Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gadu Gadu na komórce. Lista obsługiwanych telefonów.

Terefere 30 Nov 2004 18:11 9078 32
    Terefere
    Level 10  
    Czy jest lista obsługiwanych telefonów przez ten komunikator? Na stronie www.gadu-gadu.pl/komorka napisali tylko że fonik musi mieć Javę lub Wap i nic więcej.
    esiox
    Level 21  
    o to tez ciekawe czy mój fonik obsługóje gg i jak to wszystko wygląda na Motorola E365
    krzysieeq
    Level 10  
    ja na nokii 6310i miałem gg ale to cholerstwo tyle kasy zżera !! albo ja cos zle ustawilem ! ale liczyło mi za minute siedzenia na gg jak za minute polaczenia z WAP (to jeszcze bylo w starszym tak taku) :)
    _TB_TB_
    Level 12  
    Czyli miałeś przez CSD, a nie przez GPRS. W CSD opłaty są naliczane za czas połączenia, a w GPRS - za ilość danych.
    Mr. CEWKA
    Level 17  
    Z tego co mi wiadomo 6310i ma jagorzej zrealizowany GPRS jesli chodzi o naliczanie. Sprawdzone w praktyce - gprs wychodzi w tym phonie jak przez hscd. Ponoć - nieoficjalnie mówię - jest kiepsko zrealizowane potwierdzanie wysyłanych danych - czytałem o tym na jakiejś stronie z komunikatorami typu Jabber, nawet pisali, że przestają wspierać 6310i właśnie ze względu na koszty - szacunek dla klienta !

Z tego wynika że GPRS + (JAVA lub WAP) są kiespko opłacalne w 6310i - chyba że to wina konkretnej serii telefonów lub oprogramowania ?
    _TB_TB_
    Level 12  
    Chyba pomyliłeś CSD (max. prędkość 9,6kbps) z HSCSD - bodajże Nokia 6310i nie obsługoje HSCSD (8-kanałowa wersja CSD, max. prędkość to 43,1kbps).

WSZYSTKIE komórki Nokii nie udostępniają modemu GPRS aplikacjom, a jedynie interfejs dostępowy -> KAŻDY wysłany pakiet (choćby jednobajtowy) ma automatycznie dołączane nagłówki WAP.

Akurat WAP przez GPRS w 6310i ma sens, ponieważ owe nagłówki to nagłówki WAP. Inne telefony dołączają te nagłówki w przypadku przeglądania stron WAP. Inaczej się sprawy mają w przypadku komunikacji z siecią przez aplikacje Java, które zwykle implementują swój protokół, który nie wymaga tych nieszczęsnych nagłówków...

Trochę 'namotlałem', ale mam nadzieję, że wyjaśniłem przy okazji trochę:)
    _TB_TB_
    Level 12  
    Jest też 'szybsza' wersja CSD -> 17kbps bodajże.
    Mr. CEWKA
    Level 17  
    _TB_TB_ wrote:
    Chyba pomyliłeś CSD (max. prędkość 9,6kbps) z HSCSD - bodajże Nokia 6310i nie obsługoje HSCSD (8-kanałowa wersja CSD, max. prędkość to 43,1kbps).
    trochę:)

Nie zauważyłem aby korzystanie z Wap na 6310i (przez gprs było tańsze niż na innych komórkach, raczej powiedziałbym że zdecydowanie droższe - zobaczyłem dwie liche stronki WAP (małe) i transfer wyniósł ponad 100kb. (a stronki tyle nie mialy, na innej komórce wyszło taniej - może zależy to od operatora ?)

6310i MA HSCD tak samo jak 6210 (ale ta nie ma GPRS).

