Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4 Rutery jak skonfigurować?

Bermax 02 Paź 2011 13:57 4264 48
    Bermax
    Poziom 8  
    Wany mają wszędzie dynamic ip a klucze zabezpieczające nie są ustawione
  • PCBway
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet
    Dwa posty wyżej masz linka do WAN-a z adresem więc tym się sugerowałem chyba nawet z DHCP czyli tak jak by był podłączony. Klucz docelowo bym ustawił aby zabezpieczyć sieć przed dostępem z zewnątrz.
    Bermax
    Poziom 8  
    Klucz ustawimy jak będzie dobrze skonfigurowane. Ten screen z mojego dachu zapewne chodzi. Nie rozumiem właśnie dlaczego tam jest w ogóle adres skoro DHCP jest wyłączone a kabel wpięty w port LAN (dynamic ip włączone)
    jimasek
    Przywróć ustawienia fabryczne w urządzeniu a następnie skonfiguruj jeszcze raz według potrzeb. Chyba że masz podpiętego WAN-a zamiast LAN-a :( i dostaje adresację z Netgear-a.
  • PCBway
    Bermax
    Poziom 8  
    A czy jest możliwe coś takiego że na dachu wpięty by był WAN następnie u mnie w domu również WAN (na jednym kablu) i rozsyłało by internet normalnie?
  • Pomocny post
    codiql
    Poziom 17  
    Ogólnie: Używając w routerze portu WAN korzystasz z funkcji routingu czyli wykorzystujesz bramę pomiędzy jedną stroną a drugą czyli to co jest podpięte do portu Wan to jedna strona sieci a to co podpięte pod WiFi i LAN to druga strona sieci. Domyślnie komunikacja jest "jednostronna" bo od strony WAN nie połączysz się z LANem. Nawiązując połączenie od strony LAN do WAN router przepuści ruch z WAN do LAN tylko odpowiedź na nawiązane połączenie ze strony LAN czyli nie o to Ci chodzi.
    Krótko: używasz portu WAN tylko w routerze nr 1 na twoim rysunku. W reszcie routerów używasz TYLKO WiFi i LAN.
    I teraz tak:
    1. router 1 ma ustawienia domyślne czyli jest routerem.
    2. router 2 ma działać jako Access Point i łączysz kabel z portu LAN routera 1 do portu LAN routera (w trybie AP) do portu LAN.
    3. router 3 ustawiasz w tryb AP Client i kabel z portu LAN podłączas do portu LAN w routerze 4.
    4. Ustawienia routera 4 od strony WAN nie dotyczą twojej sieci bo nie wpiąłeś nic do portu WAN - nie wykorzystujesz jego funkcji routingu.

Konfiguracja urządzeń:
    1. Router 1:
    Tryb: Router
    WAN IP na auto strona lan ustaw ręcznie na:
    IP: 192.168.0.1
    Maska: 255.255.255.0
    DHCP: Załączone
    Pula DHCP: od 192.168.0.2 do 192.168.0.250 lub mniej np do 192.168.0.100

2. Router 2
    Tryb: AP
    WAN: ustawienia nieistotne - pomijamy
    LAN: 192.168.0.254
    DHCP: Wyłączone

3. Router 3
    Tryb: AP Client
    LAN: 192.168.0.253

4. Router 4
    Tryb: Router albo AP
    WAN: ustawienia nieistotne - pomijamy
    LAN: 192.168.0.252

EFEKT:
    W/W ustawienia dają rezultat taki, że router 1 steruje całą siecią i ustawia IP komputerów i innych urządzeń. Jeśli chcesz dokonać jakichkolwiek zmian w sieci ustawiasz tylko router nr 1. masz dostęp z każdego komputera pracującego w sieci lokalnej do ustawień każdego routera. Masz bezproblemową możliwość udostępniania plików i drukarek w sieci wewnętrznej. Z tym, że nie polecam wysyłania filmów przez WiFi bo bardzo mocno odciąża to sieć. Chyba że uda wam się uruchomić ten pomost na dachach w trybie bliskim 300Mbps to wtedy OK. Natomiast 54Mbps (standard 801.G) nadaje się do samego serfowania w Internecie ale nie do kopiowania filmów.

Pozdro
    jimasek
    Bermax napisał:
    A czy jest możliwe coś takiego że na dachu wpięty by był WAN następnie u mnie w domu również WAN (na jednym kablu) i rozsyłało by internet normalnie?

Jeżeli u ciebie na dachu jest w WAN-ie to nie będzie działać, bo wan to w ustawieniu APClient router twoje radio. Musi być w LAN-ie.
    Tobie cały czas chodzi o "przezroczystość" urządzeń w sieci. Ustaw to co kolega wyżej napisał, pamiętając o pominięciu portów WAN-owych. Musi wszystko działać poprawnie.
    Bermax
    Poziom 8  
    Także więc nie działa, załączam screeny jak to wygląda i ustawienia no i liczę na dalszą pomoc:

DOM SĄSIAD:
    Link

DACH SĄSIAD:
    Link
    Link
    Link
    Link

DACH MÓJ:
    Link
    Link
    Link
    Link

DOM MÓJ:Link
    Link
    Link
    Link

Krok po kroku to w netgear wszystko gra u sąsiada na dachu przez wifi też jest internet a dalej jak się podłączy kablem do mojego dachu nie działa, nie ma internetu i są problemy z identyfikacja i dostępem do sieci.]Link[/url]
    jimasek
    Z domu masz dostęp do wszystkich urządzeń czy tak? Wpisz na sztywno adresację do karty sieciowej wraz z DNS-am, bo to może być problem.
    Bermax
    Poziom 8  
    ale problem chyba jest wcześniej, bo jak podłączam komputer kablem do rutera na moim dachu to już wtedy jest problem do dostępem do sieci, a jak wpisze adresy ręcznie to nie ma internetu
    jimasek
    Wpisujesz do karty sieciowej w kompie.:
    IP: 192.168.0.10
    maska: 255.255.255.0
    brama: 192.168.0.1
    dns1: 194.204.159.1
    dns2: 194.204.152.34

Napisz czy z domu masz dostęp do netgear-a i tp-linka u sąsiada. Spróbuj najpierw na kablu który idzie z dachu do ciebie do mieszkania. Ustaw też różne kanały dla połączeń bezprzewodowych aby nie generować zakłóceń na tych samych kanałach.
  • Pomocny post
    piterus99
    Poziom 43  
    Panowie walczycie o coś niemożliwego wg mnie - nie wtrącałem się do dyskusji, ale teraz już muszę - otóż WR543G NATuje ruch przychodzący w trybie AP ClientRouter i nic z tym nie zrobicie.

Sugeruję kombinowanie z Enable Bridges a przed pomaganiem przejrzenie dokumentacji, gdyż udzielacie porad szkodliwych, a punkcik w regulaminie na to jest. Nagradzał nie będę, bo widzę, że temat jest skomplikowany, ale naprawdę proszę czytać co piszecie i czy przypadkiem niepotrzebnie ludźmi po dachu nie miotacie;)

Więc, tak jak mówiłem, jedyne rozwiązanie to "Enable Bridges" związany z przestawieniem trybu na AP Router. Skutki uboczne - poszerzenie zasięgu sieci WiFi, do której generalnie nie powinno się nic podłączać, szyfrowanie na poziomie WEP i fakt, że może to nie chcieć ruszyć zbyt łatwo.

I jeszcze taki drobiazg - tutaj nie ma to znaczenia, bo właściwie te kable słusznie zostały przepięte do LANów, ale w trybie APClientRouter port WAN i LANy są dodane w jednym bridge'u, czyli de facto jest 5 portów LAN.
    jimasek
    Fakt @piterus99 masz rację kolega nie zastosował się do mojej wcześniejszej sugestii aby wymienić swój router na dachu na access pointa (np. WA500g). Za dużo tych postów można się zgubić. Dzięki za "chłodne" spojrzenie.
    Bermax
    Poziom 8  
    Gdy wpisze te dane do karty sieciowej i podłacze do rutera na moim dachu wyskakuje sieć niezidentyfikowana, i dostęp mam tylko do mojego dachu.

O co chodzi z tym Enable Bridges?
  • Pomocny post
    jimasek
    Bermax napisał:
    Gdy wpisze te dane do karty sieciowej i podłacze do rutera na moim dachu wyskakuje sieć niezidentyfikowana, i dostęp mam tylko do mojego dachu.

W takiej konfiguracji to nie pójdzie, spójrz na początek tematu, tam pisałem o wymianie sprzętu na access pointa. Myślałem że to zrobiłeś. Router u ciebie na dachu działa z NAT-em czyli wprowadza dodatkową pulę adresacyjną co nie pozwala na poprawną pracę.
    Bermax napisał:
    O co chodzi z tym Enable Bridges?

Jest to ustawienie radia powodująca wzmocnienie sygnału z danego access ponint-a zapisanego w bridge-s jako mac adres.
    Osobiście polecam rozwiązanie z wymianą wr543g na wa500g. Chyba to wszystko.
    Bermax
    Poziom 8  
    W którym miejscu miałbym wymienić ten sprzęt, u mnie czy u sąsiada na dachu?
    Na tym moim wr543g było napisane, że jest przystosowany do pracy w następujących trybach : WSIP,AP, AP Client.
  • Pomocny post
    piterus99
    Poziom 43  
    Skoro już ma taki sprzęt, niech spróbuje z tą opcją.

Na początek musisz spisać sobie MACi urządzeń - masz je na statusie, spisujesz te MACi z sekcji Wireless.
    Następnie przestawiasz tryb pracy na APRouter, wyłączone DHCP, różne adresy IP(te dwie rzeczy już są załatwione).
    W sekcji Wireless w obu urządzeniach ustawiasz szyfrowanie WEP, ten sam kanał i taką samą nazwę SSID. Niżej zaznaczasz Enable bridges i wklepujesz MAC przeciwległego urządzenia. Zapisujesz zmiany i liczysz, że to wszystko się zepnie...
  • Pomocny post
    jimasek
    Musisz wymienić u ciebie na dachu (odbiornik) a wr543g działa jako APCliet Router i AP-Router nie działa jako typowy apclient.
    Bermax
    Poziom 8  
    Coś jest na rzeczy z tymi Bridge xD w tym momencie mam internet z rutera u mnie w domu i dobrze przydzielone adresy.
    Jeszcze jutro posprawdzam to dokładniej, bo dziś już nie mam czasu.
    A jeszcze wystąpił jeden problem. Otóż na laptopie podłączam się pod wifi i wszystko gra. Natomiast gdy podłaczam komputer stacjonarny przez wifi (antenka pod usb) sieć jest niezidentyfikowana.
    Gdy podłącze komputer kablem, internet działa.

Problem z WIFI rozwiązany przynajmniej narazie działa