Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek

lukasz3004 28 Sep 2011 00:35 20337 52
    lukasz3004
    Level 15  
    Witam w niedalekiej przyszłości planuje kupić najpierw jedną sztukę a potem sukcesywnie kolejne aż dojdziemy do powiedzmy 6-8 na stronę , grać to wszystko będzie miało dosłownie wszędzie sale małe,duże plenerki wszystko wchodzi w grę , zasilaniem nie ma się co martwić ponieważ piecyki będą odpowiednie , lecz zastanawiam się nad doborem obudów do tych głośników ponieważ wydaje mi się że wsadzenie ich w zwykły br to strata db i "wykopu" zastanawiam się nad cubo15 http://www.freespeakerplans.com/cubo-15q.html lub hd 15 http://speakerplans.com/index.php?id=hd15horn a jak wiadomo hd15 w pojedynkę lub nawet w parze nie sprawdzi się wcale chyba że się mylę to proszę o rozwianie moich wątpliwości , a niestety zbieranie kaski na kilka sztuk na stronę potrwa ,a do tego czasu sprzęt musi zarabiać na siebie a moja wiedza w projektowaniu obudów ogranicza się do prostego br , więc jakby ktoś miał jakiś pomysł to proszę o pomoc , zawsze można na próbę zbić coś ze starej szafy a dopiero petem sklejka jak się sprawdzi , ale chyba lepiej zasięgnąć fachowej wiedzy .[/code]
    Granat :)
    Level 34  
    Może to ? https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9971065#9971065
    W prawdzie dla innego, nieco mocniejszego głośnika, ale ten STX też zagra. Trochę bardziej miękko. Jeśli więcej sztuk, to czemu nie wersja 8 om?
    lukasz3004
    Level 15  
    Można spróbować a masz może dokładny projekt tego czegoś ? W sumie to może być wersja 8 ohm z tego co po parametrach widzę jest nieco lepszy od wersji 4r
    Grzes84s
    Level 13  
    Moje umieściłem w czymś takim:

lukasz3004
    Level 15  
    I jak on się w tej obudowie sprawuje masz może jakieś pomiary porobione?
  • Helpful post
    Level 34  
    Wrzucam dla chętnych.
    Tuba o sprawności 102dB, w paśmie 50-150Hz.
    SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek
    lukasz3004
    Level 15  
    Dzięki wielkie Granat a mam do ciebie jeszcze jedną prośbę , o symulacje tego 8 ohm , ponieważ ja nie umiem
    beezonws
    Level 11  
    Witam bede robił tego horna na 15.800.4 , tylko pytanie , tam w projekcie są wymiary na płytę 18 mm?

przepraszam już odczytałem z rysunku że 18 ;)
    lukasz3004
    Level 15  
    a ja się jednak na bp zdecydowałem też ten od granata , ale nie mam czasu na razie aby zacząć , a na jaką płytę jest ten bp?
    beezonws
    Level 11  
    granat , a ktoś już wsadzał ten głośnik do takiej tuby ?
    nie chce być pierwszym, bo na błędy mnie nie stać,
    ma to grać z klonami PA-600 w 35litrach closed
    beezonws
    Level 11  
    dlaczego nie bedzie brzmiało tak jak powinno ?

