Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JVC AV29BF10EES. Pali tranzystor odchylania poziomego 2SD2579.

Krzysztof Świnoujście 30 Nov 2004 19:03 3328 23
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Witam dostałem do zrobienia TV JVC model:AV29BF10EES i naprawiłem go. Zwarty na 0 był tranzystor odchylania poziomego 2SD2579, który oryginalny sprowadziłem i wymieniłem. Dodam że wszystko wygląda na zdrowe odbiornik ma lekko ponad 2 lata. Po dniu właściciel zwrócił mi go-znów poleciał 2SD2579...Czy ktoś się spotkał już z tym? może coś przeoczyłem...TV zepsuł się tak samo jak pierwszy raz - w trakcie uruchamiania ze stanu stand-by a nie podczas normalnej pracy. Bardzo proszę o rady bo sam już nie wiem..Czy to możliwe że siada izolacja trafa WN i przy rozruchu zwiera tranzystor? Luty zgrubsza poprawiłem. Za odpowiedzi z góry dziękuje i serdecznie pozdrawiam
    ELEKTRON2
    Level 21  
    sprawdziłbym napięcie zasilania czy nie za wysokie wymieniłbym konda przy tym tranzystorze od kolektora do masy kilka nF zwykle 1600V , no i lupa i zimne luty kuken, życzę powodzenia
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    :) Jeszcze jedno- może to będzie wskazówka (zapomniałem napisać wcześniej) Od nowości w tym TV obraz był wykrzywiony tak jak by krzywo założone był cewki odchylania. Obraz z lewej strony opadał około2-2,5cm ale nie był zniekształcony. Jak ja włączyłem go po pierwszej naprawiem właściciel stwierdził że obraz jest prosty-po skręceniu na 2 dzień znów był krzywy
    ps.zauważyłem że kiepsko oryginalnie zalutowany jest przewód na płytce kineskopu który przez C=100pF łączy się z masą płyty głównej (dziwne bo po stronie płytki kineskopu połączony jest ścieżką z innym przewodem łączącymsię już bez kondensatora z masą główną...)
    eischel
    Level 11  
    Ja bym pzed wstawieniem tranzystora odchylania poziomego włączył się oscyloskopem na baze tego tranzystora i poprzełączał go na stand by i sprawidził co się dzieje. Może są jakieś dziwne skoki napięcia. Oczywiście należy wymienić wszystkie elektrolity które nie mają pojemności(niestet mostek RLC w rękę i pokolei sprawdzać)to podstawa. Jak telewizor przechodzi ze stanu stand by na normalne działanie to powstaje impuls na kolektorze tranzystora odchylania poziomego, też oscyloskop i sprawdzać. A z tym krzywym obrazem to moą być złe napięcia na cewkach odchylania H i V. Schemat i sprawdzicz czy się zgadzają.Powodzenia.
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    No cóż wymieniłem troche elektrolitów i posprawdzałem niektóre z części w bloku odchylania poziomego, zmierzyłem napięcie na kolektorze tranzystora odchylania no i wymieniłem go na nowy.Napięcie wynosi 146V a opis na płycie 147V można uznać że ok. TV odpalił ale obraz nadal jest krzywy leci z lewej strony w dół około 2cm i niemam już pojęcia od czego. podobno od nowości jest taki ale po ostatniej naprawie wysiadłtranzystor i obawiam się że poleci znowu. Dziei za dotychczasowe rady i jeśli ktoś ma pomysł od czego to może być to proszęo pomoc
    pozdrawiam
  • Helpful post
    AMPI
    Level 25  
    Witam!

Sprawdż czy jest zamontowany c641 jeśli nie to zamontuj (10NF/50v) Pozatym z powodzeniem mozesz założyc BU 2525 lub 2527.(bez tego kondziora często uszkadza sie tranzystor)

