Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294

Ele_Tronik 27 Wrz 2011 20:23 6407 16
 • Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294Witam.
  Na wstępie napisze dlaczego postanowiłem zrobić ową konstrukcje :)

  Dostałem stary komputer do rozkręcenia, kilka podzespołów takich jak pamięci RAM, dysk, zasilacz... były uszkodzone.Po tym jak wszystko rozkręciłem na części pierwsze, postanowiłem naprawić ten komputer co udało się w kilka godzin ;)
  w zasilaczu wystarczyło wymienić bezpiecznik tranzystor oraz kilka rezystorów...
  Po tym jak kolega z klasy pokazał mi wzmacniacz który umieścił w obudowie po komputerze i zintegrował tam Odtwarzacze DVD i CD pomyślałem że mogę nieużywane kości TDA umieścić w moim komputerze akurat wszystko co potrzebne było zrobione, wystarczyło dorobić premp i ładnie to zintegrować.
  Wpadłem też na pomysł aby jakoś pomalować obudowę :P po tym jak gdzieś podczas serfowania po internecie trafiłem na ten obrazek
  Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294
  i postanowiłem mniej więcej tak przemalować obudowę. Oraz zmienić kolor całego szkieletu.


  Jeśli chodzi o audio to w obudowie jest :


  Przedwzmacniacz

  Układ ten jest stereofonicznym prostym przedwzmacniaczem z regulacją barwy dźwięku. Regulacja tonów niskich i wysokich oraz głośności odbywa się za pomocą podwójnych potencjometrów obrotowych. Przedwzmacniacz ten charakteryzuje się bardzo małym poborem prądu,oraz niewielkimi wymiarami. Całość jest zrobiona na tranzystorach BC547B oraz elementach dyskretnych..

  Końcówki mocy

  Końcówki mocy zbudowane są na układach TDA7294. Końcówki te mają szczytowa moc wyjściowa - <100 W
  użyteczna moc wyjściowa - 80 W (dla obciążenia 4 omy, zasilanie +/-30 V)
  użyteczna moc wyjściowa - 50 W (dla obciążenia 8 omów, zasilanie +/-30 V)
  Zasilanie od 10-40v napięciem symetrycznym
  Dzięki obwodom sterującym możliwe jest wyciszenie wzmacniacza bez konieczności stosowania wyłączników o dużej obciążalności.

  Zasilacz

  Transformator 2x24v 200w
  mostek prostowniczy 10A (Taki miałem) + mały radiator
  Kondensatory filtrujące 2x4700 (Możliwe że dodam jeszcze dwa ;) )
  Do tego 2x 100nF do zbicia wysokich częstotliwości + bezpieczniki 4A na +/- oraz przed trafem.

  Na pewno padną pytania dlaczego znowu TDA?

  to ja odrazu odpowiem Wybrałem TDA z kilku przyczyn
  1) Akurat miałem gotowe końcówki
  2) Wpadłem na pomysł za jakiś czas zaslilić cały wzmacniacz zasilaczem komputerowym (Zmostkować 12v zrobić zasilanie symetryczne i całkiem wyeliminować transformator )
  3) większej mocy jak 70-100w mi w pokoju nie potrzeba :)

  Filmik i kilka zdięć ;) (Proszę nie oceniać dzwięku na podstawie nagrania.)  Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294 Modyfikacja komputera + wzmacniacz 2xTDA7294


  Więcej na stronie domowej projektu
  Link

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Ele_Tronik
  Poziom 13  
  Offline 
  www.poziom-zero.pl
  Polecam!
  Ele_Tronik napisał 114 postów o ocenie 64, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Leżajsk. Jest z nami od 2011 roku.
 • #2
  .3lite
  Poziom 17  
  Estetycznie raczej to nie wygląda (w środku by się kable przydało jakoś sensowniej poukładać i resztę by to wyglądało), w sumie to nie mam zdania na temat samej modyfikacji ale:

