Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbyt wysokie napięcie wzbudzenia alternatora bosch

Robert szcz. 26 Sep 2011 16:08 7996 12
    Robert szcz.
    Level 10  
    Witam, jestem użytkownikiem Calibry V6 w który oryginalnie był zamontowany alternator delco remi, po awarii zespołu prostowniczego kupiłem regenerowany alternator boscha, po zamontowaniu jednak nie ładował. Wyjąłem go i zbudowałem prosty stolik do testów okazało się, że aby zaczął ładować musiałem wzbudzić go aż 12voltami, gdzie w instalacji pojazdu jest 5,5v które pobudzało poprzedni alternator bez problemu, wymiana regulatora napięcia nie pomogła. Po wizycie u jednego ze specjalistów dowiedziałem się, że "tak ma być" jednak nie bardzo chce mi się w to wierzyć ponieważ w literaturze jest mowa zwyklle o kilku voltach niezbędnych do wzbudzenia, będę wdzięczny za wszelkie sugestie. pozdrawiam
  • Helpful post
    decybel91
    Level 42  
    Ile kabli miałeś w Delco? Jak go wzbudzasz na stole?
    Robert szcz.
    Level 10  
    W obu alternatorach są po dwa zaciski "B+" i "D+" wzbudzenie na stole realizowałem poprzez chwilowe podanie przez żaróweczkę napięcia 12V, bądź przedłużałem przewód wzbudzenia z samochodu i wtedy zasilałem 5,5V
    decybel91
    Level 42  
    Puść kabel z D+ bezpośrednio do licznika lub zbuduj to na żarówce 12V 5W. Tak jak na stole to robisz. Może prozaicznie nie masz B+.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Robert szcz.
    Level 10  
    Decybel: Z tego co wiem to w tym modelu wzbudzenie odbywa się właśnie przez lampkę ładowania na desce, zastanawia mnie tylko dlaczego tam jest tylko 5,5v na wyjściu do alternatora, czy napięcie redukowane jest w liczniku? Jeśli tak to ostatecznie ominę to i zrobię jak piszesz.

Motronic: Chętnie bym naprawił starego delco, lecz okazało się, że ma również krzywą oś wirnika dlatego zaniechałem jego remontu. Lampka na desce jest sprawna, świeci się.
    User removed account
    User removed account  
    Robert szcz.
    Level 10  
    Motronic wrote:

Układ jest prosty-żarówka "wisi" na plusie zasilania za stacyjką, drugi jej koniec idzie na alternator.

W takim razie będę szukał jutro przyczyny tego spadku napięcia, bo byłem przekonany, że coś je redukuje.
    User removed account
    User removed account  
    Robert szcz.
    Level 10  
    Tak, po zwarciu tego przewodu żarówka na desce świeci się jasno, tylko, że kiedy podłączę multimetr pomiędzy ten przewód a masę przy włączonym zapłonie jest 5,5 a nie 12v
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    kidu22
    Level 35  
    Robert szcz. wrote:
    kiedy podłączę multimetr pomiędzy ten przewód a masę przy włączonym zapłonie jest 5,5 a nie 12v

To kontrolka ładowania sie żarzy a nie świeci bo ma tylko 6,5v zamiast 10V.

To teraz kup właściwy mostek do poprzedniego alternatora i będzie fajnie , bo jak widze masz uwalone 2 alternatory, każdy inaczej.
    Robert szcz.
    Level 10  
    kidu22 wrote:

To kontrolka ładowania sie żarzy a nie świeci bo ma tylko 6,5v zamiast 10V.

I to by wyjaśniało dlaczego takie, a nie inne napięcie na tym przewodzie

Dziękuję Panowie za pomoc, będę ratował poprzedniego delco, a boscha wywiozę do elektryka