Pozdrawiam.
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    ooo :) rozumiem że to numer kondensatora konkretnie do tego modelu TV? zaraz sprawdze. A faktycznie w niektórych nie jest on zamontowany? Wszystko było by ok ale przypomne : od nowości tv miał krzywy obraz, krótko po gwarancji czyli około miesiąca (gwarancja miała 2 lata) poleciał tranzystor ,wstawiłem oryginalny który po dobie w trakcie włączania poleciał. Dziś wymieniłem ponownie 2sd2579 oraz elektrolity (większość) w bloku odchylania. tv działa już kilka godzin i jest ok poza wykrzywionym obrazem
    dzięki za rady i pozdrawiam gorąco
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    sprawdziłem jest pole oznaczone c641 ale bez kondensatora!:) miejsce pod ceramik obok elektrolita 470uF/25V i między małym tranzystorem chyba sterującym trafkiem i bazą tego 2sd2579 oraz rezystorem bodajże 2,2 albo 2,7kohm. Czyli brak tego kondensatora i co..stany nieustalone na bazie tranzystora odchylania? jakieś szpilki?
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    witam dziś założyłem ten kondensator 10nF/50V i tv nie rusza:(
    po włączeniu głównym wyłącznikiem przetwornica ćwierka jak by była zwarta ale tranzystor jest ok tzn w układzie sprawdzałem i niema zwarcia między C i E a zanim zamontowałem ten kondensator to jeszcze rano oglądałem na nim film. Co to może być?
    AMPI
    Level 25  
    Tak jak pisałem ten kondensator ma byc! wałkowałem juz ten temat kilka razy i zawsze pomagało.
    A dlaczego go nie ma hmm ta płyta to Westel a oni bardzo często zapominaja sobie cos zamontowac.

Pozdrawiam.
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    ok ok nie podważam tego tylko...czy oni jeszcze o czymś nie zapomnieli?:) wyjąłem ten kondensator na prube i też już nie działa założe go spowrotem ale ćwierka przetwornica a tranzystor 2sd jest sprawny! co tu do diabła się dzieje?! nerwy mi puszczają:) przy tym szajsie
    musze sprawdzić elektrolity w przetwornicy bo tego nie robiłem dokładnie ale wszystko było ok i nie wydaje mi sie że to przez założenie kondensatora ale może coś zruszyłem...niemam pojęcia i niestety oscyloskopu
    pozdrawiam
    AMPI
    Level 25  
    Dokładnie ten tv to szajs.Byc moze faktycznie czegoś jeszcze brakuje skoro usterka krzywego obrazu była od nowości (ale tutaj klient powinien miec pretensje do siebie skoro miał gwarancje to mugł zadzwonic do serwisu).Obejrzyj dokładnie płyte byc moze podczas montowania kondensatora cos sobie zwarłes albo cos jeszcze poleciało.

