Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Seicento - jak obejść włącznik pozycyjnych PARK

Mihó 26 Sep 2011 11:35 7203 9
    Mihó
    Level 27  
    Mam problem z Seicento - nie ma świateł postojowych w żadnej pozycji kluczyka. Wiem, że problem leży w przełączniku stacyjki, ale doraźnie muszę to jakoś uruchomić. czy możecie mi powiedzieć (bo nie mogę znaleźć schematu), które kable należy mostkować by mieć światła pozycyjne zawsze pod warunkiem przekręcenia przełącznika pod kierownicą ?

Chodzi o auto z 2001
    User removed account
    User removed account  
    Zico63
    Level 37  
    Przy kostce stacyjki żóto-zielony z pomarańczowo-białym - ale to doraźne rozwiązanie, do dojechania do sklepu po część!
    Pozycje włączą się razem z zapłonem.
    Mihó
    Level 27  
    żółto zielony prowadzi mi bezpośrednio na bezpieczniki świateł.
    Niebieski cienki - wyjście z przełącznika świateł. Domyślam się, że on musi się łączyć z tym żółto-zielonym. Ale jest duża różnica w przekrojach
    Zico63
    Level 37  
    Mihó wrote:
    żółto zielony prowadzi mi bezpośrednio na bezpieczniki świateł.
    Niebieski cienki - wyjście z przełącznika świateł. Domyślam się, że on musi się łączyć z tym żółto-zielonym. Ale jest duża różnica w przekrojach

Można też i tak. To nawet chyba najlepsze wyjście, by połączyć te dwa:
    A różnica w przekroju, no tak dała fabryka.
    Jak napisałem, takie podłączenie złączy przewód na bezpieczniki (ż-z) z przewodem otrzymującym prąd z zapłonem (p-b). I to na razie wystarczy. Do pełnej reanimacji musi Kolega kupić część.
    Można też dopiąć żółto-zielony do szaro-czerwonego i mieć pozycyjne WYŁĄCZNIE z mijania (po przejściu na drogowe - gasną!). Różne są możliwości ale wszystko to partyzantka.
    Najlepiej zrobić to porządnie (wymienić części) a nie sztukować.
    tzok
    Moderator of Cars
    ...ale zakładam, że wiesz, że aby włączyć pozycyjne przy wyłączonym zapłonie trzeba wcisnąć ten przycisk w stacyjce i przekręcić ją o jedną pozycję poniżej 0.

Natomiast brak świateł postojowych przy włączonym zapłonie przy jednoczesnym działaniu świateł mijania to już raczej inny problem.
    Mihó
    Level 27  
    Tak, oczywiście wiem. Mam światła mijania włączone, a pozycyjne nie świecą. Żarówki wszystkie dobre, bezpieczniki również, po podaniu +12V na żółty z zielonym paskiem (między stacyjką a bezpiecznikami) - wszystkie żarówki świecą
    tzok
    Moderator of Cars
    No to rzeczywiście stacyjka... możesz połączyć żółto-zielony z niebieskim ale nie dasz rady włączyć pokojówek przy wyłączonym zapłonie. Żeby to się dało musiałbyś jeszcze przepiąć zasilanie idące na włącznik świateł.
  • Helpful post
    Zico63
    Level 37  
    To już "stała tymczasówka" :D
    By tak zrobić, wystarczy przełącznik do styku 30 w kostce, przewód brązowy (marrone czyli "M").
    I otrzymujemy "postojowe" bez kluczyka lub pozycyjne.
    Mihó
    Level 27  
    Dziękuję, dokładnie o to mi chodziło. W końcu udało mi się dorwać schematy i tak to wymyśliłem,