Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Astute 250 uszkodzony procesor atmega16

27 Wrz 2011 16:34 1556 18
  • Poziom 12  
    Witam w głowicy astute 250 jest procesor atmega16, który uległ uszkodzeniu. Mam z innej głowicy sprawny układ i kupiłem nowy scalak ale nie mogę ze sprawnego procka przegrać softu na nowy. Wyskakuje mi wiadomość, że nie można odczytać programu, proszę o pomoc... Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Sprawdź czy masz Lock fuse, jeśli jest zabezpieczony to nie skopiujesz go.
  • Poziom 12  
    Jak to sprawdzić ??
  • Poziom 17  
    Jakiego programu używasz?
    Najlepiej odczytaj wszystkie fusy i wrzuć tu screen'a z tego programu.
  • Poziom 17  
    Programator fabryczny czy samoróbka. Z avr studio nigdy nie korzystałem, ale wygląda na to że nie masz komunikacji z atmegą. Myślałem , że używasz usb asp wtedy coś więcej bym wiedział. Spróbuj innego programu obsługującego Twój programator.
  • Poziom 17  
    Nowe kontrolery mają ustawiony wewnętrzny oscylator a ten w układzie może mieć różnie. Trzeba dobrać odpowiednie źródło taktowania i odpowiednią częstotliwość. Może też mieć wyłączone ISP, wtedy trzeba programator równoległy.
    Sprawdzałeś tylko na tej atmega co chcesz odczytać, czy żadnej zaprogramowanej nie odczytuje? Czy ta atmega siedzi w jakimś fabrycznym urządzeniu? jeśli tak to na 99% jej nie odczytasz, bo jest zabezpieczona przed kopiowaniem. W takiej sytuacji jedyna opcja to skasowanie chip'a , ale wtedy tracisz zapisany w nim program.
    Taka mała wskazówka: Czy jest rezystor przy pinie reset połączony do vcc? Jak nie ma to też połączysz się tylko równolegle bo ma wyłączony reset.
  • Poziom 12  
    Sprawdzałem tylko na tym procku. Jak włączyłem opcje bot inny program coś zczytał z tej atmegi, ale po wgraniu na nowy scalak zero reakcji urządzenia. Tak jest to fabryczne urządzenie głowica dyskotekowa, scalak robi za sterownik silników krokowych.
  • Poziom 17  
    Przy zabezpieczonym procku tak będzie. Jak robisz odczyt to wysyła Ci śmieci.
  • Poziom 12  
    Skanowanie coś da ??
  • Poziom 12  
    Nie ma jakiegoś programu do złamania zabespieczeń ??
  • Poziom 40  
    sasanp napisał:
    Nie ma jakiegoś programu do złamania zabespieczeń ??

Zabezpieczenia są z natury po to aby ich nie łamać. Być może Atmel ma jakiś sposób na odczyt swoich zablokowanych procków ale ani się z nikim nie dzieli tym ani nie znam nikogo komu by się udało złamać to zabezpieczenie. Zresztą bardzo dobrze.
  • Poziom 12  
    Dobrze i nie dobrze serwisu tego urządzenia w Polsce nie ma głowica jest do wyrzucenia czyli 1000 zl w plecy. A ma znaczenie czy to jest atmega16a czy atmega16l ??
  • Poziom 40  
    sasanp napisał:
    A ma znaczenie czy to jest atmega16a czy atmega16l ??
    Raczej nie. Atmega 16 - 4,5-5,5V
    oscylator max 16MHz
    Atmega 16L - 2,7-5,5V
    oscylator max 8MHz
    Poza tym L ma niższe zużycie prądu.

Cytat:
    serwisu tego urządzenia w Polsce nie ma głowica jest do wyrzucenia

Ale zawsze możesz napisać ładny list do producenta. Może będzie tak łaskawy i wyśle Ci zaprogramowany procek pocztą za pieniądze mniejsze niż 1000zł.
  • Poziom 12  
    Oni każą wysłać sprzęt do serwisu autoryzowanego bo tylko on ma części zamienne
  • Poziom 40  
    sasanp napisał:
    Oni każą wysłać sprzęt do serwisu autoryzowanego bo tylko on ma części zamienne

W takim razie może:
    - poszukać uszkodzonego urządzenia ze sprawnym mikroprocesorem
    - sprzedać uszkodzony za sporo niższe pieniądze
  • Poziom 12  
    taki mam zamiar dziękuje za pomoc może ktoś w niedalekiej przyszłości rozgryzie jak zgrać soft z tego proca pozdrawiam