Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosty odbiornik ADSB

marek_34 02 Apr 2012 18:30 77597 134
    wladi.klimek
    Level 18  
    Nie udało mi się znaleźć niczego konkretnego na temat tej głowicy. Jednak wydaje mi się, że jest to zubożona głowica - bez demodulatora, strojona napięciowo.
    Żeby ją wykorzystać należałoby, ów demodulator z okolicznymi układami dobudować. Moim zdaniem, szkoda zachodu. Mimo wszystko łatwiej będzie zdobyć pełną głowicę, ze znanym demodulatorem.

Quote:
    Dyć ja też właśnie dzisiaj wykopałem taką samą głowicę i zastanawiam się, jak ją zaprząc do odbierania ADS-B.

Ta głowica ma wyjście BB, zatem można ją zastosować do projektu z początku strony. Plus układ do przestrajania napięciowego, podany kilka postów wyżej.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    Klima
    Level 30  
    wladi.klimek wrote:
    Quote:
    Dyć ja też właśnie dzisiaj wykopałem taką samą głowicę i zastanawiam się, jak ją zaprząc do odbierania ADS-B.

Ta głowica ma wyjście BB, zatem można ją zastosować do projektu z początku strony. Plus układ do przestrajania napięciowego, podany kilka postów wyżej.

Popraw mnie, jeśli się mylę, ale wyjście BB jest za demodulatorem FM. Sygnał ADS-B jest modulowany czymś w rodzaju OOK, czyli modulacją amplitudową. W tej sytuacji poprawność działania zależy chyba od tego, jak użyty w głowicy demodulator FM reaguje na brak sygnału na wejściu. Mylę się, czy nie?
    tuner22
    Level 12  
    Witam
    Koledzy dajcie sobie spokój z tą głowicą ja ją testowałem i mam mieszane odczucia.
    Pierwsze co to demodulator, jakieś kosmiczne oznaczenia i brak w necie jakiejkolwiek noty ale próbowałem dalej dorobiłem zasilacz 12 i 5V podłączyłem do dekodera i o dziwo odezwał się ale? czułość na antenie "Slim Jim" bardzo słaba max zasięg 30km! dla mnie za mało, po drugie brak możliwości zabrania dekodera w teren (u mnie działka) ze względu na 2 napięcia zasilające. Polecam głowicę Mitsumi lub Alps ja wykorzystałem głowicę Mitsumi jest tam demodulator TDA 8012 co prawda jest ona sterowana po I2C ale dało się ją łatwym sposobem przerobić na sterowanie analogowe, mnie to zajęło 5 minut. Vtune dla częstotliwości 1090 MHz u mnie wynosi 3,34 V. Całość zasilam z portu USB laptopa i działa rewelacyjnie. Zasięg na antenie "Slim Jim" to około 150 km a a mieszkam w kamienicy więc dla mnie ok zobaczymy jak będzie działać w terenie.
    Klima
    OOK(on-off keying) kluczowanie amplitudy jest jedną z odmian ASK używana np. do transmisji kodu Morsa

Oto mój dekoder i anteny
    Bardzo prosty odbiornik ADSB Bardzo prosty odbiornik ADSB

A tak w środku z głowicą Mitsumi TSU-7 51D
  • Farnell IoTFarnell IoT
    wladi.klimek
    Level 18  
    Quote:
    Popraw mnie, jeśli się mylę, ale wyjście BB jest za demodulatorem FM. Sygnał ADS-B jest modulowany czymś w rodzaju OOK, czyli modulacją amplitudową. W tej sytuacji poprawność działania zależy chyba od tego, jak użyty w głowicy demodulator FM reaguje na brak sygnału na wejściu. Mylę się, czy nie?

