Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pod neostrade

26 Wrz 2011 22:02 3365 22
  • Poziom 8  
    Witam. Koleżanka wprowadziła się do nowo wybudowanego lokum, które zaproponowało jej korzystanie z internetu za darmo przez rok. Usługodawcą internetu jest TP. Otrzymała od spółdzielni modem adsl lecz w mieszkaniu nie ma kabla zakończonego końcówką rj-11. Znalazłem jedynie jeden przewód z którego wychodzi 5 kabli 3 białe, jeden czerwony i jeden niebieski. Spółdzielnia poinformowała iż końcówkę trzeba sobie dorobić na własną rękę. Zaciskarkę już mam ale nie wiem których kabli użyć z końcówką rj-11. I jeszcze jeden problem mam dwa rodzaje końcówek rj-11 4 pinowe oraz 6 pinowe. Których końcówek użyć oraz które kable połączyć z końcówką?.
  • Poziom 39  
    RJ-11 ma cztery piny, RJ-12 ma sześć
    Co do kabla może zrobił byś fotke tego kabelka bo normalnie telefoniczny ma kolor zielony i czerwony
  • Poziom 8  
    Możliwe że pomyliłem kolory. zdjęcie zamieszczę pod wieczór dopiero. A mógłbyś teraz powiedzieć jak podłączyć te dwa kable ?.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Dogrzeb się głębiej w tym kablu - powinno być chyba 6 żył (parzysta liczba). Brakuje mi jednej. Może jest głębiej w izolacji.
  • Poziom 8  
    Na pewno jest 5. Innych przewodów nie ma wyprowadzonych w tym mieszkaniu.
  • Poziom 39  
    Jak skoro nawet nie wiem co to za kabel jest, jak telefoniczny czy sieciowy to normalnie w rj-11 dajesz dwie żyły na środek czyli pin 2 i 3 w końcówce rj-11 i zaciskasz ale jakie kable to można tylko zgadywać
  • Poziom 8  
    Zraz pojadę do mieszkania i zrobię zdjęcie jak nie uda mi się tego problemu rozwiązać.
  • Poziom 39  
    Ale 5 żyłowa i tylko dwa kolory reszta białe ?
    Kabel telefoniczny może być nawet 6 żyłowy przy RJ-12
  • Poziom 8  
    Najmocniej przepraszam ale w kablu jest jednak 6 przewodów 3 białe po jednym koloru czerwonego zielonego i niebieskiego. W modemie jest wejście na kabel telefoniczny ale 4 żyłowy. Więc macie jakieś propozycje jak to podłączyć ?.
  • Poziom 39  
    Wiec to jest kabel sieciowy, potrzebna wtyczka RJ-45
  • Poziom 14  
    Po pierwsze: trzeba się dowiedzieć czy jest to kabel liniowy (zasilanie z linii TP) czy sieciowy (sygnał już z czyjegoś modemu). Po drugie: trzeba znaleźć dwie żyły w których jest zasilanie (przeważnie biały i niebieski, ale może być różnie).
    Bródka napisał:
    Wiec to jest kabel sieciowy, potrzebna wtyczka RJ-45
    To nie jest kabel sieciowy. Nie te kolory. To kabel telefoniczny trzyparowy. Pary to czerwony-biały, niebieski-biały, zielony-biały. Jak się ściągnie nieco izolację, widać co z czym skręcone.
    Ale kilka pytań pozostaje. Czy ten kabel jest w ogóle gdzieś podłączony. To ma być linia telefoniczna. Jest tam jakiś telefon? Wątpię, bo byłby przydzielony numer i ktoś musiałby płacić rachunki. Czyżby TPSA przysyłała modem ADSL nie sprawdzając, czy jakikolwiek monter zestawił linię telefoniczną? W tym bałaganie wszystko możliwe, ale nie aż tak. Przecież za telefon albo "gotowość" łącza biorą pieniądze. Może monter dopiero się pojawi.
    Czy kabel podłączony, można sprawdzić woltomierzem. Na parze telefonicznej będzie napięcie stałe ok. 40 V. Jak "kopie", znaczy działa. :wink: :lol:
  • Poziom 39  
