Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za duży piec? Czy domagac się wymiany?

roxsi26 26 Wrz 2011 17:40 10062 16
  • #1 26 Wrz 2011 17:40
    roxsi26
    Poziom 7  

Witam Kupiłam kocioł CO z podajnikiem na eko groszek i miał Hydraulik twierdził że 15 kw w zupełności mi wystarczy Piec był na zamówienie z Pleszewa i Pan przywiózł 19kw całej sumy jeszcze nie zapłaciłam mam się domagać wymiany pieca? Czy dobrze że jest większy? To jest stary domek przedwojenny trzy pokoje
    5x3,80 wys 2,30
    3,5x3,80 wys2,30
    4,20x2,80 wys 2,30 z tego pokoju wydzielona jest łazienka i garderoba w planie jest jeszcze pomieszczenie które w przyszłym roku będzie wyremontowane i również ogrzewane 6,5x5 wys 2,90 okna są plastikowe domek jest ocieplony Pan Hydraulik stwierdził ze niech będzie ale to jego znajomy piec przywiózł więc mu nie dowierzam Czy ktoś może mi doradzić bardzo proszę o pomoc

0 16
  • #2 26 Wrz 2011 18:19
    Brencik
    Poziom 26  

No jasne że za duży. Walcz o swoje nie daj się robić w ch.a.

0
  • #3 26 Wrz 2011 18:24
    roxsi26
    Poziom 7  

Ale czy ta 15 wystarczy? a jeśli zostawię ten piec to jakie konsekwencje będą?

1
  • #4 26 Wrz 2011 18:38
    Brencik
    Poziom 26  

Do tak małego mieszkania wystarczyłby nawet 5kW.

2
  • #5 26 Wrz 2011 23:03
    karolark
    Poziom 40  

Brencik napisał:

A skad te obliczenia ? ze starczy 5kW przeciez to w sumie okolo 80m2 :?:

0
  • Pomocny post
    #6 27 Wrz 2011 13:16
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

karolark napisał:
    Brencik napisał:

A skad te obliczenia ? ze starczy 5kW przeciez to w sumie okolo 80m2 :?:

Z ogólnie przyjętych zasad liczenia.
    Przyjmuje się dla dobrze ocieplonych domów 60-80W na m2 powierzchni lub 25-35W na 1m3 kubatury.
    Licząć nawet te najwyższe wartości tj. 80W/m2 wychodzi ok. 6,2kW zapotrzebowania mocy.
    Jeżeli kocioł będzie grzał dodatkowo bojler to trzeba dołożyć ok. 2-3kW.
    Do tego mieszkania w zupełności wystarczyłby kocioł o mocy 8-10kW.
    15kW to już było trochę za dużo, ale 19kW to już jest 2 razy więcej.
    Ponieważ kocioł będzie musiał pracować bardzo niską mocą to będzie się dusił, w efekcie czego spalanie będzie małoefektywne i tym samym będzie mniejsza sprawność kotła. Ponadto będzie trudno zapanować nad spalaniem w takim przewymiarowanym kotle co może doprowadzać do częstego zagotowania kotła i przez to do pogorszenia komfortu użytkowania.
    Zdecydowanie wymienić na mniejszy.

0
  • #7 27 Wrz 2011 13:39
    karolark
    Poziom 40  

No pięknie ale to są normy dla dobrze zaizolowanego domu a tu ani słowa o tym wiec przyjecie 80W/m2 może być za niskie :?:
    Niech autor postu opisze stan izolacji bo narazie to gdybanie -a monter skads wzial te 15kW nawet pomijajac znajomosci :idea:

0
  • #8 27 Wrz 2011 13:48
    Brencik
    Poziom 26  

Monter wziął z kapelusza. Tak samo jak poważna firma instalacyjna (mogę podać nazwę itp ku przestrodze) sąsiadom którym instalują kocioł 20kW kondensacyjny do dobrze ocieplonego domku o powierzchni grzewczej 120m2, gdzie ja w takim samym domku zainstalowałem kocioł 11kW.

0
  • #9 27 Wrz 2011 13:52
    karolark
    Poziom 40  

No tak monter wział dane z kapelusza a my tu się ..... mamy racje ?
    To jest logika ze franek zrobił żle - wiec każdy franek to krętacz :-)

Stary przedwojenny dom to i jego stan moze być zgodny z wiekiem - wiec i moc potrzebna może być większa ?

0
  • #10 27 Wrz 2011 14:27
    kabee84

Poziom 24  

Różnica pomiędzy kotłami gazowymi a kotłami na paliwa stałe jest taka (nawiązując do wypowiedzi Brencika), że kotły gazowe mają palniki o modulowanej mocy, a kotły na paliwa stałe nie za bardzo... Kocioł gazowy ma wysoką sprawność przy pracy na niższych parametrach - kocioł węglowy wręcz przeciwnie.
    Dlatego nie jest ogromnym błędem kocioł gazowy o nieco (oczywiście bez przesady) wyższej mocy niż zapotrzebowanie na ciepło. Kocioł węglowy powinien być dobrany dość precyzyjnie, bo albo będziemy mieli piekarnik w mieszkaniu, albo niewykorzystana energia pójdzie w komin (bo kocioł węglowy z podajnikiem musi jakąś minimalną ilość spalić żeby nie wygasnąć)
    15kW dla 800-100m2 + bojler to najwięcej ile można zaakceptować. 19kW to jak koledzy wcześniej zasugerowali stanowczo za dużo.

