Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany AC od 0 do 290V

Mario_m 25 Wrz 2011 17:44 5183 11
 • Witam!
  Chciałem zaprezentować swój DIY. Jest nim zasilacz AC regulowany. Regulację zrobiłem poprzez przełączanie kolejnych odczepów transformatora do wyjścia. Regulacja odbywa się od 0v do 290v co 10v. Dodatkowo z transformatora mam wyprowadzone odseparowane 110v. Całością steruje Atmega324. Dokonuje ona pomiarów napięcia, prądu oraz mocy czynnej (u(chwilowe)*i(chwilowe)). Zasilacz posiada zabezpieczenie przeciążeniowe regulowane oraz posiada możliwość wpięcia w obwód wyjściowy rezystorów 10,20,30,40 omów. Zasilacz nie jest jeszcze skończony, brakuje opisu panelu czołowego, program wymaga drobnych poprawek kosmetycznych.

  Zasilacz regulowany AC od 0 do 290V Zasilacz regulowany AC od 0 do 290V Zasilacz regulowany AC od 0 do 290V

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Mario_m
  Poziom 2  
  Offline 
  Mario_m napisał 4 postów o ocenie 18, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2011 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  ciapciok
  Poziom 20  
  Do czego używasz tego zasilacza? W jaki sposób multipleksujesz tak dużą ilość wyświetlaczy? Jaka jest moc tego zasilacza?
 • Relpol przekaźniki
 • #3
  Mario_m
  Poziom 2  
  Zasadniczo zasilacz dopiero powstał więc nie było aż tak dużo okazji do sprawdzenia go w boju. Myślę że na pewno posłuży mi do uruchamiania, naprawiania zasilaczy impulsowych małej mocy. Jak dotąd używałem żarówek o różnej mocy łączonych w szereg do ograniczania pobieranego prądu a co za tym idzie do eliminowania nieprzyjemnych sytuacji jakimi są zwarcia po stronie 220v. Teraz mogę zasilić urządzenie niższym napięciem a do tego włączyć w obwód oporniki i posiadam ograniczenie prądowe które odłącza napięcie po przekroczeniu danego prądu. Moc transformatora jest niestety niska. Tylko 100W i teraz nie mam jak jej już zwiększyć bo do tej obudowy nie wejdzie mi większe trafo. Co do wyświetlaczy są one sterowane statycznie poprzez rejestry 74164 i tylko ściemniane poprzez regulację czasu włączenia wyświetlaczy.
 • #4
  Lysy239
  Poziom 11  
  U*I=S (moc pozorna). Moc czynna [P] to U*I*cos[fi]
 • #5
  buliz
  Poziom 12  
  Dławik81 taki zwykły autotransformator to nie jest choćby dlatego, że posiada ograniczenie prądowe. Według mnie konstrukcja i wykonanie super. Mario_m jakbyś zamieścił schematy można by coś więcej powiedzieć.
 • #6
  saper_2
  Poziom 17  
  Mało zdjęć, może jakieś schematy? Jestem ciekawy konstrukcji, i co masz na tych płytkach :)
 • #7
  raczek3
  Poziom 22  
  Co przełącza uzwojenia? Przekaźniki, triaki?
 • #8
  josef
  Poziom 12  
  Trafo sam nawijałeś czy gdzieś zamawiałeś (jak tak to za ile i gdzie?)
 • #9
  maciej_333
  Poziom 34  
  Do pomiaru mocy czynnej trzeba mieć wartość skuteczną prądu i napięcia, a także cos φ kąta pomiędzy prądem i napięciem. Ciekawi mnie jak autor wykonał pomiar wartości skutecznych ? Pewnie został zastosowany przetwornik TRUE RMS. Jednak można odpowiednio próbkować sinusoidę (znamy jej częstotliwość) i na tej zasadzie określić amplitudę. Możliwe też, że zastosowano prosty (nawet diodowy) detektor wartości szczytowej.

  Ponadto zastosowanie Atmegi do czegoś takiego ? Niedługo się okaże, że do migania diodą będzie niezbędny ARM...
 • #10
  hunger
  Poziom 12  
  Daj jakieś filtry na te wyświetlacze, poprawi to ich czytelność.
 • #11
  Mario_m
  Poziom 2  
  Załączam schematy głównych płytek. Materiał ten należy traktować raczej poglądowo ponieważ dokonałem już paru korekt wartości podczas uruchamiania i nie naniosłem ich na schematy. Transformator nawijałem sam na gotowy który miał już 2 x 110V. Przełączanie odbywa się na przekaźnikach, dodatkową rezystancję szeregową przełączam też na przekaźnikach. Pomiar mocy zrealizowałem w sposób następujący: próbkuję wartości prądu i napięcia w taki sposób że na pełny okres wypada jakieś 200 próbek. Każdy pomiar prądu (wartości skutecznej) i napięcia mnożę przez siebie i zapisuję tą wartość która jest największa z tych 200 próbek, czyli teoretycznie mierzę tylko wartość czynna prądu. Napięcie i prąd wskazywane przez mierniki są napięciami maksymalnymi z 200 próbek wyskalowane w wartościach skutecznych.
  Całe te obliczenia mogą być nie słuszne, zdaję sobie z tego sprawę, nie traktuję tego jako super dokładnego miernika i nie namawiam nikogo do naśladowania mnie.
 • #12
  Niuniek_84
  Poziom 23  
  Dławik81 napisał:
  To chyba jakiś perfidny żart to nie konstrukcja zasilacza tylko autotransformator z miernikami do czego to ma niby służyć zasilacz regulowany AC po co komplikować sobie życie jeśli mozna zastosować autotransformator Ktoś się bawi na elektrodzie i umieszcza niepoważne prokjekty DIY Konstrukcje,.

  Zacznij kolego od stosowania znaków interpunkcyjnych, a później od oceniania projektów.

  Kol.Mario_m
  Ogólnie idea fajna, jednak dość mocno skomplikowałeś kolego układ, czy nie prościej było zainstalować autotransformator z silniczkiem ??
  Jaką jest stabilność napięcia przy przełączaniu przekaźników ??

  Pozdrawiam