Dzięki za wyjaśnienie z WAP.
    mmm777
    Level 30  
    Problem polega na tym, ze koszt transferu GPRS jest liczony od poczatku *sesji*.
    A w Nokiach kazde polaczenie z wap to nowa sesja...
    Mozna w menu konfiguracji wybrac *polaczenie ciagle* - ale (jak wyjasnia Nokia) na zyczenie operatorow to NIE dziala.
    W przypadku komunikatorow prowadzi to do zadziwiajaco wysokich rachunkow!
    Do odblokowania tej opcji mozna uzyc programu Gammu Marcina Wiacka.
    Albo - dyskutowac z operatorem, dlaczego sprzedal nie w pelni dzialajacy telefon ;)
    _TB_TB_
    Level 12  
    Fakt, 6310i ma HSCSD (High Speed Circuit Switched Data transfer) :) Aczkolwiek nie wiem, czy nasi operatorzy udostępniają tą usługę...

Kwestia dużych opłat za WAP - może masz coś źle skonfigurowane?? Ja na mojej 6310i korzystam normalnie - np odwiedzenie 2 stronek WAP kosztuje mnie około 20kb:)
    aren
    Level 28  
    Tu nie chodzi o to ze koszty na 6310i sa wysokie, tylko ogolnie w kazdej noki koszty sa 600 x wieksze niz w innych telefonach z java. wstawie tu tekst do jednego z komunikatorow na telefony:

Midlety w telefonach Nokii łączą się z Internetem przez GPRS, ale jedynie za pomocą protokołu WAP. Tam-Tam regularnie wysyła do serwera jednobajtowe pakiety kontrolne, mające za zadanie sprawdzić, czy przyszedł nowy komunikat. Nokia do tej informacji dodaje nagłówki HTTP o wielkości około 600 bajtow. Czyli aby sprawdzić, czy przyszedl nowy komunikat, TT działający na Nokii musi wysłać 600 razy więcej informacji, niż np. jego odpowiednik dla Siemensa. Jak wiadomo, w przypadku GPRS ilość przesłanych informacji przekłada się bezpośrednio na koszty. Z tego powodu, mimo obecnosci GPRS, koszty na Nokii są 600 razy wyższe niż na Siemensach.
    Dodatkowo sprawę pogarsza fakt, iż midlety działające w Nokiach łączą się z internetem w taki sam sposób, jak przeglądarka WAP, zamiast łączyć się tak, jak to robi komputer podłączony do telefonu. Np. w przypadku Ery midlety na Nokii korzystają z usługi EraWAP zamiast EraInternet. Zwykle oznacza to kolejny, tym razem dziesięciokrotny wzrost kosztów.
    ROBERT11
    Level 15  
    Z tego co gdzies przeczytłaem to wiem ze to działe nie na wszystkich telefonikach..działa na nokiach...nowych siemensach..motorolkach..a ja mam sonyericssona t 610 i jak szukałem to nic na ten temat nie znalazłem. A co do ustawien to trzeba to ustawic przez internet GPRS a nie WAP..gdzyz naprzykład w plusie WAP 10k kosztuje 35groszy a internet GPRS 100k 60groszy!!!Trzeba liczyc sie z tym ze naliczanie pakietu jaes oddzielne dal wysyłanych i odbieranych danych!!tak wiec jak uda wam sie ustawic przez INTERNET GPRS to za samo połączenie zkasuje wam z góry 200k(1.2zł) obojętnie czy zaraz wyjdziecie czy bedziecie siedziec 2 godziny( bo na tyle to 200k(1.2zł) starczy przy sredniej rozmowie...ja tak kiedys gadałem przez INTERNET GPRS tyle ze przez kompa(komórka była modemem)
    Pozdrawiam
    mmm777
    Level 30  
    Problemem jest to, ze kazdy taki pakiet to nowa sesja - liczona od nowa.

Zainteresowalem sie tematem, bo mam klienta emaila (java) na 3510i i zauwazylem, ze obejrzenie poczty kosztuje mnie ok. 3zl ! Przy czym ilosci transmitowanych danych nie sa duze...
    Gammu juz mam, teraz szukam taniego kabla.
    Auwo
    Level 1  
    nie polecam instalowania gg na telefonach NOKIA - oplaty sa wysokie gdyz telefony NOKIA zle realizuja polaczenia do serwera gg - okolo 600 razy drozej niz na innych modelach telefonow - wyczytalem to gdzies w necie - sprawdzone.
    plociarz
    Level 21  
    czy wogole cos takiego istnieje
    Mr. CEWKA
    Level 17  
    plociarz wrote:
    czy wogole cos takiego istnieje

Co klient Java na GG ? Tak

Czytałeś posty powyżej ?

