Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przemiennik kanałowy AZART - zasada działania

puszak 25 Wrz 2011 14:38 2785 7
  • #1 25 Wrz 2011 14:38
    puszak
    Poziom 28  

Witam.
    Wpadły mi w ręce przemienniki kanałowe ze starej instalacji radiowo telewizyjnej AZART.
    Chciałbym poznać zasadę działania takiego przemiennika i jak ustalić częstotliwość generatora kwarcowego.
    Model przemiennika to PTU-25 K52/10. Kwarc 85333.00.

0 7
  • Pomocny post
    #2 25 Wrz 2011 15:07
    mkpl
    Poziom 37  

Zapewne zwykły mieszacz z oscylatorem na tym kwarcu. Częstotliwość wejściowa jest przesunięta dokładnie o częstotliwość kwarcu (lub jej wielokrotność) w stosunku do wyjściowej.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Wrz 2011 16:01
    Jaro89
    Poziom 15  

Częstoliwość kwarcu to 85,3 MHz, częstotliwość ta jest powielona 6 razy i wynosi 85,3 x 6 = 511,8.
    Następnie: częstotliwość wizji kanału 52 (który jest zamieniany na kanał 10) wynosi 719,25. Częstotliwość wizji kanału 10 wynosi 207,25. Wygląda to tak, że od kanału 52 jest odejmowana w mieszaczu powielona częstotliwość kwarcu i na wyjściu otrzymujemy kanał 10, na dowód tego: 719,25 - 511,8 = 207,45 (kanał 10).
    Jeśli kwarc jest nieco przeciągnięty do góry otrzymujemy niemal idealnie częstotliwość kanału 10 na wyjściu.

0
  • #4 25 Wrz 2011 20:14
    puszak
    Poziom 28  

Dzięki za wyjaśnienie. Patrzyłem skanerem i nie ma nośnej na tej częstotliwości.
    Teraz wyszło jeszcze jedno zapytanie. Rozebrałem kolejne moduły AZART-u i miłe zaskoczenie wzmacniacz ? Moduł nazywa się WTV50 K12 , jeżeli możecie poda mi co to jest i ewentualnie jakieś parametry.

edit, źle podłączałem przemiennik plus okazał się na masie skaner łapie nośną na 512MHz.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Wrz 2011 22:10
    Jaro89
    Poziom 15  

Zgadza się, ten moduł to wzmacniacz który współpracuje z przemiennikiem kanałowym. Ten akurat jak można się domyśleć dostrojony jest na kanał 12. Niestety nie wiem dokładnie jaki jest poziom sygnału na wyjściu, ale wzmacniacz ten ma za zadanie wzmocnić sygnał w takim stopniu, by sygnał AZARTu miał właściwy poziom w całym pionie instalacji. W przewodach abonenckich, które były podłączane do gniazd AZART zamontowanych w mieszkaniach znajduje się układ dopasowujący poziom sygnału (tłumik rezystorowy) a także obwód rezonansowy który jest dostrojony na dane pasmo w zależności od przewodu: przewód podłączany do telewizora miał obwód nastrojony na pasmo TV 5-12, zazwyczaj zakończony wtykiem koncentrycznym 75 ohm takim jak do telewizora. Przewód na pasmo radiowe miał obwód nastrojony na dolne pasmo UKF a także na fale średnie i krótkie (około 1-30 MHz). Zakończony był dwoma wtykami: na pasmo UKF wtyk symetryczny 300 ohm (połączony z kablem koncentrycznym za pomocą symetryzatora), na pasmo fal średnich i krótkich wtykiem, który pasował do gniazda anteny AM w starych odbiornikach - sygnał + uziemienie. Jako ciekawostkę powiem że wzmacniacz na pasmo AM miał całkiem inną konstrukcję: oprócz innych, większych obwodów rezonansowych zawierał w sobie także filtr pasmowy, który po nastrojeniu umożliwiał stłumienie sygnału silnej, lokalnej stacji.

0
  • Pomocny post
    #6 25 Wrz 2011 23:44
    Radioamator446
    Poziom 12  

Jaro89 napisał:
    Jako ciekawostkę powiem że wzmacniacz na pasmo AM miał całkiem inną konstrukcję: oprócz innych, większych obwodów rezonansowych zawierał w sobie także filtr pasmowy, który po nastrojeniu umożliwiał stłumienie sygnału silnej, lokalnej stacji.

