Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator prądu ładowania z "czynnym" obciążeniem

Fickus 27 Sep 2011 11:19 4928 15
    Fickus
    Level 12  
    Poszukuję rozwiązania; mianowicie szukam regulatora prądu do ładowania akumulatora żelowego lub Li-Po. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie wymagania jakie powinien on spełnić.
    Chciałbym aby zapewniał on optymalne parametry ładowania akumulatora 12 (lub 24V) zakłądając nieregularność doprowadzenia energii na wejściu. Znaczy to, że PRĄDNICA prądu stałego będzie dostarczać energii sporadycznie (jak np. wiartak kilka godzin dziennie).
    Ze wstępnych eksperymentów wynika, że prądnica jest w stanie podawać od 10V do 25V z natężeniem 4 do 10A.
    Aby jeszcze skomplikować układ chciałbym aby można było płynie (ostatecznie skokowo) regulować obciążenie prądnicy w zakresie mocy pobieranej od 20 do 100W.
    Nie chciałbym aby nadmiarowo uzyskiwana z prądnicy moc elektryczna była pakowana w jakąś grzałkę albo żarówkę wszystko powinno iść w akumulator (ewentualnie w drugi akumulator).
    Jeżeli ktoś mógłby poradzić jaki z dostępnych na rynku sterowników (regulatorów) można by zaadoptować do moich potrzeb lub byłby w stanie wykonać dla mnie taki układ proszę o pilny kontakt. Piszę bo moje dotychczasowe autorytety totalnie zawiodły (nie wiem- czy ten temat jest totalnie trudny do realizacji?)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    maciej_333
    Level 36  
    Temat z pewnością nie jest taki trudny. Konieczne jest tu zastosowanie stabilizatora, jednak odpadają stabilizatory liniowe (wspomniane "grzałki"). Trzeba zatem zastosować stabilizator impulsowy. Układ taki może mieć regulację napięcia wyjściowego i ponadto może mieć zabezpieczenie przeciw zwarciowe. Ładując akumulator nie powinno się przekraczać prądu ładowania 0,1C. Zatem trzeba dodać układ stabilizacji prądu, który w trakcie próby pobrania większego prądu niż nastawiony przejdzie z trybu stabilizacji napięcia na stabilizację prądu.
    Fickus
    Level 12  
    Proszę zatem o podpowiedź gdzie szukać materiału do adaptacji. Czy regulatory od ogniw solarnych definitywnie nie nadają się z merytorycznego czy tylko z marketingowego punktu widzenia...Serwisant, którego zapytałem powiedział że się nie nadają do prądnic bo nie przewiduje tego instrukcja obsługi... Czy na prawdę nie ma już ludzi, którzy wiedzą więcej niż to co dają w reklamach?
    maciej_333
    Level 36  
    Fickus wrote:
    Czy regulatory od ogniw solarnych definitywnie nie nadają się z merytorycznego czy tylko z marketingowego punktu widzenia...

Niby czemu miałyby się nie nadawać :?::?::?: Pierwszy link z google do takiego stabilizatora. Podane parametry i opis charakteru pracy są wyjątkowo skąpe, ale nie widzę żadnych przeszkód co do stosowania takiego układu. Jedyny jego mankament to brak możliwości nastawy maksymalnego prądu ładowania akumulatora. Producent nawet nie podał ile ten prąd wynosi.
    Fickus
    Level 12  
    No wszystko O.K. poza tym że tu jak i w innych urządzeniach dostępnych na rynku nadmiar prądu jest wysyłany gdzie... w grzałkę... A tego nie chcę; to marnotrawstwo. Ponadto jak regulować obciążenie dla prądnicy. Nie żebym tworzył jakąś tajną machinę, ale mam w tych założeniach ściśle określony cel: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2094301.html

Proszę o kontakt jeżeli ktokolwiek ma pomysł jak rozwiązać stawiane zadania.
    Ja myślałem o czymś takim:

Moderated By Mirek Z.:

Link do aukcji skasowałem - p.3.1.18 regulaminu!

maciej_333
    Level 36  
    Nie chcesz grzałki ? To jej nie dołączaj - proste i logiczne. Prawdopodobnie stabilizator, do którego link podałem jest zwyczajnym zasilaczem impulsowym. Układ ten ładuje akumulator w momencie, gdy napięcie na jego zaciskach spadnie poniżej określonego poziomu. Grzałka (obciążenie dodatkowe) może być w najprostszym razie (i dam głowę, że tak jest) załączana przekaźnikiem. W momencie, gdy komparator monitorujący napięcie na akumulatorze wykryje brak konieczności jego ładowania może przy okazji załączyć przekaźnikiem wspomnianą grzałkę. Wynika z tego, że w ogóle nie trzeba jej dołączać.

