Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka 3f gwiazda bez N - przerwa na jednej fazie

26 Wrz 2011 10:08 2561 6
  • Poziom 7  
    Witam.
    Jak zachowa się obwód grzałek podłączonych w gwiazdę bez przewodu neutralnego gdy na jednej fazie powstanie przerwa.
    Jak sytuacja wyglądałaby gdyby przewód neutralny był podłączony?
    Grzałki tej samej mocy.
    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie RCD, czytałem o tym na forum już trochę, czy taki układ można podłączyć za RCD jeśli stosuje się przewód neutralny czy raczej się tego nie praktykuje.
    Pozdrawiam
  • Specjalista Automatyk
    W momencie kiedy nie będzie jednej fazy, skuteczność grzania spadnie trzykrotnie. W układzie z podłączonym N spadnie do 2/3 nominalnej.
    RCD obowiązkowe jeżeli jest to maszyna "mokra" np. myjka tunelowa.
  • Poziom 33  
    pafciowaw napisał:
    W momencie kiedy nie będzie jednej fazy, skuteczność grzania spadnie trzykrotnie...
    Właściwie to zmniejszy się o połowę.
  • Poziom 7  
    A fizycznie jak przepływał będzie prąd w przypadku przerwy na jednej fazie i połączeniu bez przewodu neutralnego?
  • Specjalista Automatyk
    Przez dwa równoległe obwody, gdzie w jednym będzie jedna grzałka (międzyfazowo) a w drugiej gałęzi dwie grzałki połączone szeregowo (też międzyfazowo)
  • Moderator
    pafciowaw napisał:
    Przez dwa równoległe obwody, gdzie w jednym będzie jedna grzałka (międzyfazowo) a w drugiej gałęzi dwie grzałki połączone szeregowo (też międzyfazowo)

Bez przesady. Będą tylko szeregowo połączone dwie grzałki zasilane napięciem międzyfazowym.
  • Specjalista Automatyk
    Przerwa na jednej fazie...ja to rozumiem jako brak fazy, a nie "zwalona grzałka"...
    Sorki...cały czas myślę o trójkącie, a to gwiazda przecie - tylko dwie grzałki szeregowo pracują :)