ monostabilny 2 razy w czasie jednego okresu. Czas trwania impulsu to 1/4 okresu przebiegu wejściowego. Możesz to jeszcze raz powtórzyć.
  Niestety metoda x4 działa dla wąskiego zakresu częstotliwości. Metoda x2 jest lepsza bo możesz ustawić monostabla na 1/4 najkrótszego okresu i dalej będziesz otrzymywał po 2 równoodległe impulsy na kazdy okres we (zakładając, że wejście ma wypełnienie 50%)

  Druga metoda to powielacz z pętlą fazową (PLL). Porównuje ona częstotliwość generatora przestrajanego z wzorcową i tak dostraja ten pierwszy, że śledzi on częstotliwość wzorcową.

  jeżeli

  fwz=fwe/M i fgen=fvco/N to po porównaniu

  fwz=fgen na wyjściu generatora VCO (voltage controlled oscillator)

  otrzymujesz częstotliwość

  fwe/M=fvco/N

  $$f_v_c_o=\frac{N}{M}*fwe$$

  co daje spore możliwości. Pętla ma też swoje wady, zaleznie od użytego komparatora fazy (częstotliwości)może być wrażliwa na szumy i zakłócenia w przebiegu wejściowym lub zestroić się do harmonicznej przebiegu we.
  Ma też dwa parametry: zakres zaskoku i zakres trzymania, które należy brać pod uwagę w danym zastosowaniu.
  Zakres zaskoku to zakres częstotliwości wejściowych, dla których pętla zsynchronizuje generator wyjściowy po uprzednik braku sygnału wejściowego.

  Zakres trzymania (szerszy niż zakres zaskoku) to zakres częstotliwości, dla których pętla jest w stanie śledzić zmiany częstotliwości sygnału wejściowego utrzymując synchronizm.
  Innym problemem jest szybkość odpowiedzi pętli na zmianę częstotliwości wejściowej co może być ważne w pewnych zastosowaniach (np. demodulacji sygnałów cyfrowych zakodowanych częstotliwościowo).

  0
 • #5 04 Cze 2006 20:50
  dee jay G
  Poziom 26  

  Sorki, że rozgrzebuję stary temat, ale jest to jeden z kilku, gdzie pojawiło się coś konkretnego.
  Moje pytanie jest następujące:
  Szukam układu, który powiela impulsy (x2 i x4), ale jest problem! Impulsy dostarczone do układu nie będą 50:50, a chodzi mi o miarowe impulsy na wyjściu układu, tak więc (standardowe) wykrywanie zbocza odpada.
  Może jakiś (inteligentny) układ na zasadzie licznika BPM, który to dostaje pojedyncze impulsy, a za moment już wie ile ich przypada na jedną minutę (i to dokładnie wie!) Nie mam pomysłu, więc proszę o jakieś ;)
  Czy jest na forum ktoś, kto umiał by zaprzęgnąć jakiś "procek" do tej roboty? Dobrze było by, gdyby układ "pamiętał" częstotliwość po zaniku sygnału wejściowego i generował dalej :D

  0
 • #6 06 Cze 2006 10:43
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Podaj coś więcej o charakterze tych sygnałów do powielania:

  - kształt
  - napięcia
  - czasy
  - zakres częstotliwości
  - wymagane parametry sygnału wyjściowego

  0
 • #7 06 Cze 2006 11:51
  dee jay G
  Poziom 26  

  Układ ma służyć jako synchronizator oświetlenia (dyskotekowego) z rytmem muzyki. Teraz tak:
  Jest już wykonany tzw. BEAT EXTRACTOR (układ śledzący rytm), czyli mamy już dostępne impulsy prostokątne (niestety wypełnienie tych impulsów nigdy nie będzie wynosić 50%, bo tempo jest różne w różnych utworach, a impulsy te, niezależnie od ich częstotliwości trwają zawsze tyle samo czasu) Impulsy wejściowe i wyjściowe w standardzie TTL czyli zakres napięć 0V-5V Częstotliwość tych impulsów będzie zawierać się w granicach powiedzmy 1Hz - 3Hz, czyli tempo od 60 - 180BPM. Urządzenie przy dostarczeniu mu na wejście częstotliwości 1Hz, musi dawać na wyjściu cęstotliwość 4Hz, ale impulsy muszą być miarowe, czyli wystąpić dokładnie 4 razy między pierwszym, a kolejnym impulsem wejściowym.
  Potem dołożę sobie już dzielnik na np. 4013, który będzie dzielił przez 2.

  Pozdrawiam.

  PS: Poniżej znajduje się rysunek wyjaśniający cały problem.
  "Przebieg A" byłby łatwy do uzyskania, choćby przez prosty generator wyzwalany impulsem sterującym (wejściowym), ale mnie interesuje "Przebieg B", niestety nie mam pomysłu jak go uzyskać.

  Gdyby tak jeszcze dało się dołożyć wyświetlacz LED pokazujący tempo w jednostkach BPM i możliwość przejścia na zwykły generator (kiedy nie można zweryfikować tempa automatycznie) przestrajany potencjometrem (również z odczytem tempa na wyświetlaczu LED) np. co 0.5 BPM ... mm... marzenia... ;)

  0
  Szukaj w 5mln produktów