1
  • #11 27 Wrz 2011 20:31
    Brencik
    Poziom 26  

Ja maiłem 11kW Kamino w moich 120m2 i nie dało rady tego pieca utemperować, ciężko było zejść poniżej 60st. na zasilaniu. Ogólnie w domu piekarnik. Masakra.

0
  • #12 27 Wrz 2011 21:35
    Plumpi

karolark napisał:
    No pięknie ale to są normy dla dobrze zaizolowanego domu a tu ani słowa o tym wiec przyjecie 80W/m2 może być za niskie :?:
    Niech autor postu opisze stan izolacji bo narazie to gdybanie -a monter skads wzial te 15kW nawet pomijajac znajomosci :idea:

Czytałeś wypowiedź autora wątku?
    "... okna są plastikowe domek jest ocieplony..."

0
  • #13 28 Wrz 2011 03:30
    roxsi26
    Poziom 7  

Panowie bardzo mi pomogliście ale mam jeszcze jedno pytanie, takie małe piece z podajnikiem również robią? Bo ja Pana zrozumiałam, że to najmniejszy jaki produkują a uparłam się na ten z podajnikiem bo to jednak duża wygoda.
    A jak się sprawa z Panem od pieca zakończy i czy mi wymieni jutro do Panów napiszę tak czy siak pozbyć się nie dam jak nie wymieni to nie zapłacę reszty a tego na allegro wystawię;) a jak wymieni to wreszcie będę mogła spokojnie spać:) Pozdrawiam Asia

0
  • #14 28 Wrz 2011 07:43
    Plumpi

roxsi26 napisał:
    Panowie bardzo mi pomogliście ale mam jeszcze jedno pytanie, takie małe piece z podajnikiem również robią? Bo ja Pana zrozumiałam, że to najmniejszy jaki produkują a uparłam się na ten z podajnikiem bo to jednak duża wygoda.
    A jak się sprawa z Panem od pieca zakończy i czy mi wymieni jutro do Panów napiszę tak czy siak pozbyć się nie dam jak nie wymieni to nie zapłacę reszty a tego na allegro wystawię;) a jak wymieni to wreszcie będę mogła spokojnie spać:) Pozdrawiam Asia

Przepraszam nie doczytałem, że jest to kocioł z podajnikiem. Pomyliło mi się z innym, podobnym wątkiem.
    Jeżeli to jest kocioł z podajnikiem to przewymiarowanie tego kotła nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ kotły te nie utrzymują dużej ilości żaru i wytwarzają ciepło tylko wtedy, kiedy zostaje włączony wentylator oraz podajnik węgla. Podczas zatrzymania w kotle utrzymuje się bardzo mała ilość żaru, która nie powoduje problemów z przewymiarowanym kotłem.
    Być może firma, z której został przywieziony ten kocioł z podajnikiem nie produkuje mniejszych i stąd taka decyzja. Jeżeli nawet firma produkuje kotły o mniejszych mocach to i tak palniki montuje te same, ponieważ palniki oraz podajniki produkowane są na rynku tylko w kilku rozmiarach, a palnik do kotła 15 czy 19kW i tak jest ten sam. Palniki takie posiadają możliwość modulacji mocy w pewnym zakresie i tak w przypadku kotła 19kW najprawdopodobniej będzie to palnik o zakresie ok. 8-20kW. Tak wiec jeżeli nie wiąże się to z dużo większymi pieniędzmi to się nie ma czym przejmować. Kocioł będzie szybciej dogrzewał dom.
    Poza tym jest to kocioł z możliwością palenia miałem i przypuszczam, że nastawiacie się na takie paliwo.
    Miał posiada dużo niższą kaloryczność i dlatego rzeczywista moc kotła podczas palenia miałem będzie niższa o ok. 1/3 czyli w rzeczywistości w trakcie palenia miałem ten kocioł będzie osiągał moc ok. 13kW.
    W tym przypadku hydraulik dobierając moc kotła 15kW - dobrał go w sposób idealny jeżeli zakładano, że ma być palone miałem, bo w tym przypadku moc uzyskiwana na miale byłaby na poziomie ok. 10kW.

Problemy są tylko w przypadku kotłów zasypowych, gdyż w takim kotle nie da się zatrzymać procesu spalania i przez cały czas utrzymywana jest bardzo duża ilość żaru, która bardzo długo oddaje ciepło.

1
  • #15 28 Wrz 2011 15:27
    roxsi26
    Poziom 7  

Czyli że i tak powinnam wymienić ten piec bo zgłupiałam?

Dodano po 15 [minuty]:

Acha teraz ja nie doczytałam:) Pan nic nie doliczył za to, że ten piec jest za duży czyli że spokojnie mogę zostawić ten co mam i ciszyć się ciepełkiem:)
    Dziekuję Panom ślicznie:)

0
  • #16 28 Wrz 2011 15:29
    marcin833
    Poziom 19  

Z tego co napisał kol. Plumpi nie musisz, bo piec z podajnikiem ma regulowaną moc, gdyż producent podając 15 czy 19 KW podaje moce maksymalne. Więc jeżeli producent twierdzi, że to są jego najmniejsze piece, to może spróbować wpierw wyregulować piec i może uda się osiągnąć mniejszą moc.

0
  • #17 29 Wrz 2011 15:20
    roxsi26
    Poziom 7  

Dziękuję ślicznie:)

0