Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne włączanie i wyłączanie komputera przez router

25 Wrz 2011 22:35 6171 15
  • Poziom 11  
    Witam.
    Składam właśnie mini komputer na domowy serwer NAS. Podzespoły:
    -płyta główna ASUS E35M1-M PRO
    -będą dwa dyski WD Green po 2TB

Nie chcę żeby mój NAS pracował non stop 24/7. Chciałbym go wyłączać na noc.
    System to FreeNAS 8.

Wymyśliłem coś takiego (i chciałem spytać, czy to da się zrobić):
    NAS byłby cały czas pod prądem, natomiast router (TP-LINK TL-WR1043ND) wyłączyłbym na noc z prądu. Rano włączam router do gniazdka i po kablu LAN idzie sygnał do NAS-a żeby się włączyć. Wieczorem wyłączam router z prądu - NAS dostaje sygnał żeby zamknąć system i się wyłączyć.

Da się coś takiego zrobić? I jak?
  • Poziom 12  
    Dyski to śmieci. Chodzi ci Wake on lan poczytaj w necie o tym czy sieciówka i bios obsługuje :)
  • Poziom 22  
    Raczej się nie da tak jak opisałeś. Nie wiem jak ta, ale niektóre płytki mają możliwość ustawienia "na sztywno" wyłączenia o określonej porze. Włodek ma rację z "zielonymi" WD - uważaj na nie, bardzo szybko wypracowują swój żywot.
  • Poziom 11  
    Witam.

W BIOS-ie mam takie opcje:
    Zdalne włączanie i wyłączanie komputera przez router

W pierwszej opcji są do wyboru:
    -Power On
    -Power Off
    -Last State

Klawiatura i myszka mnie nie interesują, a inne można ustawić na "Enabled" lub "Disabled".
    Gdy włączyłem "Power On by PME" i włączyłem listwę, to komputer nie włączył się.
    Gdy włączyłem "Power On By Ring" komputer był cały czas pod prądem, następnie włączyłem router - komputer się nie włączył.

Jako szczegół mogę podać, że mam modem od Multimedia i jest on do owego routera podłączony skrętką, ale nie wiem czy to istotne.

Wyłączanie o określonej godzinie nie pasuje mi.

--------------------
    Jeśli nie da się tak jak myślałem, to proszę o jakieś inne pomysły.
    Chciałbym po prostu, aby w nocy większość urządzeń nie była pod prądem (jeden router miałem kiedyś włączony przez noc, a była akurat burza i rano, gdy się obudziłem, już nie działał).
  • Poziom 22  
    Pierwsza - to jest opcja do ponownego uruchomienia komputera po zaniku prądu w "gniazdku". Decydujesz, czy komputer ma się włączyć gdy elektrownia przywróci fazę ;-)
    PME - już bliżej do opcji opisanej przez Włodka.
    Ring - uruchamianie przez modem (sygnałem tel.). Dzwonisz na nr. modemu (musisz mieć fizycznie zainstalowany (np. wewn. PCI lub zewn. RS-232)) i komputer "wstaje".

P.S. Od ochrony przed burzą są filtry i UPS.
  • Poziom 11  
    A co to znaczy w pierwszej opcji "Last state"?

I pytanie o PME - czy to coś takiego jak wake-on-lan? Co muszę zrobić aby to działało - trzeba coś ustawiać w routerze?
  • Poziom 22  
    Last state - stan urządzenia jaki był podczas ostatniej pracy systemu (włączony/wyłączony).
    Wake on lan - jeśli komputer w sieci lan to nie musisz kombinować z routerem. Podajesz IP komputera, uruchamiasz komendę i komputer "wstaje".
  • Poziom 11  
    key napisał:

Wake on lan - jeśli komputer w sieci lan to nie musisz kombinować z routerem. Podajesz IP komputera, uruchamiasz komendę i komputer "wstaje".

No ale gdzie tę komendę wpisać? Bo do zdalnego włączania NAS-a nie chciałbym używać innego komputera, tylko właśnie routera - tak żeby komenda sama się wykonywała po załączeniu routera.
  • Poziom 34  
    Listwa z przełacznikiem a pod nią podpięty ruter i NAS? Wiem, że to perfidne rozwiązanie ale za to najprostsze i najtańsze.
  • Poziom 11  
    Atreyu Makiavel napisał:
    LIstwa z przełacznikiem a pod nią podpięty ruter i nas? Wiem, że to perfidne rozwiązanie ale za to najprostsze i najtańsze.

