Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294

Ele_Tronik 27 Wrz 2011 20:23 6158 16
  • Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294Witam.
    Na wstępie napisze dlaczego postanowiłem zrobić ową konstrukcje :)

Dostałem stary komputer do rozkręcenia, kilka podzespołów takich jak pamięci RAM, dysk, zasilacz... były uszkodzone.Po tym jak wszystko rozkręciłem na części pierwsze, postanowiłem naprawić ten komputer co udało się w kilka godzin ;)
    w zasilaczu wystarczyło wymienić bezpiecznik tranzystor oraz kilka rezystorów...
    Po tym jak kolega z klasy pokazał mi wzmacniacz który umieścił w obudowie po komputerze i zintegrował tam Odtwarzacze DVD i CD pomyślałem że mogę nieużywane kości TDA umieścić w moim komputerze akurat wszystko co potrzebne było zrobione, wystarczyło dorobić premp i ładnie to zintegrować.
    Wpadłem też na pomysł aby jakoś pomalować obudowę :P po tym jak gdzieś podczas serfowania po internecie trafiłem na ten obrazek
    Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294
    i postanowiłem mniej więcej tak przemalować obudowę. Oraz zmienić kolor całego szkieletu.

Jeśli chodzi o audio to w obudowie jest :

Przedwzmacniacz

Układ ten jest stereofonicznym prostym przedwzmacniaczem z regulacją barwy dźwięku. Regulacja tonów niskich i wysokich oraz głośności odbywa się za pomocą podwójnych potencjometrów obrotowych. Przedwzmacniacz ten charakteryzuje się bardzo małym poborem prądu,oraz niewielkimi wymiarami. Całość jest zrobiona na tranzystorach BC547B oraz elementach dyskretnych..

Końcówki mocy

Końcówki mocy zbudowane są na układach TDA7294. Końcówki te mają szczytowa moc wyjściowa - <100 W
    użyteczna moc wyjściowa - 80 W (dla obciążenia 4 omy, zasilanie +/-30 V)
    użyteczna moc wyjściowa - 50 W (dla obciążenia 8 omów, zasilanie +/-30 V)
    Zasilanie od 10-40v napięciem symetrycznym
    Dzięki obwodom sterującym możliwe jest wyciszenie wzmacniacza bez konieczności stosowania wyłączników o dużej obciążalności.

Zasilacz

Transformator 2x24v 200w
    mostek prostowniczy 10A (Taki miałem) + mały radiator
    Kondensatory filtrujące 2x4700 (Możliwe że dodam jeszcze dwa ;) )

Do tego 2x 100nF do zbicia wysokich częstotliwości + bezpieczniki 4A na +/- oraz przed trafem.

Na pewno padną pytania dlaczego znowu TDA?

to ja odrazu odpowiem Wybrałem TDA z kilku przyczyn
    1) Akurat miałem gotowe końcówki
    2) Wpadłem na pomysł za jakiś czas zaslilić cały wzmacniacz zasilaczem komputerowym (Zmostkować 12v zrobić zasilanie symetryczne i całkiem wyeliminować transformator )
    3) większej mocy jak 70-100w mi w pokoju nie potrzeba :)

Filmik i kilka zdięć ;) (Proszę nie oceniać dzwięku na podstawie nagrania.)

Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294

Więcej na stronie domowej projektu
    Link

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 27 Wrz 2011 20:40
    .3lite
    Poziom 17  

Estetycznie raczej to nie wygląda (w środku by się kable przydało jakoś sensowniej poukładać i resztę by to wyglądało), w sumie to nie mam zdania na temat samej modyfikacji ale:

2)
    Ciekawi mnie jak sobie to wyobrażasz, pociągniesz więcej niż 1A z linii -12V na ATX i poleci z dymem, zobaczysz.

• Arrow Multisolution Day
  • #3 27 Wrz 2011 20:47
    pawel_aa
    Poziom 25  

Estetyczna porażka pt. "Roboty drogowe".
    Układ scalony nie służy do tego by przymocować nim płytkę do radiatora.

• #4 27 Wrz 2011 21:33
    Andrev1991
    Poziom 12  

przytnij ośki potencjometrów i dopiero załóż gałki.
    Komputer rzuca się w oczy - nie da się ukryć :P

• #5 27 Wrz 2011 23:19
    hubiwit
    Poziom 25  

A to trafo to do kasowania dysków? :D

• #6 27 Wrz 2011 23:48
    970880
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 27 Wrz 2011 23:49
    flubber.trip
    Poziom 27  