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż, masz rację, BB to wyjście sygnału zdemodulowanego FM. I aby zmusić demodulator FM do pracy z emisją OOK, czyli de facto prostą modulacją AM, autor zastosował pewien myk - pracę na zboczu charakterystyki filtra pośredniej. Dlatego głowica w jego projekcie pracuje na częstotliwości 1074MHz (a nie 1090MHz). Do tego dochodzi tłumik ~6dB na wejściu antenowym. Nie jest to doskonała metoda, ale znacząco upraszcza budowę takiego odbiornika - brak ingerencji w głowicę, brak konieczności strojenia czy korzystania ze specjalistycznych przyrządów.
    Tak samo ma się sprawa demodulatorem TDA8012. Tu informacja do kolegi tuner22, poszukaj pdf'a do filtra pośredniej w swojej głowicy i spróbuj zestroić głowicę na częstotliwość niższą (lub wyższą) o połowę szerokości pasma przenoszenia filtra. Czyli jeśli filtr ma pasmo 32MHz, to 1090MHz - 32MHz/2 = 1074MHz. Lub po prostu odjedź trochę od 1090MHz i zobacz czy coś się poprawi.
    Z tego co udało mi się ustalić tylko demodulatory TA8754 i TA8804 mają wyjście dające (trochę przypadkiem) zdemodulowany sygnał AM. I tylko je stroimy na 1090MHz.
    tuner22
    Level 12  
    wladi.klimek wrote:
    Tak samo ma się sprawa demodulatorem TDA8012. Tu informacja do kolegi tuner22, poszukaj pdf'a do filtra pośredniej w swojej głowicy i spróbuj zestroić głowicę na częstotliwość niższą (lub wyższą) o połowę szerokości pasma przenoszenia filtra. Czyli jeśli filtr ma pasmo 32MHz, to 1090MHz - 32MHz/2 = 1074MHz. Lub po prostu odjedź trochę od 1090MHz i zobacz czy coś się poprawi.
    Z tego co udało mi się ustalić tylko demodulatory TA8754 i TA8804 mają wyjście dające (trochę przypadkiem) zdemodulowany sygnał AM. I tylko je stroimy na 1090MHz.

Wladi.klimek Wziąłem to pod uwagę, ale jak pisałem dekoder pracuje u mnie poprawnie i odbieram sygnał. Mój problem leży po stronie lokalizacji niestety mieszkam w kamienicy i z tego powodu mam mały zasięg.
    Klima
    Level 30  
    wladi.klimek wrote:
    aby zmusić demodulator FM do pracy z emisją OOK, czyli de facto prostą modulacją AM, autor zastosował pewien myk - pracę na zboczu charakterystyki filtra pośredniej. Dlatego głowica w jego projekcie pracuje na częstotliwości 1074MHz (a nie 1090MHz). Do tego dochodzi tłumik ~6dB na wejściu antenowym.

Nadal nie za bardzo chwytam. OOK działa na zasadzie "jest nośna-nie ma nośnej". Co daje nam praca na zboczu filtru i tłumik? Jakie to ma znaczenie dla demodulatora FM?

Jest jeszcze jedna rzecz - wymieniona przeze mnie głowica ma wyjście z pętli AGC, chyba coś na kształt RSSI. Jeśli nie ma zbyt dużych stałych czasowych, to może dałoby się to wyjście wykorzystać?

Dodano po 3 [minuty]:

tuner22 wrote:
    Polecam głowicę Mitsumi lub Alps

OK, to jeszcze powiedz, skąd je wziąć? Bo ja ze śmieci wygrzebałem tego mojego Sharpa jedynie.
    wladi.klimek
    Level 18  
    Quote:
    Jest jeszcze jedna rzecz - wymieniona przeze mnie głowica ma wyjście z pętli AGC, chyba coś na kształt RSSI. Jeśli nie ma zbyt dużych stałych czasowych, to może dałoby się to wyjście wykorzystać?

Myślę, że jest tylko jedna metoda by się przekonać - spróbować. A o pozostałych nurtujących cie pytania proponuję poczytać, odpowiedzi są na pierwszej stronie w googlach.
    tuner22
    Level 12  
    Klima wrote:
    OK, to jeszcze powiedz, skąd je wziąć? Bo ja ze śmieci wygrzebałem tego mojego Sharpa jedynie.

Witam
    Ja swoją głowicę zdobyłem od kolegi który wyrzucił uszkodzony dekoder Polsatu bodajże był to echostar, aha głowica jest sterowana po I2C ale można ją zmusić do pracy w systemie strojenia ręcznego
    MrDarkenRahl
    Level 13  
    Witam. Znalazłem w starym Echostarze DSB616 głowicę F7VZ0194. Siedzi w niej układ IX2410 (nie ma nigdzie karty katalogowej, nawet nie wiem, co to jest...) oraz STV0299B. Do tego układu znalazłem kartę, ale udało mi się znaleźć tylko wyprowadzenia dla I2C, nie mogę odszukać BB oraz innych wyprowadzeń. Nota tego układu:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/24828/STMICROELECTRONICS/STV0299B.html

Pomożecie mi proszę zidentyfikować potrzebne mi wyprowadzenia?
    Pozdrawiam.
    wladi.klimek
    Level 18  
    Podeślij jak najwyraźniejsze zdjęcia głowicy z obu stron. Może coś się uda wypatrzeć.
    wladi.klimek
    Level 18  
    Niestety, to głowica cyfrowa. Nie nadaje się do tego projektu.
    MrDarkenRahl
    Level 13  
    Niedobrze :/. A czy nie ma jakiegoś sposobu żeby jej użyć (ktoś wcześniej pisał o sterowaniu przez I2C, które mam)?
    tuner22
    Level 12  
    MrDarkenRahl wrote:
    Niedobrze :/. A czy nie ma jakiegoś sposobu żeby jej użyć (ktoś wcześniej pisał o sterowaniu przez I2C, które mam)?

