Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak współpracy fotokomórek Genius Vega z napędem Came HG600

peppas 25 Wrz 2011 13:49 6951 13
  • #1 25 Wrz 2011 13:49
    peppas
    Poziom 8  

Witam wszystkich "Wyjadaczy" !!
    Jestem elektro- laikiem, ale lubię się ciągle uczyć czegoś nowego.
    W myśl tej zasady, nie mogąc się doczekać na instalatora wciąż przekładającego terminy, postanowiłem samodzielnie zamontować fotokomórki do napędu bramy segmentowej (fotokomórki Genius Vega, napęd Came Home HG600 - jak w tytule postu). Sam montaż był bezproblemowy, barierę napotkałem przy podłączeniach kabelków. Z braku "podstaw wiedzy" nie bardzo wiedziałem jak interpretować schematy zawarte w instrukcjach obsługi:

https://obrazki.elektroda.pl/9136411500_1316951291.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4145063200_1316950143.jpg

POPODŁĄCZAŁEM TAK:
    1. plus i minus z nadajnika fotokomórek z plusem i minusem odbiornika,
    2. dalej: plus z odbiornika z gniazdem "24" w kostce (magistrali?) napędu bramy, podobnie minus z odbiornika z gniazdem "GND" w kostce napędu,
    3. w końcu: kabelki wpięte w gniazda "NC" i "COM" odbiornika fotokomórek skręciłem ze sobą na ich drugich końcach i wpiąłem w gniazdo "PE" (na zasadzie analogii do schematu, jaki wygrzebałem w necie - był nie do mojego zestawu oczywiście).
    EFEKT:
    1. Fotokomórki mają zasilanie i "widzą" się na pewno (charakterystyczne cykanie i gaśnięcie diody na odbiorniku przy przesłonieniu linii ich "widzenia się"),
    2. Brama w fazie zamykania nie reaguje na przerywanie linii "widzenia się" fotokomórek. Nie reaguje zresztą w żadnej fazie...

CO ZROBIŁEM NIE TAK??
    Jeśli ktoś zechciałby odpowiedzieć - poproszę o tekst w prostym - nie "elektryczno-elektronicznym" języku...
    Pozdrawiam.
    peppas

1 13
  • #2 25 Wrz 2011 14:09
    Mleczyk89
    Poziom 34  

NC z foto do PE przy silniku, com przy foto do GND przy silniku.

Ewentualnie do zdjęcia zwora z zacisków PE GND przy silniku.

1
  • #3 25 Wrz 2011 15:10
    peppas
    Poziom 8  

Hej Mleczyk89 !

Niestety nie "buja" w podanej przez Ciebie konfiguracji...
    Przekładałem zresztą przed chwilą te kabelki na wiele sposobów i wciąż nic...
    Zwory nie ma na GND i PE, bo w GND "siedzi" już kabelek od karty radia (czy jak to tam się określa).
    Najbardziej ciekawi mnie, że te moje operacje nie robią wrażenia (na szczęście) na żadnym bezpieczniku napędu.

Wracając do Twojego "zestawu" podłączeń: gdzie wtedy wsadzić kabelki zasilania? Czy tak: GND i 24 (obojętnie gdzie plus, a gdzie minus) ??

0
  • #4 25 Wrz 2011 18:27
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Skoro jak pisałeś foto działa ( plus do 24 minus do GND) to zasilanie było poprawne.

Być może napęd wymaga przeprogramowania , skoro funkcjonuje bez zwory ( nie powinien zamykać)

0
  • #5 25 Wrz 2011 20:26
    peppas
    Poziom 8  

Hej ponownie!
    Jeśli chodzi o zworkę, to, w moim przypadku, raczej tak ma być - to znaczy ma jej nie być - w instrukcji napędu Came jest napisane, że jeśli nie korzysta się z wejść dla urządzeń sterujących (czyli GND i PB) to należy założyć zworę. U mnie - jak pisałem wykorzystane są GND i PB do obsługi "karty radia". Czyli - bez zwory.