Nie wiem co tworzysz. Jednak coś mi się wydaje, że najkorzystniej dla Ciebie zastosować zasilacz buforowy. Taki układ dostarcza na swoim wyjściu np. napięcie +12V przy maksymalnym prądzie obciążenia np. 1A. Moduł tego zasilacza jest zasilony z jakiegoś innego źródła. Zatem dopóki napięcie z tego źródła jest dostatecznie duże, by zasilić stabilizator impulsowy takiego zasilacza, akumulator nie jest obciążony. Jest on jedynie ładowany w razie takiej konieczności. Gdy napięcie ze źródła zanika stabilizator impulsowy zasilany jest z akumulatora. Z kolei urządzenie dołączone do wyjścia takiego zasilacza pracuje dalej normalnie.
    Fickus
    Level 12  
    "Nie wiem co tworzysz. Jednak coś mi się wydaje, że najkorzystniej dla Ciebie zastosować zasilacz buforowy. "
    Załączyłem link do mojego "wytworu" ;-):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2094301.html
    Tak więc podejżewam że jednak pierwsza opcja którą opisujesz będzie jedyną do zaadaptowania...
    Niestety nie zapewnia funkcji regulacji obciążenia prądnicy.
    -Właśnie zakończyłem następny etap prób "zmęczeniowych"
    Efekt jest taki że wygodniej jest kręcić szybciej... wówczas ciężkie koło zamachowe "pomaga utrzymać dobre napięcie, które przy obecnym przełożeniu wynosi 24V +/-2V. Obciążeniem jest żarówka 100W. Pomiar prądu jaki jestem w stanie wytworzyć "jadąc" w miarę równym tempem to 3,7-3,9A co daje ok. 90W.
    Myślę zatem, że optimum obciążenia treningowego byłaby regulacja w zakresie 1-5A dla 24V (z racji optymalnie wygodnych obrotów).
    Jeżeli masz jeszcze cierpliwość podpowiedz jeszcze coś na temat obciążenia (oraz jego optymalnego wykorzystania do ładowania akumulatora 24V lub dwóch po 12V).
    Oczywiście słucham każdego kto poczuje to co chcę osiągnąć, zapraszam do dyskusji i podpowiedzi.
    maciej_333
    Level 36  
    Rozumiem o co chodzi. Cały sterownik musiałby być zatem dosyć nietypowy. Układ ten musiałby utrzymywać stały (nastawiony) prąd obciążenia prądnicy. Przy okazji należałoby jeszcze ładować akumulator. Zatem akumulator mógłby ładować jakiś zasilacz impulsowy - przykładowo podany wyżej. Do tego element obciążenia dodatkowego (np. tranzystor) obciążałby prądnicę. Za pomocą bocznika można mierzyć sumę prądów = prąd płynący przez tranzystor + prąd pobierany przez ładowanie akumulatora. Teraz wystarczy już układ odejmujący i wzmacniacz błędu. Sygnał błędu podajemy na tranzystor obciążający. Dalej już wszystko reguluje się "samo" w pętli sprzężenia zwrotnego. W tranzystorze "dociążającym" będziesz oczywiście tracił określoną ilość mocy. Tego nie przeskoczysz. Jednak będziemy tu mieć stały prąd obciążenia prądnicy, a o to pewnie chodzi.
    Fickus
    Level 12  
    Ożesz kurcze o to mi chodzi!!!
    Mógłbyś to opracować? kupuję.
    Jednym ciekawym dla trenującego elementem (takim kwiatkiem do kożucha) byłby precyzyjny wskaźnik naładowania akumulatora -taki cel do osiągnięcia.
    Układ trawiący nadmiar mocy niechby np zasilał jakąś lampkę czy coś takiego;-)
    Patrz także:
    http://pedalpowergenerator.com/PPG-12-200-nc25a-charge-controller.htm
    maciej_333
    Level 36  
