Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultraszybki internet dzięki grafenowi

Alvaro30 25 Wrz 2011 19:32 1925 6
  • Szybkość internetu może zwiększyć się dziesiątki razy dzięki badaniom nad grafenem przeprowadzonym przez naukowców z Manchester University, którzy we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge odkryli sposób, w jaki można udoskonalić oparte na grafenie fotodetektory, które znajdą zastosowanie w przyszłej generacji ultraszybkich połączeń optycznych.

W badaniach biorą udział także laureaci Nagrody Nobla, profesorowie Andre Geim oraz Nikołaj Novoselov, a o całym przedsięwzięciu można przeczytać na łamach czasopisma „Nature Communications”.

Badania wykazały, że poprzez dodanie do grafenu metalicznych nanostruktur można uzyskać materiał, którego wychwytywalność światła wzrasta dwudziestokrotnie w porównaniu z czystym grafenem, co przyczyni się niewątpliwie do rozwoju szybszej komunikacji.

Tak uzyskany materiał może być wielokrotnie szybszy niż najszybszy obecnie przekaz wykonany za pomocą kabli internetowych, a wszystko to dzięki wyjątkowym właściwościom elektronów w grafenie, a konkretnie dzięki ich wysokiej mobilności i szybkości.

Sam grafen został odkryty w 2004 roku przez badaczy z Manchester University, Geima i Novoselova, którzy za to odkrycie w 2010 roku zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Źródło: http://zadniwiedzy.pl/

Fajne! Ranking DIY
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    D214d3k
    Poziom 39  
    Ślepa uliczka. Natężenie światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości a zaburzenia przepuszczalności są nagminne. Nic z czułości jeśli sygnał będzie 20 razy słabszy od zakłóceń. Siła takiego rozwiązania może leżeć w ustawieniu przemienników co 200m co w mieście jest realne a poza mniej. Jak zwykle wieś ma w plecy po kablu ledwie 512 z bólem :/.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    pawelooo19
    Poziom 13  
    D214d3k napisał:
    Ślepa uliczka. Natężenie światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości a zaburzenia przepuszczalności są nagminne. Nic z czułości jeśli sygnał będzie 20 razy słabszy od zakłóceń. Siła takiego rozwiązania może leżeć w ustawieniu przemienników co 200m co w mieście jest realne a poza mniej. Jak zwykle wieś ma w plecy po kablu ledwie 512 z bólem :/.

obawiam się, że jesteś w błędzie... I jesteś chyba zacofany bo po kablu możesz wyciągnąć o wieeeele więcej ;) Jest jeszcze droga radiowa w technologi Wi-Max albo w technologi satelitarnej. Światłowody na dzisiejszy dzień są najlepszym i najbardziej wydajnym systemem przesyłu danych
    780810
    Poziom 17  
    D214d3k napisał:

To że na wsi jest padaczka z internetem to raczej wina infrastruktury, linie TP pamiętają jeszcze czasy komuny a zezwolenia na pociągnięcie nowych to biurokratyczna walka z wiatrakami, szczególnie jeśli chodzi o np pociągnięcie linii po słupach energetycznych. Ja tam nie narzekam, radiówka 5MHz i dostępny transfer do 8Giga, osobiście mam 2Gb, nocą 4 czyli download 250/500 kb/s, upload ok 200kb/s. I z TP mogą mnie cmoknąć bo widzę jak od lat sąsiedzi walczą z nimi o swoje, bez powodzenia.
    D214d3k
    Poziom 39  
    Najgorsze jest to, że nie wiadomo do kogo iść żeby dopytać i wymóc założenie wzmacniacza na wsi. Słyszałem o akcjach kiedy TP kazała zbierać grupy 10-20 osób chętnych na założenie internetu. Trzyma mnie u nich tylko brak limitów i wspólny rachunek za telefon, internet i TV ale jak się skończy umowa chyba będzie LTE.
    EOT
    Grafen to pieśń przyszłości. Nic nie jest w stanie przeskoczyć niechęci ISP do rozwoju infrastruktury. Może tylko zorganizowana akcja omijania szerokim łukiem.
    780810
    Poziom 17  
    Ja osobiście jak i grono moich wiejskich sąsiadów dziękuje za TP i ich zintegrowane rachunki. Po primo: Owszem założą mi internet kablem, jedyny problem że muszę sobie kupić dwa słupy i 100m kabla, reszta za free, szczęka mi opadła jak to usłyszałem, po secundo: Ja jak i moi sąsiedzi dawno stwierdzili że nie potrzebny im telefon stacjonarny a był wymagany do podpięcia netu, później się to zmieniło już nie był wymagany ale za utrzymanie linii było +40zł, żenada. Teraz mam komórę z dobrymi taryfami, net radiówką, jak mam płynnie chodzący net to po co mi tv i gwiżdżę na (mam nadzieję już niedługo) monopolistę. Co do grafenu to przed nami długa droga bo w tej chwili koszty wyprodukowania są dość duże choć i w Polsce pracują nad obniżeniem, ale nawet jak by się udało zejść do akceptowalnych cen to znając nasz piękny acz nie ogarnięty kraj zaczną się biurokratyczne schody przy próbie podciągnięcia owego przewodnika do naszych posesji.
    pawelooo19
    Poziom 13  
    Nie wiem czy wiesz ale polacy wynaleźli patent na masowa podukcję grafenu