Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bester 1800 turbo - posuw drutu

27 Wrz 2011 11:05 5639 10
  • Poziom 12  
    Witam
    Posiadam urządzenie jak w temacie zasilone z sieci jednofazowej i od jakiegoś czasu nie daje mi spać dziwne zachowanie potencjometru do regulacji posuwu drutu.
    Spawarka jest prawie nowa choć zakupiona już 3 lata wstecz - mało używana.
    Regulacja potencjometrem od nowości jest praktycznie minimalna, tzn. bez względu na położenie przełącznika mocy pokrętło regulacji drutu jest ustawiane przeze mnie na 3-ce z mała korektą o połowę w jedna lub drugą stronę.
    W innym zakresie prędkość drutu jest stanowczo niedopasowana do spawania.
    Po podstawieniu innego potencjometru o tych samych parametrach sytuacja się powtarza z ta różnicą, że pokrętło musi ustawione być w okolicach 7-mki.
    Czy to jest normalne że korekta prędkości drutu potencjometrem jest tak mała.
    Oczywiste jest, że wraz ze zmianą położenia przełącznika mocy wzrasta prędkość drutu w tych urządzeniach, ale czy ten potencjometr nie powinien mieć szerszej regulacji jak tylko pomiędzy 2.5-3.5?

Ewentualnie proszę o informację co jest przyczyna takiego zachowania.

Dodam jeszcze, że nigdy bym się nad tym potencjometrem nie zastanawiał, gdyby nie fakt, ze mój sąsiad posiada jakiś chiński migomat i u niego ta regulacja jest w dużo szerszym zakresie, tzn. raz spawa na 3 innym razem na 5 i innym z kolei na 12.

Posuw, posuw!!! Nie "posów". Tytuł poprawiłem i proszę zapamiętać.
    [retrofood]
  • Poziom 9  
    Prawdopodobnie spalił się tranzystor Irf 640 .
  • Poziom 12  
    Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Tranzystor był już raz wymieniany ponieważ uległ uszkodzeniu i nie widzę różnicy, wysuw drutu działa niezmiennie tak samo przed jak i po wymiane.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    W tym modelu to coś normalnego iż oscylujesz w granicach 3. Nie jest to usterka.
  • Poziom 12  
    Oswoiłem się już z tą myślą ponieważ pracuje tak już od dłuższego czasu.

Zastanawiam się jednak czy jest jakiś sposób modernizacji tego napędu?
  • Poziom 23  
    Możesz wstawić inną płytkę (zamiennik) ale nie widzę sensu wydawania dodatkowych pieniędzy.
  • Admin DIY, Automatyka
    Możesz wstawić mniejszy /co do wartości/ około 1/4 potencjometr ale musisz dołożyć na końcach rezystory aby układ widział "ten sam" potencjometr.

Napisz jakie parametry ma oryginalny to ja napiszę Ci co i jak kupić u jak połączyć aby regulacja była ok.
  • Poziom 23  
    Oryginalny potencjometr ma 10kom
  • Poziom 12  
    Witam
    Sprawdziłem i mój oryginalny potencjometr rzeczywiście ma 10kom

Bardzo proszę kolegę bestler o informację jak to podłączyć z mniejszym potencjometrem.

P.S.
    dziękuje za zainteresowanie tematem
  • Poziom 10  
    W moim 1801 tez chyba jest problem, bo spawanie możliwe jest tylko na ustawieniu "poniżej 1". Co może być tego przyczyną?

Edit: 18.10.2013
    W moim przypadku wystarczyła wymiana potencjometru 10k om A. Stary był uszkodzony, obudowa była luźna i prawdopodobnie nie zabezpieczała przed przekręceniem.
  • Poziom 12  
    Wymieniłem potencjometr na sprawny