W necie są przynajmiej 2 sprawdzone klenty GG na komórkę. (standard "Jabber") Rozważamy opłacalność....
    ralph03
    Level 19  
    mmm777 wrote:

Gammu juz mam, teraz szukam taniego kabla.

Juz teraz Ci powiem, ze na 3510i nie uaktywnisz Always Online. W tej słuchawce sie nie da w 3510 owszem ale nie w "i". Pisze to nawet w dokumentacji telefonu. I sam sprawdzałem.

W nokiach jest drogo chyba ze są o nokie z symbianem i uzywamy klienta napisanego w symbianie. Na jave polecam np. siemensy.

Co do programow to uzywalem papla.pl Używałbym nadal ale mam wlasnie N3510i i za duze koszty jak dla mnie. Dosyc ze nie trzyma sesji GPRS to jeszcze wysyla za duze nagłowki przez co mozna zbankrutować siedzac kilka minut na gadulcu.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    Level 1  
    Lio85
    Level 11  
    Siemka mam pytanie czy jest możliwość mieć gady gadu na nokii 6610i tak zeby to w miare tanio wynosiło jeden z kumpli pyta bo nabyl telefonik taki za pare groszy z góry dziekuje za odpowiedz
    kszysek
    Level 18  
    Lio85 wrote:
    Witaj mam pytanie czy jest możliwość mieć gady gadu na nokii 6610i tak zeby to w miare tanio wynosiło jeden z kumpli pyta bo nabyl telefonik taki za pare groszy z góry dziekuje za odpowiedz

jasne ze jest taka mozliwosc, po naprawde niskich koszach,
    poszukaj na forum informacji na temat papla komunikator, jadugadu
    krzys_8x
    Level 13  
    Jesli macie orange, wystarczy korzystan z profilu internet gprs a nie wap, i wtedy za 50 kb nalicza tylko 25 gr. ok 1 godz siedzenia w jadu gadu;) naprawe fajny bajer. pozdrawiam
    shake
    Level 18  
    oto lista
    Motorola: KRZR K1, L6, ROKR E1, SLVR L7, V235, V3