Witam
    w moim dekoderze zastosowałem głowicę Mitsumi TSU-7 51D z dekodera echostar (polsat), jak ją przerobić na sterowanie ręczne pisałem wcześniej. Pana głowica jak wyżej koledzy pisali jest cyfrowa i się nie nada do tego dekodera ADS-B
    tofi79
    Level 10  
    Witam!

Posiadam głowicę prawdopodobnie Philipsa SF1218B (zdjęcia głowicy poniżej), na układach DA8012 oraz TSA5055T i chciałbym na jej podstawie zbudować odbiornik ADS-B z wykorzystaniem dekodera na układzie PIC 18F2550.
    W związku z tym, iż moja wiedza na temat elektroniki jest podstawowa, ale całkiem nieźle posługuję się lutownicą proszę o wskazówki jak połączyć tą głowicę z dekoderem i jak zestroić głowicę.
    Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam,
    Bardzo prosty odbiornik ADSB Bardzo prosty odbiornik ADSB
    kudlacz7
    Level 10  
    witam mam głowice nokia SXT 5004A3 oraz SALCOMPOY SXT 4202 (MADE IN FILNLAD) ?
    czy nadają się jeśli trzeba to podeśle fotki wnętrz
    tuner22
    Level 12  
    tofi79 wrote:
    Witam!

Posiadam głowicę prawdopodobnie Philipsa SF1218B (zdjęcia głowicy poniżej), na układach DA8012 oraz TSA5055T i chciałbym na jej podstawie zbudować odbiornik ADS-B z wykorzystaniem dekodera na układzie PIC 18F2550.

Witam
    Masz dobrą głowicę ale musisz ją przerobić na sterowanie analogowe. Są tam układy TDA8012 i TSA5055. Z tym pierwszym nie ma problemu wyciągasz sygnał z pinu 11 układu TDA8012 i poprzez filtr podłączasz do dekodera. Co do sterowania ręcznego to jeśli masz lutownice hot air to usuwasz układ TSA5055T i jeśli jest tam tranzystor to także go usuń, znajdziesz go po wyprowadzeniach układu tsa 5055 a konkretnie na wyprowadzeniu 16 tego układu. Resztę pozostaw bez zmian wejście 33V masz na wyprowadzeniu głowicy jesli podłaczysz do dekodera i doprowadzisz na te wejście napięcie około 3,34V to głowica powinna odbierać sygnał ADS-B jeśli nie możesz zrobić układ do recznej regulacji tego napięcia schemat jest gdzieś wczesniej zamieszczony. Pamietaj aby usunąć ten tranzystor bo będzie ci blokował napięcie i nie wstroisz się. Ja miałem w swojej głowicy takie same układy i zrobiłem tak jak opisałem tobie i odbiornik działa do dziś bez żadnych problemów.

kudlacz7 wrote:
    witam mam głowice nokia SXT 5004A3 oraz SALCOMPOY SXT 4202 (MADE IN FILNLAD) ?
    czy nadają się jeśli trzeba to podeśle fotki wnętrz

Podeślij fotki i zobaczymy czy da się z nimi coś zrobić. Jeśli tak to pomogę.
    Pozdrawiam Paweł
    MrDarkenRahl
    Level 13  
    Witam
    Dostałem stary dekoder Pace z analogową głowicą na której jest napisane 221-2178032 REV AQ (bądź AG) 6442A6. Poszukuje do niej jakiś informacji. W środku siedzą układy: ADC20013, SL1461S oraz 12089 XBPJ. Ma ktoś może datasheet do tej głowicy?
    Pozdrawiam
    Darken
    konti
    Level 27  
    Witam obserwuję temat od niedawna . Znalazłem głowicę TBCE18227IT. Posiada wyjścia takie jak na zdjęciu . Moje pytanie , czy ta głowica się nadaje do tego tematu . Posiada sterowanie po I2c . Ale nie wiem jak podłączyć tą głowicę do dekodera . Posiada układy 5055 i 8012 :)

