Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik częstotliwości km401 jak zmodyfikowac wejscie?

MateBer 27 Wrz 2011 17:16 4628 8
  • #1 27 Wrz 2011 17:16
    MateBer
    Poziom 11  

Witam, kupiłem niedawno miernik km 401 bez przedwzmacniacza mcw2b, ponieważ miernik ma służyć jako skala do starego cb radia cobra. Problem w tym, że miernik odczytuje sygnały ttl, a ja chciałbym go wykorzystać do pomiaru sygnału analogowego z VFO, zaglądałem już na podobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ht=km401&sid=64095885d47724b933614202b2070d29

wykonałem "przejścia" na wejście z diodami i tranzystorem polowym bf245, jednak nawet przy sygnale o poziomie 160mV i częstotliwości 27.145MHz miernik nie reaguję.
    Prosiłbym o jakiegoś gotowca, który pozwoli mi się podłączyć miernikiem pod vfo cobry.
    Pozdrawiam :)

0 8
  • Pomocny post
    #2 27 Wrz 2011 18:34
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Na stronie producenta jest napisane, że :
    --- Proponowane urządzenie umożliwia pomiar częstotliwości do 100 MHz sygnałów o poziomach TTL. ---

Dość prostym rozwiązaniem jest :
    Artystą malarzem nie jestem ale coś tam "widać". :cry:

Albo wykorzystać wzmacniacz operacyjny uA733, który ma "wszystko w sobie" i pracuje dość wysoko częstotliwościowo.

Producent --- Zastosowanie wzmacniacza z preskalerem rozszerza zakres pomiarowy do 1GHz. ---
    Również idealne wyjście z problemu.

Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Wrz 2011 13:38
    MateBer
    Poziom 11  

Zmontowałem układ wzmacniacza zaprezentowanego przez kolegę, do pomiaru użyłem starego VFO które zbudowałem dawno temu na podstawie schematu Minitransceivera CW na pasmo 80m, ( Świat Radio czerwiec 2004/ Minitransceiver EKR 3) wsadziłem do VFO kwarc 27.145MHz, miernik częstotliwości zamiast wskazywać tą częstotliwość wskazuje częstotliwość dokładnie trzy razy mniejszą, tzn. przy użyciu tego kwarcu miernik wyświetla 9.05100MHz. Nie mam pojęcia czemu się tak dzieje, proszę o pomoc

Podrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #4 29 Wrz 2011 14:33
    zetdeel
    Poziom 38  

MateBer napisał:
    ...wsadziłem do VFO kwarc 27.145MHz, miernik częstotliwości zamiast wskazywać tą częstotliwość wskazuje częstotliwość dokładnie trzy razy mniejszą, tzn. przy użyciu tego kwarcu miernik wyświetla 9.05100MHz. Nie mam pojęcia czemu się tak dzieje...

Kwarce na 27 MHz mają w rzeczywistości ca. 9MHz i w układach docelowych są wzbudzane na 3-cim overtonie. W Twoim generatorze kwarc wzbudził się na częstotliwości podstawowej. Ot, i cała tajemnica.:D

0
  • #5 30 Wrz 2011 18:23
    MateBer
    Poziom 11  

wielkie dzięki za pomoc :) już myślałem, że coś jest nie tak z miernikiem.. czyli to VFO nie nadaje się do zbudowania 2-3kanałowego CB radia? Lepszy będzie generator na diodzie pojemnościowej?

0
  • #6 30 Wrz 2011 22:50
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

MateBer napisał:
    ... czyli to VFO nie nadaje się do zbudowania 2-3kanałowego CB radia?

Oczywiście każdy "generator" (nawet ten VFO) nadaje się do wzbudzenia kwarców na 27MHz w ich overtonie x 3.
    Wymaga to tylko "zainstalowania" na wyjściu takiego generatora obwodu rezonansowego - zestrojonego - na 3-cią harmoniczną - układu wzbudzenia kwarcu.
    Cytat:
    Lepszy będzie generator na diodzie pojemnościowej?

Zdecydowanie NIE.

Niech przykładem takiego generatora będzie układ z dawnych lat w radiotelefonach typu ECHO.

Idealny do tego celu. :spoko:

Pozdrawiam.

0
  • #7 02 Paź 2011 22:37
    MateBer
    Poziom 11  

Wyjście układu jest w środku cewki L6? czy kolega ma jakieś dane techniczne tej cewki? Czy mógłbym ją zastąpić filtrem 514 ze starego radiotelefonu cb?

Pozdrawiam. :)

0
  • #8 08 Paź 2011 21:12
    dipol
    Poziom 33  

Proponuje zastosowanie układu 75107(odbiornik linii).Zbudowany ponad 30 lat temu uniwersalny kombajn :miernik częstotliwości, generator i pomiar częstotliwości w trx.zdjecie w moich postach.Mierzy od 10hz do 30 -50 Mhz w zależności od egzemplarza odbiornika linii.Fet na wejściu BFW 10-11-pnp-AFY37<AF139<itp
    Są dwa wejścia-jedno jako sonda.wszystko upakowane w obudowie po głowicy ZTG od telewizora.Trzecie wejście ok 500Mhz na ECL(1982r) to co stoi na zasilaczu.
    Zdjęcia nie ciekawe ale to z archiwum zbiory z 40 lat mojej dłubaniny. hi.
    miernik częstotliwości km401 jak zmodyfikowac wejscie? miernik częstotliwości km401 jak zmodyfikowac wejscie?
    73!

0
  • #9 08 Lut 2012 10:53
    MateBer
    Poziom 11  

Witam ponownie, sprawdzałem różne rozwiązania tego problemu, ostatecznie kupiłem preskaler i miernik działa poprawnie :)

A oto moje dzieło:

Oraz generator który testowałem:
    miernik częstotliwości km401 jak zmodyfikowac wejscie?[/img]

0
  Szukaj w 5mln produktów