Jeżeli chcesz zasilić końcówkę z zasilacza w komputerze, najpierw zaopatrz się w taki który to wytrzyma, czyli mocny. Zasilenie jej z linii -12V to marny pomysł o czym było wspomniane. Najsensowniejsze wydaje się być stosowanie końcówek samochodowych, nie ma wtedy problemu z zasilanie (o ile zasilacz to uciągnie).
    Co do samej konstrukcji, tragedia. Włożyłeś (położyłeś na dnie obudowy) wzmacniacz bez jego mocowania (o jego samej konstrukcji nie wspomnę), trafo blisko dysków, teoretycznie nic nie powinno się stać, ale kto wie jaki śmieci są liniach energetycznych, a to trafo je ładnie rozsieje, co może doprowadzić do uszkodzenia dysków. Mostek prostowniczy, wentylator na radiatorze to chyba tylko po to żeby się kręcił i hałasował, bo swobodnego przepływu powietrza tam nie ma, poza tym czemu tak daleko od zasilacza i końcówek mocy, specjalnie chcesz wykorzystać spadki napięć na przewodach i zbierane przez nie śmieci, których w komputerze nie brakuje?
    Jedyne co tu jest w miarę sensownie wykonane to przedwzmacniacz.
    Co do samej obudowy, pomysł prosty i ciekawy, bo zwraca na siebie uwagę, choć nie widzę innych modyfikacji, oprócz pomalowania jej, więc gdzie tu DIY?
    Sorki że się tak rozpisałem, ale weź moje uwagi do siebie, a kolejne konstrukcje będą bardziej udane. Pozdrawiam.

• #8 28 Wrz 2011 00:20
    phrozen
    Poziom 20  

Nie wiem gdzie tu tak naprawdę DIY, przemalowałeś obudowę i wstawiłeś coś co nie powinno się znajdować wewnątrz obudowy czyli wzmacniacz i trafo i na tym się praca skończyła. Wstawianie takiego trafa bez żadnego ekranowania jest dla mnie czystą głupotą - sieje to zakłóceń jak diabli zwłaszcza tak blisko twardziela i samych pamięci ram.

Dla mnie to dziwaczny przerost formy nad treścią.

Kable nawet niepospinane a obudowa przynajmniej moim zdaniem wygląda co najmniej tragicznie tym bardziej że m.in przemalowałeś tackę napędu a pozostawiłeś czarną ramkę, te rurki udające świetlówki też wyglądają dziwnie. Kostki montażowe... no bez przesady, skoro już coś robiłeś to chociaż mogłeś to zlutować i dać termokurcze, lub molexy i zrobić złączki.

• #9 28 Wrz 2011 00:42
    tomus2k
    Poziom 23  

flubber.trip napisał:
    ale kto wie jaki śmieci są liniach energetycznych, a to trafo je ładnie rozsieje, co może doprowadzić do uszkodzenia dysków. Mostek prostowniczy, wentylator na radiatorze to chyba tylko po to żeby się kręcił i hałasował, bo swobodnego przepływu powietrza tam nie ma, poza tym czemu tak daleko od zasilacza i końcówek mocy, specjalnie chcesz wykorzystać spadki napięć na przewodach i zbierane przez nie śmieci, których w komputerze nie brakuje?

Jakie śmieci z linii energetycznych w jaki sposób mogą zagrozić dyskom. To nie generator tesli tylko wzmacniacz.
    No i się zdecyduj czy to w sieci są zakłócenia czy to komputer jest ich generatorem. A na końcu to uważaj na dyski umieszczone jeden nad drugim bo powstanie macierz "magnetyczna" i zaczną się na wzajem kopiować :-)
    A autor DIY tak ma :-O :shocked!:

Przypomnę tylko że w obudowach AT kabel ~230V wisiał sobie obok płyty do obudowy z przodu a tam był włącznik sieciowy zaraz obok dysku i tak aż do PENTIUM III kiedy to wprowadzono standard ATX.

Inne uwagi a szczególnie te słuszne pewnie już zastosowałeś , nie mam nic do dodania.

Zawsze doceniam trud włożony w wykonie czegoś własnego.

• #10 28 Wrz 2011 00:55
    sundayman
    Poziom 24  

Pewnie zaraz jakiś gorliwy admin usunie mój wpis jako "nie wnoszący" - ale tym razem to już muszę po prostu - dział DIY nie schodzi na psy.
    On już jest na psach. I to nie rasowych. Dzięki takim właśnie "rewelacjom".
    Drogi młody (zapewne) kolego - bardzo się chwali, że coś robisz sam. Super. Ale - oprócz chęci do pracy jeszcze trzeba mieć odrobinę krytycyzmu - takim "super sprzętem" może warto (wątpię) chwalić się kolego z klasy. Ale nie na portalu.
    No niestety.
    I nie odbierz tego jako zniechęcanie - wręcz przeciwnie - zachęcam do stawiania sobie wyższej poprzeczki niż pomalowanie budy od PC (reszta "przeróbek" też nie specjalnie nadaje się do komentowania) - i wtedy masz szansę zrobić coś wartościowego. Bo na razie - warte by to było podziwu (udawanego) w wykonaniu 7-latka. Bo już starsi koledzy tutaj nieraz pokazują naprawdę ciekawe rzeczy.

