Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szmaragd 301, przestrojenie

larthenvouthyr 30 Nov 2004 18:20 2858 11
IGE-XAO
 • #1
  larthenvouthyr
  Level 11  
  Wydobyłem z piwnicy babci taki okaz, zdaje się ze sprawny, ale na pewno przydałoby mu się przestrojenie. Czy ktoś wie jak to się robi? Czy trzeba wymienić całą głowicę programatora, czy można ją jakoś przerobić?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Chyba chodzi o telewizor Szmaragd 901?
  Wydaje mi się, że najsensowniej jest nic nie kombinować z głowicą. Szkoda niszczyć zabytek. Radzę raczej dobudować konwerter. Swoją drogą ten telewizor powinien chyba jedynkę odbierać bez przestrojenia.
 • #3
  cyruss
  Level 30  
  Głowica takiego zabytku (wtedy nazywana przełącznikiem kanałów) umożliwia odbiór kanałów 1 - 12 (VHFL i VHFH). Po wprowadzeniu do użytku kanałów 21-60 (UHF) mozna było kupić tzw. adaptor (taka zubożona, bez części VHF, głowica zintegrowana zasilana z nap. anodowego) który stawiało się na OTV, podłączało do przeł. kanałów i potencjometrem wieloobrotowym łapało program. Mam gdzieś instrukcję do takiego adaptora ze schematem - na jej podstawie podłączysz dowolną głowicę i możesz odebrać nawet kablówkę. Daj znać to zeskanuję i podeślę.
 • #4
  TELERADIOMECHANIKA

  Level 29  
  Mam taki adaptor mogę ci wysłać za pobraniem za przysłowiowe grosze.Proszę o telefon podam ci na pw
 • IGE-XAO
 • #5
  pleno
  Level 19  
  Niestety, taki adaptor w Szmaragdach nie będzie działać!!! Po prostu odpowiednim przełcznikiem sygnał z adaptora był podłączanany do wjeścia wzmacniacza p.cz, a głowica lampowa była wtedy odłączana. W nowszych TV owszem bo tam pośrednia ma częstotliwość 38 MHz podobnie jak w zintegrowanych głowicach, natomiast TV ery szmaragdów miały pośrednią 34,25 MHz. Trzeba zrobić konwerter, bedziesz miał TV z podwójną przemianą :) A tak poza tym to też jestem z Poznania i możesz złapać TVP1 na 9 kanale ze Śremu, a na 11 z Akademii Ekonomicznej masz TVP2. Ja odbieram te programy na Agacie
 • #6
  kaem
  Level 28  
  Kanały K1-K12 są powoli likwidowane, a już zwłaszcza K1-K5. Dlatego w rejonach, gdzie jeden z programów TVP był kiedyś nadawany w kanałach K1-K5 (np. w Bydgoszczy na K1), te programy przesunięto na kanały K21-K69. Pół biedy, jeżeli drugi z dwóch programów był nadawany na K6-K12 (np. na K10 w Gdańsku) - te kanały jeszcze kilka lat będą w użyciu, zanim nie zastapi ich naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T). Natomiast w miastach, gdzie kiedyś nadawano jeden program w K1-K5, a drugi (i następne) od razu w K21-K69, zwykle na odbiorniku dwunastokanałowym nie można już odebrać prawie nic. Zauważcie, że wiele telewizorów sprowadzonych prywatnie z zagranicy (a także karty TV) nie ma w ogóle możliwości odbioru w kanałach K1-K5, bo na Zachodzie telewizja nie wykorzystuje już dawno tych częstotliwości.
  Paradoksalnie, w lepszej sytuacji są abonenci telewizji kablowej. Rozkład kanałów w sieci kablowej jest bowiem taki, że wykorzystywane są dość gęsto kanały K6-K12, więc nawet na odbiornikach dwunastokanałowych można odebrać ok. 5 programów (inna sprawa z jaką jakością - stare telewizory są mało selektywne, a w kablówkach mamy kanały co 8 MHz, więc zwykle jest "mora" od kanału sąsiedniego).
  Nie ma możliwości przestrojenia lampowej głowicy telewizyjnej na kanały K21-K69, ponieważ jest to zbyt duża różnica częstotliwości - praktycznie inny rząd wielkości. Trzeba byłoby zastosować zupełnie nową głowicę ale dostosowaną do układu starego telewizora i wątpię by taka była powszechnie dostępna na rynku. Kanały K1-K12 zajmują pasmo 49-230 MHz, natomiast kanały K21-K69 pasmo 471-860 MHz. Nawet nowoczesne głowice zawierają tak naprawdę co najmniej dwie oddzielne głowice w jednej obudowie - po prostu niemożliwa jest przemiana tak szerokiego pasma częstotliwości (w sumie 49-860 MHz) za posrednictwem jednego układu z tymi samymi tranzystorami, cewkami, filtrami, itp.
 • #7
  pleno
  Level 19  
  Ok, ale w TV produkowanych po 1962/3 roku pośrednia wynosiła już 38 MHz, także można podłączyć dowolną współczesną głowicę. Dotyczy to TV "zunifikowanych" np Zefir, Koral, Agat i ich dalsze mutacje. Natomiast wcześniejsze miały inną pośrenią i trzeba dać konwerter kótry pokrywa większą część UHF-u. Trzeba poszukać w dziale archiwa, jest tam kilka opisów konwerterów. Jak już pisałem wcześniej, w poznaniu TVP 1 i 2 śa dostępne na VHF-ie.
 • #8
  Jimi Hendrix
  Level 19  
  Czy można tak zrobić, by do starego, lampowego tv zapodać sygnał composite i oglądać go na ekranie?
  --------------------------------
  poz
  Jimi
 • #9
  TELERADIOMECHANIKA

  Level 29  
  Można spróbować.Sygnał video wprowadzić na wzmacniacz wizji a sygnał audio na wzmacniacz mcz
  oczywiście po odłączeniu części sygnałowej.Może tylko wystąpić problem z synchronizacja poziomą,wtedy trzeba zmienić stałą czasową w obwodzie regulacji fazy.
 • #10
  Jimi Hendrix
  Level 19  
  W jaki sposób? tutaj chodzi o otv alga
  --------
  poz
  jimi
 • #11
  pietrek
  Level 20  
  Masa tych telewizorów jest bezpośrednio połączona z siecią, więc ekperymenty z podłączaniem czegokolwiek poza anteną mogą się nieprzyjemnie skończyć.
  Proponuję wykorzystanie modulatora pracującego w VHF (były kiedyś stosowane w odtwarzaczach VHS).
 • #12
  larthenvouthyr
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim za pomoc, spróbuję podłączyć go od kablówki - może coś złapię.