Nokia: 2610, 6070, 6101, 6103, 6230, 6230i, 6600, 6630, 6680, N70

Sagem: MY X5-2V, my400x, my401X

Siemens: C75, CX65, CXT65, CX70, CXT70, M65, ME75, S65

Sony Ericsson: D750i, K310i, K500i, K508i, K510i, K610i, K700i, K750i, K800i, W300i, W800i
    Tsubasa21
    Level 11  
    Witam
    Jesli ktos ma karte na heyah może wejść na oficjalną strone heyah i tam są podane modele które odbieraj gg i oczywiście jest również opis jak zainstalować. Ja tak zrobiłem i smiga co tydzien 1zł pierwszy tydzien za darmo tylko płaci sie za sciągnięcie gg na telefon. Można w każdej chwili zrezygnować nie wiem jak w innych sieciach.Pozdrawiam
    mdawidm
    Level 12  
    Jakby ktoś chciał to w załączniku daję programik, już nie trzeba płacić za ściąganie przez WAP :)
    Nie razpakowujcie pliku tylko zmiencie rozszerzenie z "rar" na "jar" bo nie moglem dodac załącznika.
    edmajk
    Level 11  
    Tsubasa21 wrote:
    Witam
    Jesli ktos ma karte na heyah może wejść na oficjalną strone heyah i tam są podane modele które odbieraj gg i oczywiście jest również opis jak zainstalować. Ja tak zrobiłem i smiga co tydzien 1zł pierwszy tydzien za darmo tylko płaci sie za sciągnięcie gg na telefon. Można w każdej chwili zrezygnować nie wiem jak w innych sieciach.Pozdrawiam
    hej wiesz moze co to jest talk now to jest w menu sagemie my401x????
    Misbond
    Level 14  
    a ja miałem gg na N6600 i to chodziło (oczywiście w javie) ale co do kosztów to się zgadzam są duże w porównaniu do PAPLI którą wam polecam obsługóje również GG
    shake
    Level 18  
    gg obsłubuje prawie każdy telefon z javą ale trzeba płacić więcej niż w tych wymienionych przez ere
    Flasiu
    Level 10  
    Co do GG w komórce to mogę powiedzieć że jestem trochę obcykany, bo bardzo chciałem mieć takie coś a HeyahGG było za duże (HeyahGG zajmuje 156kB a moja 6020 ma ograniczenie, że maksymalny rozmiar instalowanej aplikacji wynosi 125kB) dlatego wpadłem na ciekawy pomysł. Zainstalowałem Paplę. Papla zajmuje 56kB? i z powodzeniem wejdzie na każdy telefon, który ma Javę. Papla przesyła dość mało danych więc koszty paplania nie są duże. Mi wystarczyło 7 zł żeby licznik (licznik czasu połączeń GPRS) podnieść o 27 Godzin :) Jedynym minusem papli jest to, że w pełni naładowana bateria wytrzymuje przy gadaniu max 4 godziny i przy tym sie bardzo grzeje wyświetlacz (światło) i bateria... Ale w końcu coś za coś. Dlatego jeśli ktoś chce ściągać Heyah GG/Era GG na telefon, którego nie ma na liście to radzę żeby sobie zainstalował Paplę instant.

A oto lista telefonów, na których testowano paplę

Siemens: S55, SL50, SX1, C60, MC60, CX65, C65, M55,AX72;
    SonyEricsson: P900 ,K500i ,K700i, K300i, K750i
    Nokia: 6600
    Sagem: MyX4, MyX5, MyX6, MyX6-2
    Siemens: SL45i, C55, MT50, M50
    Motorola: T720, T722i, Accompli 008, Accompli 009, V220, C385, E398
    Siemens: U15
    Nokia: 2650, 3510i, 7650, N-Gage, 6610, 6220, 6230, 6100, 3100, 3200, 3205, 3300, 5100, 5140, 6800, 7210, 7250i, 7600, 7610, 8910i, 6810, 6820, 9210, 9500, N70, N80, E50, 6021, 6600,6020, 6630
    SonyEricsson: P800, K300i, K800i, K700I, w810i, M65
    Motorola: V300, V500, V600
    Panasonic: x700
    Siemens: SK65
    SonyEricsson: T610, T630
    Nokia: 6230i

Papla powinna bez problemu chodzić na innych telefonach na których jej nie testowano...

shake wrote:
    gg obsłubuje prawie każdy telefon z javą

Zgodzę się z tym Prawie. Jeżeli telefon nie ma ograniczeń co do maksymalnego rozmiaru instalowanej aplikacji to tak.

shake wrote:
    ale trzeba płacić więcej niż w tych wymienionych przez ere

Z tym się nie zgodzę... Jeżeli aplikacja pójdzie na jakimś telefonie, którego nie ma w spisie to i tak tyle samo będzie się płacić (w heyah i erze - 1,22zł tygodniowo.)

edmajk wrote:
    wiesz moze co to jest talk now to jest w menu sagemie my401x????

Talk Now to chyba to samo co w Nokii Push to talk. ale nie jestem pewien. Push to talk to coś takiego jak krótkofalówka. Wciskasz przycisk i mówisz...

Dla zainteresowanych podaję link do Papli:
    http://komunikator.papla.pl/text.asp?file=instant_mob.html

Pozdrawiam, Flasiu
    hubertus1988
    Level 12  
    Mam pytanie, czy w orange można mieć GG za 1zł czy jakąś stałą stawke czy to jest naliczane za ilość pakietwó wysłąnych itp...???