Mam za to teorię... Może wadliwe fotokomórki...?
    pozdro!
    peppas

0
  • #6 25 Wrz 2011 20:40
    machmet
    Poziom 13  

peppas napisał:
    kabelki wpięte w gniazda "NC" i "COM" odbiornika fotokomórek skręciłem ze sobą na ich drugich końcach i wpiąłem w gniazdo "PE"

Tu zrobiłeś błąd!!!!
    Powinno być tak: NC z fotokomórki do PE na centrali oraz COM z fotokomórki z GND na centrali.

0
  • #7 25 Wrz 2011 21:05
    peppas
    Poziom 8  

Tak też napisał Mleczyk89.
    Próbowałem w ten sposób, ale "nie zagrało"...
    Może zrobiłem coś niedokładnie (choć z natury jestem przesadnie dokładny), albo może "przypaliłem" komórki przy pierwszym błędnym podłączeniu (nic po nich nie widać i nie czuć...).
    Popróbuję jutro, bo mam akurat wolne.
    Dam znać co "zwojowałem".
    peppas

0
  • #8 25 Wrz 2011 21:34
    Mleczyk89
    Poziom 34  

PB i GND to krok po kroku czy tam wepniesz dzwonkowy czy radio to mniejsza o to. Bez mostka pomiędzy PE a GND zamyka CI się brama ? Teoretycznie nie powinna.

Foto sprawdź czy działa, podaj zasilanie i przerywając barierę zmierz miernikiem czy przekaźnik puszcza.

Zajrzałem do instrukcji, podłączenie jak wcześniej a tu info o włączeniu foto.

Brak współpracy fotokomórek Genius Vega z napędem Came HG600

0
  • #9 25 Wrz 2011 22:12
    peppas
    Poziom 8  

Hej!
    Mostka nie ma. Brama się zamyka.
    Oczywiście włączyłem fotokomórki zgodnie z instrukcją...
    Pozdr.
    peppas

0
  • #10 26 Wrz 2011 22:06
    peppas
    Poziom 8  

Witam ponownie!
    Próbowane dziś wszystkie opcje... i nic.
    Podłączenie zgodne z Waszymi sugestiami także nie funkcjonuje.
    Żeby było śmieszniej, dotarł dziś w końcu zapóźniony instalator i też rozłożył ręce...
    Ma pomyśleć... (tylko co tu myśleć - albo się coś umie robić, albo się robi z kogoś balona... i bierze jeszcze za to kaskę).
    Dzięki wszystkim za próby pomocy!
    Pożyjemy - zobaczymy.

0
  • #11 26 Wrz 2011 22:22
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Jak wyżej po włączeniu foto w ustawieniach konieczna jest zwora, skoro napęd bez niej funkcjonuje to coś jest tu nie tak.

0
  • #12 01 Paź 2011 22:00
    peppas
    Poziom 8  

Sobota - trochę czasu na domowe robótki...
    Zamontowałem drugi zestaw fotokomórek do drugiej bramy (mam dwie bliźniacze bramy w garażu).
    I tu ciekawa sytuacja:
    działają, ale w odwrotnej fazie ruchu bramy... tzn podczas jej otwierania przecięcie "linii optycznej" powoduje zmianę ruchu na zamykanie. Zamiana konfiguracji między gniazdami NC i COM z foto oraz GND i PE napędu nic nie zmienia.
    Ma to jakąś przyczynę w samym napędzie, bo przy tej okazji na nowo - postepując zgodnie z instrukcją - kalibrowałem skrajne górne i dolne położenia bramy. Niestety górne położenie regulowało się klawiszem "dół" i odwrotnie... Jakby pomieszana była biegunowość!
    Ktoś coś doradzi...??
    Pozdrawiam wytrwałych w czytaniu moich "opowieści" !!

0
  • #13 01 Paź 2011 22:10
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Czy aby napęd na szynie nie jest zamontowany odwrotnie ? Bo na to wygląda.

0
  • #14 01 Paź 2011 22:30
    peppas
    Poziom 8  

Przyszło mi to do głowy, ale nie starczyło "odwagi" (gwarancja!!) na głębsze kombinacje. Ale chyba spróbuję...

0