Powodzenia.
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    klient dał ciała ale to jego pech ja mam wrażenie że zespół odchylania nie jest równo założony a co do tego kondensatora to nie zwarłem prędzej może jest pęknięcie ścieżki ale tak małe że nie widać sprawdzam teraz ciągłość i wymienie elektrolity w przetwornicy ale te małe tylko poprawiałem już luty (zawsze to robie) i wszystko by było ok gdyby ruszył. zauważyłem że prezy bazie 2sd... jest miejsce na diode D606 ale jej niema
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Miałeś racje i dzięi:) tv jeszcze martwy ale schemat jest na elektrodzie i jest tam ten kondensator. Zweryfikuje inne elementy już wiem że jeden kondensator w odbiorniku jest 3,9nF/1600V a na schemacie 2,2nF/2kV ciekawe czy podmieniać...czy nie. Tak czy inaczej mam robote:)
    pozdrawiam
    AMPI
    Level 25  
    Jeśli to C611 to powinien byc 3,9Nf.Opis masz na pw.
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    tak to C611i ma 3,9nF/1600V. Przyznam że mimo porad nie wymieniłem go bo nie mam takiego w tej chwili i może błąd gdyż sprawdziłem wszystko już chyba i niema żadnego zwarcia a TV nie rusza:(
    Mam wrażenie że może jak dostaje napięcia to coś obsadza. Po włączeniu gł wyłącznikiem napięcie (150V) rośnie do około 100V i spada, przetwornica ćwierka jak wiosenny ptaszek a odbiornik nie rusza nie ma charakterystycznego strzału WN. Jedyne co mnie dziwi to mały opór nóżki 9 IC5 do masy na około32 OHm.Jest to doprowadzenie 2,5V z SMPS.
    Niezgadza mi się przejście splittrafa ze schematem ale to chyba odpowiednik (na schemacie punkt ,,collector łączy się z punktem 150V, a na płycie jest to połączenie wraz z punktem +200V)
    Niewiem już sam co mam czynić
    pozdrawiam
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Opór widziany przez przetwornice na gałęzi 150V wynosi ponad 60 kOhm
    Czy ktoś spotkał się z uszkodzeniem trafa linii żeby nie robił zwarcia a po podaniu napięcia zwierał?
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Po dołączeniu żarówki do gałęzi 150V żarówka muruga a napięcie na niej rośnie do około 30V czyli mniej niż kiedy trafo odchylania jest podłączone.
    Wydaje mi się że może uszkodzone jest trafo (zware uzwojenie wtórne) albo faktycznie uszkodzony jest jakiś element i uniemożliwia ,,wystartowanie,, odbiornika. Mruganie żarówki spowodowane jest chyba brakiem sygnału sprzęzenia zwrotnego z trafa do przetwornicy. Jeśli ktoś z Was ma jakiś pomysł proszę sięnim podzielić
    ps. podmieniałem C611 i nic nie dało
    pozdrawiam
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    :( wszystko jakby dobrze ale nic nie znalazłem, no może prucz nózki 9 procka sda5555 która ma do masy opór około 30ohm a jest to nóżka wejścia U zaś st-by 2,5V i może ona przeciąża przetwornice...
    Richi
    Level 39  
    Odłącz narazie tranzystor Q602 i zobacz czy przetwornica wystartuje.
    Możesz też odpiąć tą diodę D128 dla próby, najpierw musi wystartować przetwornica a potem dalej możesz działać.
    Dla zabezpieczenia tranzystora Q602 należy wlutować pomiędzy bazę a emiter diodę BA159 z katodą do bazy. Kondensator C611 powinien mieć wartość 3,9nF/1600V.
    Następną sprawą jest kondensator C608, sprawdź go lub wymień na nowy na temperaturę 105° C.

Ps.
    w związku z tym że chassis to jak inne chassis Vestela są uniwersalne, NIE wszystkie elementy muszą być wlutowane, chociaż na płycie będą opisane.
    paw2501
    Level 22  
    Jak juz ci pisalem na pw. przetworka u mnie zachowywała sie identyko jak u ciebie.Na moim procku miedzy 9 a 10 noga było 13om.Po wstawieniu drugiego procka tv ruszył.Na procku vestela pomiedzy 9 a 10 noga mam ponad 1,5 mega omów.

.........................
    pozdrawiam
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    odpinałem d128 i nie ruszało. Ale skoro ta dioda rozdziela napięcia a gałąź 3,3V była przez 1,5ohma zwarta z 2,5V miało prawo nie ruszyć. Dziś to sprawdze
    dzięki Panowie

Dodano po 3 [godziny] 43 [minuty]:

A tak wogóle to będe siędowiadywał w sprawie procka. Czy możliwe jest wogóle dostać procek z zapisaną pamięcią do konkretnego telewizora?
    Ja nie mam doświadczenia z programowaniem układów i boje się że umocze pieniądze i nic z tego.

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

niestety a może i naszczęście- jest ale w Cyborze, mimo postów o tym procku od nich bede musiałspróbować. Dodam że się machnąłem i nie jest to sda5555 tylko SDA555XFL A14. Jest uwalony i musze założyć nowy. Nie wykluczam że tylko on jest padnięty. Ciekawe czy mógł być chory i czy przez to w tv padał 2sd...i obraz był krzywy. Jestem ciekaw czy jak wstawie pamiątke i procek od Cybora to czy to ruszy i czy ewentualnie poradze sobie z ustawieniami w trybie serwisowym. Czy ktoś może mi doradzić co mam zrobić?
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Witam mam nadal problem z tym TV. Pod długim czasie ponowiłęm temat ale CyborTech niestety póki co nie ma pamięci do tego tv. Czy znalazł by się ktoś dobry co by doradził, podrzucił pewny wsad? Procek mają ale nie wiem czy jest sens montować go do nie pewnej pamięci
    pozdrawiam
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Witam. Jako że nie udało mi się zorganizować pamięci, oddałem TV. Właściciel i tak był cierpliwy ale miał już dość (ja też). Może gdybym miał pamięć i proc to by sie udało...
    pozdrawiam