Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

[Rozwi您ano] ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V...

25 Wrz 2011 11:02 6055 4
  • Poziom 17  
    ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V...
    Witam prosi豚ym o pomoc.
    Tak jak w temacie nie wiem jakim cudem w zasilaczu zosta這 prze陰czone na 110V no i co za tym idzie huk i wywali這 korki. Pierwsze ogl璠ziny uszkodzony bezpiecznik no i spalone dwa warystory MDC Z151 03UL. Wizualnie reszta sprawna chocia cewka na, kt鏎ej pisze E115982 MP-1301 SMT-35RV-LP3021D DCGM 0736 (11) E wygl康a na przegrzan.

Czy mog豉 si uszkodzi przy tym przepi璚iu i jak wywali ten prze陰cznik 110V? Czy zamiast tych warystor闚 mog zastosowa TVR07241 lub 7N47IK takie akurat mam dost瘼ne.
    ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V...ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V... ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V...

ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V...ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V...ENlight Corporation model: GPS-400AB C zasilacz po prze陰czeniu na 110V...
    Poprawi貫m TONI_2003.
  • PCBway
  • Poziom 34  
    No nie wiem, czy naprawa troch kolegi nie przerasta - w ko鎍u dzia造 serwisowe s dla u篡tkownik闚 posiadaj帷ych nieco wiedzy, do鈍iadczenia i znajomo軼i pos逝giwania si przynajmniej miernikiem uniwersalnym, czego IMHO u kolegi nie mo積a jednoznacznie stwierdzi. Og鏊nie zasilacz nie wygl康a na "trudny" pod wzgl璠em serwisu, bo jest z pasywnym PFC. Jednak瞠 nawet przy takich "pacjentach" trzeba mie te troch wiedzy i do鈍iadczenia, by napraw wykona dobrze i przy okazji nie zrobi sobie krzywdy/ spowodowa dalszych zniszcze lawinowych. Przepraszam, 瞠 si powtarzam, ale je瞠li kolega opiera si li tylko na wizualnej kontroli, to mo瞠 lepiej da sobie spok鎩 - co co wygl康a na wizualnie sprawne, wcale takim by nie musi - mam tutaj na my郵i ca造 uk豉d po stronie pierwotnej i p馧przewodniki (tranzystory, diody i uk豉d scalony sterownika STB). Trzeba sprawdzi miernikiem czy przypadkiem p馧przewodniki nie zosta造 przebite napi璚iowo lub pr康owo - albowiem jednak warto嗆 podanego napi璚ia by豉 przekroczona o 100% i zanim zadzia豉造 warystory i bezpiecznik, elementy p馧przewodnikowe mog造 ju zosta wcze郾iej uszkodzone.

1. "Cewka na kt鏎ej pisze E115982 MP-1301 SMT-35rv-LP3021D DCGM 0736 (11) E wygl康a na zgrzan. Czy mog豉 si uszkodzi przy tym przepi璚iu?". To nie by這 przepi璚ie, tylko sta貫 podanie nominalnego napi璚ia zasilania zawy穎nego o 100%! Nie, poza tym jest to transformator g堯wny i 郵ady wygl康aj na zacieki 鈔odka impregnacyjnego + folia termokurczliwa.

2. "Jak wywali ten prze陰cznik 110V?". Wcale nie trzeba nic "wywala" - wystarczy obci望 2 przewody id帷e pod ten prze陰cznik, a z drugiej strony wylutowa (lub te obci望) z p造tki PCB.

3. Warystory z15103ul s na napi璚ie 150-160V. Proponowane warystory tvr07241 lub 7n471k s na o wiele wy窺ze napi璚ia, wi璚 sens ich montowania jest 瘸den, bo nie spe軟i w tym przypadku 瘸dnej funkcji ochronnej jak poprzednie.
  • PCBway
  • Poziom 17  
    No z jednym fakt elektronikiem nie jestem. Ale z dost瘼em do internetu mo積a zdzia豉 du穎 je瞠li osoba jest my郵帷a. Mo瞠 磧e sformu這wa貫m pytanie w pierwszym po軼ie dlatego wysz這 troch niejasno軼i chodzi mi o to 瞠by po prostu
    osoba zajmuj帷a si i znaj帷a temat podpowiedzia豉 kt鏎e elementy mog造 zosta
    uszkodzone a ja jako laik ju sobie ich posprawdzam i wymieni. Wiem 瞠 to wygl康a jakby kto mi poda rozwi您anie na tacy no ale po to jest forum tak mi si wydaje chocia. Z lutownic sobie radze z miernikiem te jako dlatego zapyta貫m bo niema sensu 瞠bym wylutowa ka盥y element i go sprawdza. Dzi瘯uje za zainteresowanie.
  • Moderator
    Je郵i dalej b璠ziesz tak Tw鎩 temat interpretowa to znajdzie si w koszu!
    Dziesi徠ki razy temat poruszany i rozwi您any, a Ty tylko snujesz osnow bez fakt闚...

Sprawd czy nie masz tam takiego samego elementu oznaczonego jako warystor MDC Z151 (mo瞠 by pod陰czony r闚nolegle do PPFC w miejscu po陰czenia przewod闚 do p造ty PCB). S康z, 瞠 o ile wi璚ej element闚 nie zosta這 uszkodzonych (np. te dwa du瞠 kondensatory elektrolityczne oraz przetwornica PP) to po wymianie tych warystor闚 i bezpiecznika na takie same. Zasilacz powinien by dobry, ale pewno軼i nie ma nigdy bez wykonania pomiar闚 np. tych kondensator闚 elektrolitycznych (s康z i tego nie b璠ziesz wstanie wykona). Je郵i zatem zasilacz b璠zie mia wi璚ej uszkodze ( ni te warystory i bezpiecznik) to proponuj odpuszczenie sobie jego naprawy.

Regulamin: Zasady obowi您uj帷e w dziale Komputery Zasilacze, czyli mini poradnik dla Ciebie.

PS.
    Prosz poprawi sw鎩 post.
    Po znakach przestankowych ma by spacja.
  • Poziom 17  
    Ok dzi瘯uje za informacj, a warystory b璠 mia pod koniec tygodnia wi璚 dopiero wtedy wymieni.
    Edit:
    Niestety w 3 sklepach warystor闚 brak, sprawdzi貫m w mi璠zy czasie diody, tranzystory i s ok. odlutowa貫m ca趾owicie ten prze陰cznik 110V, 瞠by z czasem nie sta這 si nic podobnego.
    Znalaz貫m podobny temat innego zasilacza te prze陰czonego na 110V i tam jeden z koleg闚 napisa, 瞠 je郵i b璠zie wymontowany prze陰cznik 110V nie potrzeba tych warystor闚.

Chcia豚ym zapyta czy to prawda i czy ja te tak mog zrobi w tym zasilaczu
    Z g鏎y dzi瘯uje za info.
    Edit: 05 Pa 2011 15:10
    A wi璚 chcia豚ym zako鎍zy temat i napisz tak wymieni貫m bezpiecznik, warystory wlutowa貫m o symbolu K150 9806, odlutowa貫m przewody z p造ty do prze陰cznika 110V no i test przez wpi璚ie 瘸r闚ki zasilacz ruszy. Nast瘼ny test pod obci捫eniem mia貫m dwa ma貫 dyski HDD i nap璠 CD zasilacz dzia豉 stabilnie, i ju chodzi przy komputerze.
    Dzi瘯uje wszystkim za rady.