    Jak sprawdzisz ze trzy parowy telefoniczny jak kable sieciowe ponizej kat 5 tez moga byc takie same, nie widzimy tego kabla to sie nie dojdzie, mozna tylko zgadywac
    Po pierwsze kolory mi nie pasują (biały w każdej parze), po drugie od lat nie spotkałem, żeby ktoś używał do SIECI kabla poniżej Cat 5. Po trzecie to i tak bez znaczenia, bo na pewno nie jest to Cat 5, czyli Ethernetu na tym nie należy stawiać, najwyżej linię telefoniczną. Do niej każda skrętka dobra.
  • Poziom 39  
    A ja się spotkałem i to nie raz wiec to ze ty sie nie spotkałeś nie znaczy ze tego nie ma i stawiało sie na tym internet, trzeba tylko obrobić odpowiednio kabel z resztą nie wiadomo kiedy ten kabel byl dawany, a kolory hmm, dodam tylko ze autor tematu sie odezwał do mnie na gg i pytałem się czy to są stricte białe kable czy np bialo-niebieskie, nie był pewny, choć jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałem, nie ma sensu prowadzić dalej tej dyskusji bo nie wiemy jaki dokładnie to kabel
    No cóż, taką się dostaje odpowiedź, jak zada się pytanie.
    Z drugiej strony, gdyby jednak to był kabel do Ethernetu, jaki sens ma ten modem ADSL do Neostrady, który przysłała TPSA?
    Za dużo niewiadomych. Bez montera z TP chyba się nie ruszy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Nie zarzucaj mi ze źle zadaje pytania i czytaj ze zrozumieniem bo to nie tp dało modem tylko spółdzielnia
  • Poziom 14  
    jprzedworski napisał:
    Na parze telefonicznej będzie napięcie stałe ok. 40 V. Jak "kopie", znaczy działa
    40V, fakt, tyle jest, ale amperów jest mało, więc nie kopie, najwyżej delikatnie zaszczypie, i to tylko jak masz mokre ręce.
    Jeśli to jest neo bez telefonu, to napięcia żadnego nie ma.
  • Poziom 8  
    To jak ja mam w końcu podłączyć te kable bo już nie wiem. Napisałem na gg do Pana Bródki to mi zaproponował żebym podłączył pod rj-45 z tym że tam są 3 białe i nie wiadomo który to jest na przykład biało zielony, biało niebieski czy biało czerwony.
  • Poziom 39  
    Jak sa faktycznie cale biale to nie jest kabel typowo sieciowy, zadzwon do spółdzielni lub tp niech sprawdza co to za kabel
  • Poziom 8  
    Jest to kabel telefoniczny. Widziałem u sąsiada podłączone gniazdko pod ten kabel. I teraz moje pytanie jak to podłączyć pod gniazdko telefoniczne?. W mieszkaniu nie znajduje się telefon więc chodzi mi tylko o wyjście adsl do modemu.
    Bródka napisał:
    Nie zarzucaj mi ze źle zadaje pytania i czytaj ze zrozumieniem bo to nie tp dało modem tylko spółdzielnia

Ja nie tobie zarzucam, tylko "Gausa" (nie wiem jak to odmienić). Sorry, jeśli to wziąłeś do siebie! Gausa prosi o pomoc, a nie podaje szczegółów dość istotnych dla sprawy. Spółdzielnia dała modem, ale internet i tak jest z TP. I chyba powinna być jakaś umowa. Chyba z TPSA, bo to nie spółdzielnia jest operatorem. Tam są może jakieś szczegóły. Wyłazi kabel ze ściany, ale chyba ktoś go musiał lub musi gdzieś podłączyć. A takie podłączenia robi raczej ktoś z TP, bo to ich sieć.

Co do tego uczynnego sąsiada, co ma gniazdko - nie byłby jeszcze bardziej uczynny na tyle, żeby pozwolić na chwilowe rozkręcenie tego gniazdka? Można by podejrzeć, które kolory tam podłączone. Jeśli spółdzielnia instalowała kable, to powinny być te same reguły we wszystkich mieszkaniach.