  2)
  Ciekawi mnie jak sobie to wyobrażasz, pociągniesz więcej niż 1A z linii -12V na ATX i poleci z dymem, zobaczysz.
 • #3
  pawel_aa
  Poziom 25  
  Estetyczna porażka pt. "Roboty drogowe".
  Układ scalony nie służy do tego by przymocować nim płytkę do radiatora.
 • #4
  Andrev1991
  Poziom 12  
  przytnij ośki potencjometrów i dopiero załóż gałki.
  Komputer rzuca się w oczy - nie da się ukryć :P
 • #5
  hubiwit
  Poziom 25  
  A to trafo to do kasowania dysków? :D
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  flubber.trip
  Poziom 27  
  Jeżeli chcesz zasilić końcówkę z zasilacza w komputerze, najpierw zaopatrz się w taki który to wytrzyma, czyli mocny. Zasilenie jej z linii -12V to marny pomysł o czym było wspomniane. Najsensowniejsze wydaje się być stosowanie końcówek samochodowych, nie ma wtedy problemu z zasilanie (o ile zasilacz to uciągnie).
  Co do samej konstrukcji, tragedia. Włożyłeś (położyłeś na dnie obudowy) wzmacniacz bez jego mocowania (o jego samej konstrukcji nie wspomnę), trafo blisko dysków, teoretycznie nic nie powinno się stać, ale kto wie jaki śmieci są liniach energetycznych, a to trafo je ładnie rozsieje, co może doprowadzić do uszkodzenia dysków. Mostek prostowniczy, wentylator na radiatorze to chyba tylko po to żeby się kręcił i hałasował, bo swobodnego przepływu powietrza tam nie ma, poza tym czemu tak daleko od zasilacza i końcówek mocy, specjalnie chcesz wykorzystać spadki napięć na przewodach i zbierane przez nie śmieci, których w komputerze nie brakuje?
  Jedyne co tu jest w miarę sensownie wykonane to przedwzmacniacz.
  Co do samej obudowy, pomysł prosty i ciekawy, bo zwraca na siebie uwagę, choć nie widzę innych modyfikacji, oprócz pomalowania jej, więc gdzie tu DIY?
  Sorki że się tak rozpisałem, ale weź moje uwagi do siebie, a kolejne konstrukcje będą bardziej udane. Pozdrawiam.
 • #8
  phrozen
  Poziom 20  
  Nie wiem gdzie tu tak naprawdę DIY, przemalowałeś obudowę i wstawiłeś coś co nie powinno się znajdować wewnątrz obudowy czyli wzmacniacz i trafo i na tym się praca skończyła. Wstawianie takiego trafa bez żadnego ekranowania jest dla mnie czystą głupotą - sieje to zakłóceń jak diabli zwłaszcza tak blisko twardziela i samych pamięci ram.

  Dla mnie to dziwaczny przerost formy nad treścią.

  Kable nawet niepospinane a obudowa przynajmniej moim zdaniem wygląda co najmniej tragicznie tym bardziej że m.in przemalowałeś tackę napędu a pozostawiłeś czarną ramkę, te rurki udające świetlówki też wyglądają dziwnie. Kostki montażowe... no bez przesady, skoro już coś robiłeś to chociaż mogłeś to zlutować i dać termokurcze, lub molexy i zrobić złączki.
 • #9
  tomus2k
  Poziom 24  
  flubber.trip napisał:
  ale kto wie jaki śmieci są liniach energetycznych, a to trafo je ładnie rozsieje, co może doprowadzić do uszkodzenia dysków. Mostek prostowniczy, wentylator na radiatorze to chyba tylko po to żeby się kręcił i hałasował, bo swobodnego przepływu powietrza tam nie ma, poza tym czemu tak daleko od zasilacza i końcówek mocy, specjalnie chcesz wykorzystać spadki napięć na przewodach i zbierane przez nie śmieci, których w komputerze nie brakuje?

  Jakie śmieci z linii energetycznych w jaki sposób mogą zagrozić dyskom. To nie generator tesli tylko wzmacniacz.
  No i się zdecyduj czy to w sieci są zakłócenia czy to komputer jest ich generatorem. A na końcu to uważaj na dyski umieszczone jeden nad drugim bo powstanie macierz "magnetyczna" i zaczną się na wzajem kopiować :-)
  A autor DIY tak ma :-O :shocked!:

  Przypomnę tylko że w obudowach AT kabel ~230V wisiał sobie obok płyty do obudowy z przodu a tam był włącznik sieciowy zaraz obok dysku i tak aż do PENTIUM III kiedy to wprowadzono standard ATX.

  Inne uwagi a szczególnie te słuszne pewnie już zastosowałeś , nie mam nic do dodania.

  Zawsze doceniam trud włożony w wykonie czegoś własnego.
 • #10
  sundayman
  Poziom 24  
  Pewnie zaraz jakiś gorliwy admin usunie mój wpis jako "nie wnoszący" - ale tym razem to już muszę po prostu - dział DIY nie schodzi na psy.
  On już jest na psach. I to nie rasowych. Dzięki takim właśnie "rewelacjom".
  Drogi młody (zapewne) kolego - bardzo się chwali, że coś robisz sam. Super. Ale - oprócz chęci do pracy jeszcze trzeba mieć odrobinę krytycyzmu - takim "super sprzętem" może warto (wątpię) chwalić się kolego z klasy. Ale nie na portalu.
  No niestety.
  I nie odbierz tego jako zniechęcanie - wręcz przeciwnie - zachęcam do stawiania sobie wyższej poprzeczki niż pomalowanie budy od PC (reszta "przeróbek" też nie specjalnie nadaje się do komentowania) - i wtedy masz szansę zrobić coś wartościowego. Bo na razie - warte by to było podziwu (udawanego) w wykonaniu 7-latka. Bo już starsi koledzy tutaj nieraz pokazują naprawdę ciekawe rzeczy.
 • #11
  ^Rachel
  Poziom 21  
  w każdym razie moim zdaniem to świetny pomysł zamontować wzmacniacz mocy odrazu w obudowie komputera, i tak powinni robić, żeby to wszystko mniej miejsca zajmowało, oczywiście obok zrobić normalne wyjście liniowe, aby ktoś mógł sobie podłączyć słuchawki ew. oddzielny wzmacniacz.