• #11 28 Wrz 2011 09:08
    ^Rachel
    Poziom 21  

w każdym razie moim zdaniem to świetny pomysł zamontować wzmacniacz mocy odrazu w obudowie komputera, i tak powinni robić, żeby to wszystko mniej miejsca zajmowało, oczywiście obok zrobić normalne wyjście liniowe, aby ktoś mógł sobie podłączyć słuchawki ew. oddzielny wzmacniacz.

Nie zdziwię się jak niedługo płyty główne zaczną robić odrazu ze wzmacniaczem mocy, a może już są ?

• #12 28 Wrz 2011 09:30
    stanley019
    Poziom 15  

Co do malowania, to brakuje trochę konsekwencji, jeśli jeden napęd malujesz na czarno-żółto, to dlaczego drugi już jest tylko żółty, druga sprawa to nie używaj do malowania papierowej taśmy bo zostawia zacieki, a trzecia sprawa to (przynajmniej tak mnie uczyli) maluje się najpierw jasnym kolorkiem (żółty), a później ciemniejszym (czarny) nad elektroniką popracuj i będzie lepiej.
    Pozdrawiam

• #13 28 Wrz 2011 10:46
    owocowy89
    Poziom 20  

A ja akurat mam komputer, którego teraz modernizuję, to może zrobię coś podobnego. Wszystko ładnie pięknie, opisałeś... Ale... Gdzie parametry komputera? W sumie o komputerze nic nie wiemy... Poza tym mogłoby to być trochę bardziej estetyczne.

• #14 28 Wrz 2011 12:12
    stanley019
    Poziom 15  

Kolego owocowy89 może ja inaczej patrzę na różne kwestie, ale wytłumacz proszę jakie ma znaczenie konfiguracja komputera przy pokazanej przez autora modyfikacji? ja zawsze myślałem że konfiguruje się PC pod swoje konkretne potrzeby, a nie dlatego że kolega z forum ma taki, a nie inny sprzęt.
    pozdrawiam

• #15 28 Wrz 2011 20:17
    Krzysiek99
    Poziom 27  

Heh, dość dziwny ten twór ;E

Pod względem wizualnym, nie robi to żadnego wrażenia wręcz przeciwnie, popracuj nad tym, rozumiem ze stajcie dyskietek nie zdążyłeś pomalować i tak już zostało. (ja bym chociaż zrobił łączenia tych pasów bocznych na przodzie, w literę v)
    Środek. Mhh, ja bym dał oddzielny zasilacz do tego wzmacniacza, lub jakiś naprawie porządny, w pewnej chwili komputer ci się wyłączy i będziesz mógł go odsprzedać drogowcom jak znak ostrzegawczy.
    Plątaniną kabli i wiszące kostki, tragedia !

Tyle ode mnie gorzkich słów,......... Połączenie wzmacniacza i komputera to świetny pomysł ;) lecz np. u mnie w Revoltec Sixty 3 mam zainstalowane miedzy innymi: 5 dysków, gtx470 (straszna szafa) i Fortis'a .... szpilki nie wciśniesz ;()

Ja klikam na ,,Fajne,, ponieważ idee masz ciekawa tylko nie dla każdego. Tobie to pasuje to gitara. :D

• #16 28 Wrz 2011 20:52
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

^Rachel napisał:
    Nie zdziwię się jak niedługo płyty główne zaczną robić odrazu ze wzmacniaczem mocy, a może już są ?

Już jakiś czas temu taka płyta powstała, do tego ze wzmacniaczem lampowym na pokładzie: "AOpen AK79G Tube" pod Athlony XP

• #17 28 Wrz 2011 22:23
    owocowy89
    Poziom 20  

stanley019 napisał:
    Kolego owocowy89 może ja inaczej patrzę na różne kwestie, ale wytłumacz proszę jakie ma znaczenie konfiguracja komputera przy pokazanej przez autora modyfikacji? ja zawsze myślałem że konfiguruje się PC pod swoje konkretne potrzeby, a nie dlatego że kolega z forum ma taki, a nie inny sprzęt.
    pozdrawiam

To znaczy wiesz, Znaczenia to nie ma żadnego. Pytałem tylko po prostu z czystej ciekawości. Mnie to tam nie obchodzi jakie osiągi. Skoro to ma być do słuchania muzyki-tak się domyślam, to pociągnie byle jaki sprzęt. Po prostu jak widzę kupę elektroniki, to bardzo mnie ciekawi co tam w środku siedzi. Czysta ciekawość... Sądząc po podstawce coś pokroju LGA775, pewnie jakis pentium4, albo podobny.