    Tyle, że układ który "trawi nadmiar mocy" musi być regulowany w tym sensie, że musi to być coś co ma regulowaną rezystancję. Wygodny jest właśnie tranzystor. Lampka odpada, bo jak zmienić rezystancję żarówki w funkcji sygnału błędu ? W opracowanie nie chcę się bawić, dlatego, że potem w praniu wyjdzie mój brak czasu itp.
    Fickus
    Level 12  
    No szkoda, bo ja za cienki jestem aby układ zaprojektować. Pewnie przyjdzie mi jednak coś z rynku adaptować...
    ronwald
    Level 27  
    Co to znaczy chciałbym całą energie pakować do akumulatora?! Do czasu, kiedy akumulator zostanie naładowany, możesz pakować :)) a następnie należy w grzałkę która ładuje "wodny akumulator".
    Regulowanie mocy traconej w grzałce oprzeć należy o PWM.
    Tomasz.W
    Level 35  
    Bez urazy, ale ta cała wymiana zdań to rozmowa o "d.....Maryni". Dlaczego ? To proste, tak właściwie to nic nie wiadomo. Nie wiadomo co ma ma robić za "prądnicę", pojemność akumulatorów też nie znana. Stwierdzenie :arrow:
    Fickus wrote:
    ....Chciałbym aby zapewniał on optymalne parametry ładowania akumulatora 12 (lub 24V)....
    nie wyjaśnia kompletnie nic. Te parametry optymalne będą inne dla akumulatora żelowego 12V/20Aha, a jeszcze inne dla akumulatora 24V/30Aha. Tak się nie da, no niestety. Nie da rady zrobić regulatora do czegoś o czym nic nie wiadomo. Skłamałem, da się zrobić. Ale koszty mogą sięgnąć stratosfery. Zdecyduj się co ma być czym, wtedy dopiero można będzie coś wymyśleć.
    Fickus
    Level 12  
    Jak to co jest tu prądnicą...widać na zdjęciu z wątku:
    prądnica prądu stałego.
    Jaki akumulator... no właśnie czekam na poradę. trochę to zależy od możliwości statystycznej układu ładowania; ładowanie prądem do 4A przy napięciu 24V albo do 9A dla 12V (to z badań zmęczeniowych). Oczywiście że jak akumulator będzie naładowany to trzeba energię puścić "w inny odbiornik" ale nie chciałbym go pakować w wodę... raczej w drugi akumulator. Zresztą można założyć, że będzie on rozładowywany na bieżąco.
    Tomasz.W
    Level 35  
    Fickus wrote:
    ...Jak to co jest tu prądnicą...widać na zdjęciu z wątku:
    prądnica prądu stałego....
    Ja tam widzę jedynie jakiś rozłożony silnik. Mam się domyślać, czy też może poszukać danych w internecie. Jak idziesz do lekarza to mówisz "domyśl się". Obyś tam jak najrzadziej chodził, to tylko przykład.
    Fickus wrote:
    ...można założyć, że będzie on rozładowywany na bieżąco....
    Jak na razie cały Twój projekt to założenia. Żeby cokolwiek zrobić trzeba ustalić jakieś kryteria, i dopiero w trakcie realizacji wprowadzić konieczne poprawki. A tu nie wiadomo od czego zacząć. Nie zrozum mnie źle, to nie jest żadna złośliwość. Ale sam nie wiesz jak to ma wyglądać.
    Powodzenia życzę.
    Fickus
    Level 12  
    Projekt uznaję za ZAKOŃCZONY POWODZENIEM. Niestsety nie całkowitym z powodu braku możliwości płynnego regulowania obciążenia. Jedyną regulacją pozostaje prędkość kręcenia pedałami; in szybciej kręcisz tym większy prąd ładowania i większy opór na pedałach.
    Zatem rozumiem, że cały potencjał elektroników nie wystarczy by taki problem rozwiązać.
    Druga opcja; nie ma takiej fizycznej możliwości...?