I jak będę wtedy wyłączał NAS-a? Wyłączając listwę? Można tak zamykać system FreeNAS?
  • Poziom 34  
    Co się dzieje gdy zabraknie prądu?
    Według legend systemy padaja, komputery się psują...
    A w rzeczywistości nic się nie dzieje. Każdy się chyba liczy z tym, że przerwy w dostawach prądu istnieją.
  • Poziom 11  
    Nie raz miałem do czynienia z przerwami w dostawie prądu. Ale mają one miejsce najwyżej kilka razy w roku. Natomiast zaproponowałeś żebym codziennie wyłączał mojego NAS-a poprzez odcięcie prądu. Czy to naprawdę bezpieczne?
  • Poziom 39  
    Nie to nie jest bezpieczne zwłaszcza dla dysku twardego i danych bo w danym momencie, jakiś plik może być przetwarzany i podczas takiego odcięcia uszkadza się
  • Poziom 13  
    Jak ze stabilnością tej płyty głównej?
    Zrobiłem sobie na niej media center, ale niestety potrafi się powiesić od czasu do czasu,a to mnie wkurza, bo nagrywam programy z tv. W różnych momentach się wiesza.
    Wiesza się w ten sposób, że ekran się zamraża i myszką, klawiaturą nie można ruszyć, tylko reset.
    Tak jakby się przegrzewało coś w środku. Wiatraczki mam aż trzy,żeby było maksymalne chłodzenie, trzeci duży wiatraczek wyciąga powietrze z obudowy.
    Temperatura procesora max 45 stopni to nie powinien się wieszać. Napięcia też ok. zasilacz wymieniałem.

Przełącznik turbo jest na płycie głównej może przełączyć?
    Może w biosie jakąś opcję trzeba wyłączyć? Może bios zaktualizować?
  • Poziom 11  
    Jaco napisał:
    Jak ze stabilnością tej płyty głównej?
    Zrobiłem sobie na niej media center, ale niestety potrafi się powiesić od czasu do czasu,a to mnie wkurza, bo nagrywam programy z tv. W różnych momentach się wiesza.
    Wiesza się w ten sposób, że ekran się zamraża i myszką, klawiaturą nie można ruszyć, tylko reset.
    Tak jakby się przegrzewało coś w środku. Wiatraczki mam aż trzy,żeby było maksymalne chłodzenie, trzeci duży wiatraczek wyciąga powietrze z obudowy.
    Temperatura procesora max 45 stopni to nie powinien się wieszać. Napięcia też ok. zasilacz wymieniałem.

Przełącznik turbo jest na płycie głównej może przełączyć?
    Może w biosie jakąś opcję trzeba wyłączyć? Może bios zaktualizować?

Ja od razu po zakupie zaaktualizowałem BIOS. Jeśli chodzi o ustawienia turbo, to nie ruszałem tego przełącznika na płycie, ale w BIOS-ie można ustawić (są trzy tryby: energooszczędny, normalny i turbo).
    Ta płyta ma EFI BIOS czyli możesz poruszać się po nim myszką.
    Zasilacz zostawiłem ten z obudowy: IN WIN BL640

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale ja zrobiłem te rzeczy i NAS działa bez problemu.
  • Poziom 13  
    Uaktualniłem bios do najnowszej wersji, zobaczę jaki to efekt przyniesie.
    Tak często się nie wiesza, ale czasami wkurza jak sobie zaprogramuje nagranie programu tv i się nie nagra. Nigdy mi się nie powiesił jak np przeglądam internet, na nagrywaniu lub, gdy w jakąś grę grałem.

Mam drugiego kompa też energooszczędnego na płycie głównej intela atom i nie pamiętam, żeby mi się kiedyś powiesił. Co dziwne nie dbałem w tym kompie o jakość podzespołów, zasilacz jakiś stary itp, a w tym gdzie jest płyta główna e35m1 wszystko nowe.
    Trochę pomyślałem i następnym krokiem będzie wymiana karty radiowej tp-linka na pci, przypomniało mi się, że na niektórych płytach głównych taki efekt robiła.