hmm a te bhr ? mam jeszcze projekt BR

jaka obudowe byś polecił?
    Level 34  
    Bo będziesz miał problem ze zgraniem fazowym.
    Najprostsza, która gra prawie bez specjalnych ingerencji to zamknięta i BR :) Jak nie potrzebujesz mega sprawności kolumny, to zrób br. Najlepiej zrobić 4 br, zamiast 2 tub. Zwłaszcza dla mobilnych nagłaśniaczy w niedużej wielkości salach. Jeśli tylko masz pieniądze.
    beezonws
    Level 11  
    chce na razie zrobić tylko 2 subbasy, tylko szukam odpowiedniej obudowy do tego głośnika,
    zamknięta odpada, a co z Cubo15?
    selsyn
    Level 11  
    Witam wszystkich w tym temacie! Tak sobie czytam i dalej nie ma konkretnej decyzji w jaką obudowę wsadzić tego STX (SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC) Sam mam wielki dylemat co zrobić ( w sensie jakiego rodzaju i obudowę) i jakie głośniki kupić do subwooferów w plener. Jakiś czas temu STX miał w ofercie głośniki 15" właśnie do subwooferów za coś ok. 180 zł, co sie z nimi stało? Fakt, miały cewke 2" no ale...cena robiła swoje i zachęcała! Nie zajmuje sie profesjonalnie nagłośnieniem, jedynie jakaś impreza nad stawem w okresie letnim kilka razy, więc woły robocze mi nie potrzebne. Jednak pozostaje mi nabyć SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC.... Tak, chcę 8 ohm. Wiem że nic nowego nie wniosłem w temat, jednak chciałem pokazać, że jest zainteresowanie z mojej strony tymże głośnikiem i zamontowaniem go w jak najlepszej kolumnie, oczywiście zrobionej samodzielnie. Jeśli nie będzie nic konkretnego to chyba się zdecyduję wykonać Cubo 15 - jest przewidziana dla słabszego głośnika co prawda, ale fs jest dobry i wygląda na efektywną obudowę a nie popularna skrzynka z dwiema albo jedną dziurką :-D Jednak czekam na wypowiedzi bardziej doświadczonych konstruktorow-akustyków.Z całym szczunkiem- selsyn.
    beezonws
    Level 11  
    Ja wrzucam w B-R po niedzieli, konstrukcja prosta, tania (castorama wiór18mm 130zł) doświadczony nie jestem
    lukasz3004
    Level 15  
    moim zdaniem szkoda w br go pchać , najlepszy chyba jednak byłby ten bp
    selsyn
    Level 11  
    Tak ogólnie to potrzebuję te subwoofery na sierpień wiec troche pośledzę temat, tym bardziej, że mam czas a pieniędzy nie zabardzo na robienie 10 obudów i wybranie najlepszej...Pozdrawiam! ps. też uważam, że dobrze by było zamontować ten głośnik w obudowie pasmowo-przepustowej.
    Level 34  
    selsyn wrote:
    chciałem pokazać, że jest zainteresowanie z mojej strony tymże głośnikiem i zamontowaniem go w jak najlepszej kolumnie,

Nie ma najlepszej obudowy. To, jaką obudowę i głośnik wybierzesz, zależy od tego z jakim sprzętem będzie grała i od gustu. Chyba, że kryterium dobra/niedobra jest na podstawie tego, czy została dobrze zaprojektowana i wykonana. Albo to która jest najgłośniejsza.
    beezonws
    Level 11  
    mi zależy na zejściu dlatego BR , efektywność nie ma takiego znaczenia
    Level 34  
    Wykonaliśmy pomiar porównawczy obudowy tej:
    SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek
    w stosunku do tego samego głośnika w BR.
    Oto wynik:
    Charakterystyka jest trochę zafalowana, bo pomiar był robiony w pomieszczeniu, z bliska. Z wykresu można odczytać, że BP będzie głośniejszy o ok. 2dB przy 100Hz i odpowiednio mniej/więcej, niżej/wyżej.
    BR gra z podobną efektywnością w okolicach 45Hz ze względu na większą objętość obudowy, prawie 30L więcej. Jednak przy prawie pełnym wysterowaniu wzmacniacza 1kW dało się usłyszeć, że głośnik w BR wychodzi poza Xmax.
    Zrobiliśmy też test brzmieniowy na jednakowym ustawieniu crossovera (35-110Hz BW24/12). Bardziej podobało nam się brzmienie suba z BR. Sub 15BP ze względu na swoją charakterystykę, wymaga nieco niższego podziału i bardziej stromego filtra. Dzięki temu można trochę zaoszczędzić moc wzmacniacza w paśmie górnego basu.
    beezonws
    Level 11  
    Dziekuję za takie dane ;) bardzo pomocne w poparciu mojej kwestii wsadzenia tego głośniczka w BR jeżeli zależy nam na zejściu. Widać wyraźnie przewagę natężenia aż do 50 Hz. 110-150 tutaj już oddaje honor Band-Pass..
    Ja mam w tej skrzynce:
    SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC wybieramy domek

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Proszę poprawić. [Pablo]
    protone
    Level 26  
    Realnie do 36 Hz potem to już obudowa głośnika nie trzyma.Filtr subsoniczny najlepiej ustawić na 35 Hz, 38Hz+4dB ,39Hz+5dB,40Hz+6dB,41+5,42+4,43+3.To projekt z mojego tematu na forum ,,Estradowiec,,. Wykonałem tego kilkanaście sztuk z różnymi głośnikami i użytkownicy nie narzekają ,zejście jest.
    protone
    Level 26  
    O ustawieniach procka ,żeby je maksymalnie wykorzystać w plenerku.
    Zagrałem tak kiedyś mały plener na 4szt ,dwie na PD1550 i dwie na RCFL15P200AK ,poradziły sobie całkiem nieźle.