silala128
    Level 10  
    Jeśli z założenie ma być to prosty odbiornik ADS-B, to czy nie lepiej zainteresować się odbiornikami sdr, chociażby jakąś kartą usb dvb-t opartą na chipsecie RTL2832U z tunerem R820T lub E4000. Już nie będę pisał o możliwościach jakie daje taki odbiornik, wystarczy sobie na wyroczni (google) poszukać.
    Klima
    Level 30  
    silala128 wrote:
    Jeśli z założenie ma być to prosty odbiornik ADS-B, to czy nie lepiej zainteresować się odbiornikami sdr, chociażby jakąś kartą usb dvb-t opartą na chipsecie RTL2832U z tunerem R820T lub E4000. Już nie będę pisał o możliwościach jakie daje taki odbiornik, wystarczy sobie na wyroczni (google) poszukać.

Potrzebny by był program dekodujący pakiety. Nie wiem, czy jest taki. W przypadku linkowanych wcześniej urządzeń, dekodowaniem wiadomości zajmuje się hardware. W ADS-B jest zdaje się transmisja 1Mb/s, dobrze pamiętam?
    lysy1980
    Level 31  
    Miałem kupować na ebayu właśnie z tunerem E4000, ten z linku to pewniak że ma odpowiedni tuner? Na ebayu z tym tunerem są droższe o około 10$ od pozostałych.
    Klima
    Level 30  
    lysy1980 wrote:
    Miałem kupować na ebayu właśnie z tunerem E4000, ten z linku to pewniak że ma odpowiedni tuner? Na ebayu z tym tunerem są droższe o około 10$ od pozostałych.

Mam taki, kupiony na DealExtreme, otworzyłem i jest tam na pewno Elonics i wymagany Realtek. Winrad mi z tym działa.
    Ale gwarancji nie daję - być może Chińczycy z żądzy zysku załadują w tę samą obudowę jakieś inne PCB z innymi układami? Ale raczej oczekiwałbym, że ten EZCAP będzie odpowiedni do naszych celów.
    lysy1980
    Level 31  
    Ja mam właśnie Ezcap EZTV645 taki jak w linku ale tuner niestety FC0013. Inne PCB.
    Klima
    Level 30  
    lysy1980 wrote:
    Ja mam właśnie Ezcap EZTV645 taki jak w linku ale tuner niestety FC0013. Inne PCB.

A, widzisz, mój to EZTV688 ale google odsyła właśnie do tego linku, który podałem. Czyli Chińczycy się wycwanili.
    yooshky
    Level 10  
    Ja używam LV5T Deluxe oczywiście na RTL + E4000.
    Na oryginalnej antence, którą umieściłem na parapecie w centrum blokowiska uzyskuję zasięg ~30-50km - większość kierunków całkowicie zasłonięta przez wysokie bloki.
    Wczoraj zrobiłem test i wykonałem antenę zamieszczoną w jednym z linków w tym temacie.

Konstrukcja:

Antenę wykonałem z kabla koncentrycznego.
    Zdjąłem oplot i powyginałem "gorący" drut wg rysunku. Z takiego samego drutu dorobiłem 4 przeciwwagi długości 130 mm odchylone 90 stopni od pionu. Na rysunku jako przeciwwaga zaproponowano krążek z blachy r=130mm (pomarańczowy "placek" u podstawy).
    Efekt? 2-3x większy zasięg niż na oryginalnej antenie z dongla, oczywiście na odsłoniętych kierunkach.
    Chcę taką antenę wykonać na dach, ale ciekaw jestem Waszych opinii a także potrzebuję pomocy w sprawie materiałów.
    Biorąc pod uwagę, że drut koncentryka ma tylko jakiś 1 mm - 1,50 mm grubości, efekt wygląda obiecująco.
    Czy antenę wykonać z pręta aluminiowego, rurki miedzianej? Jakiej grubości?
    Ile takich połówek fali wykonać?
    Zwiększenie ilości elementów poprawi zysk tej anteny? Oczywiście z pętelkami o obwodzie 130 mm (~fi40) dla przesunięcia fazy.
    -----------
    Jakie do tego filtry pasmowe (środek 1090MHz)? Może ma ktoś jakieś schematy? Najlepiej z użyciem gotowych elementów.
    Jaki do tego wzmacniacz?

Pozdrawiam

Edit:
    Taki wzmacniacz -> http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_satelitarny_20db_sa-001_terra_R85101.htm się nada?
    lysy1980
    Level 31  
    Z tym LV5T Deluxe też podobno nie jest pewniak że trafi się z odpowiednim tunerem.