Tutaj mała poprawka co do tego wzmacniacz (symb.: WAM-30) na pasma AM (jak określano to kiedyś DSK). Filtr (symb.: ELM-1)znajdował się w osobnej obudowie obok wzmacniacza (coś podobnie jak przemiennik). Filtr posiadał tłumiki na każde pasmo odzielnie, czyli osobno dla długich, średnich i krótkich. Tłumienie tego filtru wynosiło na maksymalnym ustawieniu wynosiło ok.18dB, a wzmocnienie wzmacniacza wynosiło ok.26dB.
    Wzmacniacz z serii WTV-50 miały wzmocnienie ok. 40-50dB, były poprzednikami WS'ów. Te nowsze WS101, WS102 (WS-wzmacniacz szerokopasmowy), wiem że posiadały większe wzmocnienie (nie pamiętam jakie) i chyba nowocześniejszą konstrukcję, na lepszych tranzystorach.

Swego czasu bardzo intensywnie interesowałem się zagadnieniami instalacji zbiorczych tego typu i posiadam kilka uszkodzonych przemiennków, czy też sprawnych wzmacniaczy. Niestety, aby naprawić ten przemiennik musiałbym posiadać sprzęt, może ktoś orientuje się co zazwyczaj siadało w nich?

0
  • Pomocny post
    #7 25 Wrz 2011 23:58
    Jaro89
    Poziom 15  

Radioamator446 napisał:
    Jaro89 napisał:
    Jako ciekawostkę powiem że wzmacniacz na pasmo AM miał całkiem inną konstrukcję: oprócz innych, większych obwodów rezonansowych zawierał w sobie także filtr pasmowy, który po nastrojeniu umożliwiał stłumienie sygnału silnej, lokalnej stacji.

Tutaj mała poprawka co do tego wzmacniacz (symb.: WAM-30) na pasma AM (jak określano to kiedyś DSK). Filtr (symb.: ELM-1)znajdował się w osobnej obudowie obok wzmacniacza (coś podobnie jak przemiennik). Filtr posiadał tłumiki na każde pasmo odzielnie, czyli osobno dla długich, średnich i krótkich. Tłumienie tego filtru wynosiło na maksymalnym ustawieniu wynosiło ok.18dB, a wzmocnienie wzmacniacza wynosiło ok.26dB.

Nie do końca się zgodzę, posiadam gdzieś w szpargałach taki wzmacniacz, z tym że jego symbol to WAM - 60. Ma on zamontowaną w środku płytkę z cewkami i kondensatorami, od strony ścieżek za pomocą lutowanej zworki wybiera się która część pasma jest tłumiona, zestaw cewka+kondensatory jest osobny dla D, S i K. Zworką wybiera się odpowiednią pojemność kondensatora, do wyboru jest 5 możliwości, fabrycznie zworka ustawiona w pozycji "0" zwiera cewkę wyłączając ją z pracy w ukłądzie. Wygląda to na filtr zaporowy, cewka jednym końcem połączona jest z sygnałem, drugim łączona jest szeregowo z kondensatorami (poprzez ustawialną zworę) te zaś z rezystorem który to jest podłączony do masy.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Wrz 2011 00:05
    Radioamator446
    Poziom 12  

Jaro89 napisał:
    Radioamator446 napisał:
    Jaro89 napisał:

Nie do końca się zgodzę, posiadam gdzieś w szpargałach taki wzmacniacz, z tym że jego symbol to WAM - 60. Ma on zamontowaną w środku płytkę z cewkami i kondensatorami, od strony ścieżek za pomocą lutowanej zworki wybiera się która część pasma jest tłumiona, zestaw cewka+kondensatory jest osobny dla D, S i K. Zworką wybiera się odpowiednią pojemność kondensatora, do wyboru jest 5 możliwości, fabrycznie zworka ustawiona w pozycji "0" zwiera cewkę wyłączając ją z pracy w ukłądzie. Wygląda to na filtr zaporowy, cewka jednym końcem połączona jest z sygnałem, drugim łączona jest szeregowo z kondensatorami (poprzez ustawialną zworę) te zaś z rezystorem który to jest podłączony do masy.

A to miło dowiedzieć się kolejnej rzeczy, nie wiedziałem, że były jeszcze kolejne wersje i były one już zespolone (filtr + wzmacniacz) w jednej obudowie, to pewnie jest podobnie jak z tymi wzmacniaczami, że potem były kolejne o innej konstrukcji. Dziękuję za informację.
    (p.s. A tak przy okazji, chyba za kilka dni wpadnie mi cała masa różnego rodzaju sprzęt AZART-owego, choć głównie bedę brał przemienniki i zasilacze :twisted: )

0