  Nie zdziwię się jak niedługo płyty główne zaczną robić odrazu ze wzmacniaczem mocy, a może już są ?
 • #12
  stanley019
  Poziom 15  
  Co do malowania, to brakuje trochę konsekwencji, jeśli jeden napęd malujesz na czarno-żółto, to dlaczego drugi już jest tylko żółty, druga sprawa to nie używaj do malowania papierowej taśmy bo zostawia zacieki, a trzecia sprawa to (przynajmniej tak mnie uczyli) maluje się najpierw jasnym kolorkiem (żółty), a później ciemniejszym (czarny) nad elektroniką popracuj i będzie lepiej.
  Pozdrawiam
 • #13
  owocowy89
  Poziom 20  
  A ja akurat mam komputer, którego teraz modernizuję, to może zrobię coś podobnego. Wszystko ładnie pięknie, opisałeś... Ale... Gdzie parametry komputera? W sumie o komputerze nic nie wiemy... Poza tym mogłoby to być trochę bardziej estetyczne.
 • #14
  stanley019
  Poziom 15  
  Kolego owocowy89 może ja inaczej patrzę na różne kwestie, ale wytłumacz proszę jakie ma znaczenie konfiguracja komputera przy pokazanej przez autora modyfikacji? ja zawsze myślałem że konfiguruje się PC pod swoje konkretne potrzeby, a nie dlatego że kolega z forum ma taki, a nie inny sprzęt.
  pozdrawiam
 • #15
  Krzysiek99
  Poziom 27  
  Heh, dość dziwny ten twór ;E


  Pod względem wizualnym, nie robi to żadnego wrażenia wręcz przeciwnie, popracuj nad tym, rozumiem ze stajcie dyskietek nie zdążyłeś pomalować i tak już zostało. (ja bym chociaż zrobił łączenia tych pasów bocznych na przodzie, w literę v)
  Środek. Mhh, ja bym dał oddzielny zasilacz do tego wzmacniacza, lub jakiś naprawie porządny, w pewnej chwili komputer ci się wyłączy i będziesz mógł go odsprzedać drogowcom jak znak ostrzegawczy.
  Plątaniną kabli i wiszące kostki, tragedia !

  Tyle ode mnie gorzkich słów,......... Połączenie wzmacniacza i komputera to świetny pomysł ;) lecz np. u mnie w Revoltec Sixty 3 mam zainstalowane miedzy innymi: 5 dysków, gtx470 (straszna szafa) i Fortis'a .... szpilki nie wciśniesz ;()


  Ja klikam na ,,Fajne,, ponieważ idee masz ciekawa tylko nie dla każdego. Tobie to pasuje to gitara. :D
 • #16
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  ^Rachel napisał:
  Nie zdziwię się jak niedługo płyty główne zaczną robić odrazu ze wzmacniaczem mocy, a może już są ?

  Już jakiś czas temu taka płyta powstała, do tego ze wzmacniaczem lampowym na pokładzie: "AOpen AK79G Tube" pod Athlony XP
 • #17
  owocowy89
  Poziom 20  
  stanley019 napisał:
  Kolego owocowy89 może ja inaczej patrzę na różne kwestie, ale wytłumacz proszę jakie ma znaczenie konfiguracja komputera przy pokazanej przez autora modyfikacji? ja zawsze myślałem że konfiguruje się PC pod swoje konkretne potrzeby, a nie dlatego że kolega z forum ma taki, a nie inny sprzęt.
  pozdrawiam

  To znaczy wiesz, Znaczenia to nie ma żadnego. Pytałem tylko po prostu z czystej ciekawości. Mnie to tam nie obchodzi jakie osiągi. Skoro to ma być do słuchania muzyki-tak się domyślam, to pociągnie byle jaki sprzęt. Po prostu jak widzę kupę elektroniki, to bardzo mnie ciekawi co tam w środku siedzi. Czysta ciekawość... Sądząc po podstawce coś pokroju LGA775, pewnie jakis pentium4, albo podobny.