Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie Alphard YAKUZA PW1203AX w obudowie ze szczeliną bass reflex

23 Wrz 2011 16:13 996 4
  • Poziom 10  
    Witam! Mam pytanie odnośnie problemu jak w temacie, dodam jeszcze że obudowa wykonana została wg. projektu: http://streemo.pl/Portal/663988,Film,djSharpe...nia_BR_pod_Alphard_YAKUZA_PW_1203_AX_str.html
    Materiał to płyta MDF ( nie mylić z wiórową ) grubości 20mm, wszystko solidnie posklejane vicol'em i poskręcane drewnowkrętami - nie ma mowy o jakichkolwiek drganiach, a całość zasilana była Peiying'iem ALIEN 1K76D. Jednostka centralna to Sony Xplode CDX-GT616U.

Wrażenia z odsłuchu: w zasadzie kiedy nie odkręcało się gały za mocno to bas był dość dobrze kontrolowany, głęboki (nie mulił) i dość potężny.
    :) im ciszej grała muzyczka tym bas bardziej mi sie podobał, natomiast powyzej pewnego poziomu kompresja gdzieś zanikła i mialem wrażenie że membrama
    lata jak chce co w efekcie dało wrażenie buczenia/furgotania - nie było tego przyjemnego uderzenia w impulsie.

Moje wnioski: zastanawiam sie czy zjawisko furgotania postaje dlatego że tunel ma za dużą przepustowość i obudowa nie trzyma głośnika na odpowiedniej
    poduszce powietrznej w środku - czyli za mała kompresja. Czy może wzmacniacz ma za mały DF, tak że jak się pociągnie trochę więcej watów to zupełnie
    traci kontrolę nad głośnikiem. A może jedno i drugie ?

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tego zjawiska. Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie fachowe informacje w tej sprawie.

Pozdrawiam!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To niestety brak kontroli wzmacniacza nad głośnikiem.
  • Poziom 39  
    Częściowo się zgodzę, częściowo nie.
    Czy ja dobrze widzę że tunel ma szerokość tylko 2cm? Jeżeli tak to tutaj leży wina furgotania itp
    Cytat:
    Moje wnioski: zastanawiam sie czy zjawisko furgotania postaje dlatego że tunel ma za dużą przepustowość i obudowa nie trzyma głośnika na odpowiedniej
    poduszce powietrznej w środku - czyli za mała kompresja.
    ta teoria jest błędna. Zapoznaj się z podstawami projektowania obudowy b-r to zrozumiesz dlaczego.

Jednak przy "furgoczącym" tunelu bas nie powinien zanikać, i tutaj problemem może być wzmacniacz lub sam głośnik.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem i informacje. Tak, to prawda, liznąłem tylko z grubsza teorię obudów BR. Natomiast na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko tyle że zawierzyłem gotowemu projektowi (patrz link). Nie analizowałem tej konstrukcji. Zastanowiło mnie to że przy cichym graniu wszystko było ok, bas był sprężysty ale wyraźnie było słychać kontur, a po podkręceniu volume bardzo się spłaszczył i stracił tą fajną kompresję - to było coś jak "łuu łuu łuu...". Myślę że dobrym rozwiązaniem byłoby wykonanie jeszcze jednej obudowy BR, tym razem z tynelem okrągłym, policzonej w WinISD własnoręcznie i przetestowanie tego w tej samej konfiguracji. Jednak będzie to najbardziej pracochłonne rozwiązanie, a ja właśnie czasu chciałem zaoszczędzić - stąd moje pytanie. Poza tym wolałbym nie powtarzać dwa razy tych samych błędów.
    No nic raz jeszcze dziękuję! Myślę że przedstawione przez kolegów informacje na razie przynajmniej mi wystarczą.

Pozrdawiam!
  • Poziom 39  
    b-r szczelinowy działa tak samo jak okrągły. Zmiana na okrągły niewiele pomoże. Co innego zwiększenie przekroju lub zaokrąglenie wejścia/wyjścia.
    Może dla wyeliminowania winy wzmacniacza zatkaj b-r i sprawdź głośnik w obudowie zamkniętej?